«تاریخ‌نگاری، جنسیت و مقاومت» به قلم آتناس درخصوص اندیشه‌های آقای عبدالله اوجالان

پنجشنبه, 23ام آذر, 1402

منبع این مطلب سایت حزب حیات آزاد کردستان ( پژاک )

نویسنده مطلب: موریل گونزالس آتناس
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

مرکز انتشارات پژاک اقدام به انتشار قریب ۲۰ کتابچه از نویسندگان و آکادمیسین‌های جهان کرده که در چارچوب «ابتکارعمل  بین‌الملل آزادی برای اوجالان»  دست به قلم برده و از کمپین بین‌المللی «آزادی برای اوجالان» حمایت کرده‌اند.

کتابچه «تاریخ‌نگاری، جنسیت و مقاومت» نوشته نویسنده زن اروپایی به نام‌ «موریل گونزالس آتناس» است که توسط مرکز انتشارات پژاک ترجمه و تدوین شده، در دسترس خوانندگان گرامی قرارگرفت.

«موریل گونزالس آتناس» از دهه ۱۹۸۰ در جنبش، گروه‌ها و شبکه‌های فمینیستی فعال بوده است. اخیرا او بخشی از سازمان‌های ضدفاشیست و حامی مهاجران بوده. سازمان‌هایی که ارتباط متقابل آنها همیشه کانون کار او بوده‌اند. از شب سال نو ۲۰۱۵ او بطور فزاینده‌ای درگیر انتشارات، رویدادها و اقداماتی با دیدگاهی متداخل از نژادپرستی و سکسیسم بوده است. سازماندهی جمعی و همبستگی فمینیستی و ضدنژادپرستی برای او اهمیت ویژه‌ای دارد. او دارای دکترای تاریخ با موضوع کار و جنسیت است(۲۰۱۰). وی در حال حاضر در دانشگاه «روهر بوخوم» مشغول به کار است. آثار آکادمیک او به تاریخ جنسیت، تاریخ صنایع فرهنگی و معرفت‌شناسی و روش‌شناسی فمینیستی و تاریخ جنبش‌های زنان و همچنین مفاهیم فضا، مطالعات پسااستعماری و دیدگاه‌ها و عملکردهای استعماری می‌پردازد. او عضوی از تیم متخخصصانی است که در دورتموند با پروفسور گابریل دنرت بر روی پروژه‌هایی خاص کار می‌کنند. او در حال حاضر مشغول کار روی یک پایان‌نامه فوق‌دکترا در مورد «تمرکززدایی از اروپا» از طریق تجزیه و تحلیل نقشه، می‌باشد.

کتابچه «تاریخ‌نگاری، جنسیت و مقاومت» به قلم متفکر اروپایی «موریل گونزالس آتناس» یکی از کتابچه‌های مجموعه «برساخت حیات آزاد: دیالوگ‌هایی با اوجالان» می‌باشد که همگی این مجموعه در یک کتاب جمع شده‌اند، این کتاب حاوی مجموعه مقالاتی از نویسندگان، متفکران و انقلابیون جهانی است تا در مورد افکار رهبر آپو نظرات خود را بیان دارند و فضای دیالوگ حول اندیشه‌های رهبر آپو شکل بگیرد. این مقالات برای نخستین بار، واکنش‌های مکتوب به نوشته‌های زندان رهبر آپو را گرد‌آوری نموده و شماری از آکادمیسین‌ها، نویسندگان و انقلابیونی را که به اندیشه‌های وی علاقه‌مند هستند یا از تفکرات وی الهام گرفته‌اند، دورهم جمع کرده است.

ترجمه این مجموعه به زبان‌های مختلف، تلاشی است برای گسترش و ژرفابخشی هرچه‌بیشتر به دیالوگ موجود. امید است که اثر حاضر دیوارهای زندان را نیز درنوردد، چراکه حصر و انزوای شدید اعمال شده بر زندان جزیره امرالی، اندک مجالی برای دیالوگ با رهبر آپو برجای نگذاشته است.

بدنبال آغاز کمپین بین‌المللی “آزادی فیزیکی برای رهبر آپو، چارەیابی مسئلەی کورد” از روز ۱۰ اکتبر، ارائەی این اثر در راستای این کمپین بودە و باور داریم کە با مبارزە در همەی عرصەهای اجتماعی، و در این مورد در حوزەی کارهای تئوریک می‌توان گام‌های استواری برداشت.

دریافت فایل PDF

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: اجتماعی, اقتصادی, اقلیتها, اندیشه, ایران, ایران و جوانانش, با همسایگان, بین‌الملل, تاریخ, جامعه مدنی, حقوق بشر, دانشجویان, زنان, سرزمین عجایب, سرگرمی, سیاسی, سینما و تئاتر, صدای زندانی, علمی, فرهنگ, فنآوری و اینترنت, محیط زیست, موسیقی, میراث فرهنگی, هنر, ورزشی, کارگری, کوییر

برچسب‌ها: | | |

فعال مدنی و جویای حقیقت

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.