گونه لامبدا در پیک ششم در ایران

در حالی که هنوز پیک پنجم کرونا تلفات بالایی از شهروندان ایرانی می‌گیرد خبرها حاکی از آن است که پیک ششم گونه لامبدا در راه است.

در حالی که ویروس کرونا و گونه دلتای آن اکثر کشورهای جهان را درنوردیده است و تلفات بسیاری گرفته است گزارش‌ها حاکی از آن است که گونه جدید ویروس کرونا به نام لامبدا در ۸۰ کشور جهان گسترش یافته است.

گونه لامبدا که که گفته می‌شود  از گونه دلتای ویروس کرونا کشنده‌تر است میزان انتقال پذیری آن نیز بیشتر می‌باشد.

عدم واکسیناسیون سریع و از راه رسیدن پیک ششم

در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه که هنوز حرف چندانی برای گفتن در مورد واکسیناسیون با واکسن‌های معتبر ندارد ورود گونه لامبدا که بیشتر گروه سنی کودکان و نوجوانان را در معرض ابتلاء قرار می‌دهد می‌تواند ضایعات جبران ناپذیری ایجاد کند.

به عبارت دیگر یکی از دلایل افزایش ابتلاء جوانان به این ویروس، روند کند واکسیناسیون می‌باشد.

رکوردهای شکسته شده پی در پی مبتلایان و فوتی‌ها، زمینه‌ ساز بروز پیک ششم

در هفته‌های اخیر رکورد مبتلایان و فوتی‌ها، به خصوص مبتلایان به گونه دلتا به طور افزایش یابنده‌ای فزونی یافته است و به طوریکه در طول هفته گذشته و بنا بر آمار رسمی حکومت ایران که باید به آن با دیده شک نگریست در هر ۳ ثانیه یک نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. [سایه سیاه دلتا بر سر ایران؛ ۳۷۰هزار نفر قربانی فرمان جنایت بار خامنه ای]

قطع یقین این میزان ابتلای بالا، به معنای  افزایش بی‌شمار تعداد فوتی‌ها نیز می‌باشد.

به عبارت دیگر در هفته‌های اخیر در هر ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه یک نفر در ایران به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

این وضعیت علیرضا رئیسی؛ معاون وزارت بهداشت حکومت ایران را بر آن داشته است که اعلام کند زمانی موج‌های اول تا پنجم را مشاهده می‌کنیم و موج پنجم بلندترین موجی بوده که اتفاق افتاده است، اما انتهای این موج مشخص نیست کجا خواهد رفت و این موضوع جای نگرانی است و تحلیل ما این است که هنوز معلوم نیست به قله رسیده باشیم.

گونه لامبدا و پیک ششم

شایان ذکر است گونه لامبدا برای اولین در کشور پرو شناسایی شده و بعد از آن در دیگر کشورهای جهان نیز نمونه‌های آن که کم‌ شمار نیز نبوده‌‌اند یافت شده است.

به عبارت دیگر اگر چه خاستگاه گونه لامبدا آمریکای جنوبی می‌باشد اما سرعت انتقال بیش از حد و جهش آن باعث شده تا به سرعت دیگر قاره‌های جهان را نیز درنوردد.

گزارش‌‌ها حاکی از آن گونه لامبدا در برخی از کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه نیز مشاهده شده که همین امر خطر انتقال آن به ایران را افزایش می‌دهد.

اظهارات رئیسی در حالی است که بنا بر برخی گزارش‌ها متاسیون و جهش در استان‌های شمالی کشور دیده شده است که حاکی از احتمال ورود گونه لامبدا به ایران و شروع پیک ششم کرونا می‌باشد.

پیک ششم و مسری‌تر بودن گونه لامبدا

بنا بر نظر برخی متخصصین از جمله احمدرضا بهره‌مند فوق تخصص ژنتیک میکروب‌های عفونت‌زا در دانشگاه ایالتی تگزاس، به احتمال ۱۰۰ درصد در ماه مهر ۱۴۰۰ در ایران حتما پیک ششم را خواهیم داشت.

وی همچنین افزوده است که واریانت لامبدا کشنده‌تر و مسری‌تر از واریانت‌های قبلی بوده و درصد عفونت و میزان شدت بیماری در هر جهش ۲۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

با توجه به ترکیب واریانت‌های مختلف و کم‌اثر بخش بودن واکسن‌های فعلی در مقابل آنها می‌تواند به هنگام شیوع پیک ششم فاجعه‌ای بیش از آنچه اکنون شاهد آن هستیم را بیافریند.

بهره‌مند درباره کاهش اثربخشی واکسن‌های موجود بر روی گونه لامبدا می‌گوید که بر اساس آزمایشاتی که در آمریکا با واکسن‌های فایزر و مدرنا بر روی گونه لامبدا انجام گرفته، مشاهده شده که میزان اثربخشی این واکسن‌ها بر روی گونه لامبدا ۳.۵ برابر کاهش داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)