رهبران کرد در مراسم رونمایی بنای یادبود قربانیان قتل عام ارمنیان و آسوریان از آنها عذرخواهی کردند
گلی سور آکوم، خبرنگار آرمینین ویکلی در دیاربکر، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳

ترجمه: آرسن نظریان (از انگلیسی)

دیاربکر– ترکیه – شهردار سور، همراه با شهردار دیاربکر، عبدالله دمیرباش ، در مراسم بازگشایی یادبود موسوم به “وجدان مشترک” در ۱۲ سپتامبر جاری رسما از سوی کردها به خاطر قتل عام ارمنیان و آسوریان از آنها عذرخواهی کرد .
دمیرباش در سخنرانی رونمایی بنا گفت : “ما کردها ، به نام اجدادمان از ارامنه و آسوریان به خاطر نسل کشی شان در ۱۹۱۵ عذرخواهی می کنیم . ما به مبارزه و تلاش خود برای آشتی و جبران ماوقع ادامه خواهیم داد “.
شهردار دیاربکر مقامات ترکیه را به صدور اعلانی حاوی عذرخواهی به خاطر واقعه نسل کشی در ۱۹۱۵ و انجام هر آنچه برای ترمیم و جبران آن ضروری است فرا خواند و اضافه کرد: “ما از آنها دعوت می کنیم که اقدامات لازم در این راستا را انجام دهند”.
نوشته روی یادبود، که در پارک آنزله، در نزدیکی یک فواره تاریخی بازسازی شده نصب شده ، به شش زبان از جمله زبان ارمنی است با این عبارت: “ما در درد شما سهیم هستیم تا چنین واقعه ای دیگر اتفاق نیافتد”.
دمیرباش همچنین گفت: “این بنای یادبود به یاد تمام ملتها و اقلیتهای قومی و مذهبی که قربانی نسل کشی در این سرزمین شده اند برپا شده است. بنای یادبود “وجدان مشترک” برای به یاد داشتن و طلب مسوولیت برای کشتارهایی است که در سال ۱۹۱۵ صورت گرفت “.
دمیرباش افزود منظور از برپایی این بنا گرامی داشت قربانیان ارمنی ، آسوری ، کلیمی، ایزدی و علوی در زمان نسل کشی و همچنین سنی هایی است که دربرابر نظام ایستادگی کردند .
نمایندگان جوامع ارمنی، آسوری، علوی و سنی همچنین در این مراسم سخنرانی کردند. مگردیچ مارگوسیان ، نویسنده ارمنی مقیم دیاربکر، گشایش بنای یادبود را عملی تحسین آمیز خواند و اظهار داشت که منتظر اقدامات بعدی است.
سپس، رییس انجمن روحانیون دیاربکر، زاهیت چیفتکوران، به خاطر واقعه نسل کشی عذرخواهی نمود . وی ضمن صحبتش داستان مردی را بازگو کرد که هنگام ورود به رستورانی اعلانی را بااین مضمون مشاهده می کند: “شما ناهار صرف کنید ، نوه های شما صورتحساب را پرداخت می کنند”. مرد مشتاقانه وارد رستوران می شود و غذا سفارش می دهد . بعد از صرف غذا صورتحساب پرهزینه ای را روی میزش می گذارند . مرد می گوید : “اما من قرار نبود پولی پرداخت کنم ، صورتحساب برای چیست؟” . صاحب رستوان توضیح می دهد : ” این صورتحساب جدتان است”.
چیفتکوران اینطور به سخن خود خاتمه داد: “امروز ما باید تاوان اعمال پدربزرگهایمان را پس بدهیم”.

نوشته روی بنای یادبود (عکس از گلی سور آکوم)

منبع : www.armenianweekly.com

انتشار به فارسی در: http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=55246

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)