نامه سرگشاده جمعیت پشتیانی از مبارزات مردم ایران:

رفتار حکومت ایران در برخورد به فاجعه سرنگونی هواپیما و تظاهرات اخیر را محکوم کنید!

درپی فاجعه اخیر در ایران و اعتراضات مردم، مهرداد درویش پور و مریم ابراهیمی از طرف “جمعیت پشتیانی ازمبارزات  مردم ایران” روز پنج شنبه ۱۶ ژانویه با دانیل پترسون مسئول بخش ایران در وزارت امور خارجه سوئد دیدار کردند و پیرامون نامه شان به وزیر امور خارجه سوئد گفتگو کردند. در این گفتگوی سازنده و تفاهم آمیز از جمله به خواست های مندرج در نامه زیر اشاره شد. دانیل پترشون ضمن برشمردن برخی گامهای اتخاذ شده دولت سوئد در راستای درخواست های مندرج در این نامه (ازجمله فراخواندن سفیر ایران در سوئد به وزارت امورخارجه ) وعده داد هرچه سریعتر پاسخ آن داده شود. در زیر متن این نامه را می خوانید.

خانم وزیر امور خارجه عزیز، آن لینده

دوماه پس از خیزش آبان (نوامبر سال گذشته) و سرکوب خشن آن، موج جدیدی از تظاهرات مردمی در اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری توسط موشک های سپاه و دروغ پردازی و لاپوشانی اولیه آن توسط مسئولین کشور، در شهرهای گوناگون ایران به راه افتاده است. متاسفانه هنوز پاسخی درباب نامه پیشین مان و قطع نامه تظاهرات در ۲۳ نوامبر در استکهلم مبنی بر متوقف کردن خشونت نظام علیه مردم و حمایت از خواست های مردم از شما دریافت نکردیم. اینبار نیز علاوه بر یادآوری آن  نامه و درخواست ها، خواست های جدید خود، که در گردهمایی صدها نفر از سوئدی ایرانی ها در  ۱۲ ژانویه در استکهلم نیز بیان شد، را به اطلاع تان می رسانیم.

همان طور که مطلع هستید درپی ترور قاسم سلیمانی توسط آمریکا و موشک پرانی سپاه پاسداران به پایگاه های آمریکا در عراق و بالا گرفتن خطر رویارویی نظامی، هواپیمای مسافربری اوکراینی درایران هدف دو موشک سپاه قرار گرفت و ۱۷۶ سرنشین آن که اکثرا ایرانی تبار و ۱۷ نفر از آنان مقیم سوئد بودند، جان باختند. نفس این فاجعه دلخراش احساسات افکار عمومی و به ویژه ایرانیان را در تمام جهان جریحه دار کرد. با این همه، حکومت ایران طی سه روز تا توانست با دروغ گویی، جنگ روانی خواندن اظهار تردیدها و تهدید ایرانیانی که نسبت به افسانه سرایی های مسئولین اظهار تردید می کنند، کوشید نقش خود و مسئولیت شان را پنهان کند.

 پس از فشارهای بین المللی و برملا شدن گوشه هایی از راز این فاجعه، حکومت ناگزیز از اقرار به نقش سپاه در سقوط هواپیما شد. اما بازهم با دروغ پردازی و ضد و نقیض گویی کوشید مانع از کشف تمام حقیقت شود و برای مثال شلیک دو موشک به سوی این هواپیما که باعث سقوط آن شده است را پنهان کند. امری که تردیدهای تازه ای درباره میزان “خطای انسانی” در بروز این جنایت مهیب را دامن زده است.

نحوه برخورد حکومت با مردم ایرانی که در شوک کامل از این فاجعه به سر می برند و سرکوب معترضان ایرانی که خواستار استعفا و برکناری خامنه ای و دیگر مسئولین کشور و محاکمه و مجازات عاملان این فاجعه هستند، موجب نگرانی  بیشتری شده است. توسل به گازآشک آور، شلیک گلوله و سرکوب تظاهرات کنندگان بخشی از این واکنش شرم آوری است که حکومت درپیش گرفته است.

  ما ضمن نگرانی از نحوه برخورد  حکومت ایران به این فاجعه و اعتراضات اخیر، علاوه بر محکوم کردن آن و انتقاد به واکنش نه چندان نیرومند سوئد و اتحادیه اروپا، دولت سوئد را فرا می خوانیم تا مستقلا و همراه با دیگر اعضای اتحادیه اروپا:

– نوع واکنش حکومت ایران در برخورد به این فاجعه و  سرکوب اعتراضات را محکوم کرده و خواستار پایان بخشیدن به خشونت علیه تظاهرکنندگان شوند.

-از مبارزات مسالمت آمیز مردم ایران برای دستیابی به حقوق خود و شفاف سازی  کامل راز این جنایت (حتی اگر غیر عمد باشد) حمایت کنند.

– ضمن اعمال فشار به حکومت ایران برای پذیرش مسئولیت خود و عذرخواهی رسمی از مردم ایران و تمام کشورهایی که اتباع شان در این حادثه جان باختند، و پرداخت خسارت کامل به خویشاوندان قربانیان، خواستارمحاکمه و مجازات مسئولانی که در این فاجعه مستقیما نقش داشتند، شوند.

– دولت سوئد برای حمایت از ۱۷ تن از بازماندگان قربانیان این فاجعه که مقیم سوئد هستند، فعالانه تلاش کند.

با درودهای دوستانه

مهرداد درویش پور و مریم ابراهیمی

از طرف جمعیت پشتیبانی از مبارزات مردم ایران

۱۶ ژانویه ۲۰۱۶

——————

۲۰۱۹-۱۱-۲۲ Stockholm

Brev till Utrikesminister: fördöm den iranska regimens hantering av flygkatastrofen!

Bästa Ann Linde

Vi skriver ett nytt brev till dig för att, förutom påminna om vårt tidigare brev, vädja till er att agera kraftfull och fördöma den iransk regimens hantering av flygkatastrofen. Det är samma krav som vi hade vid vår manifestation den 12 januari i Stockholm där hundratals människor deltog.

Trots att regimen i Irans var skyldigt till nedskjutningen av passagerarplanet försökte dess ledare i flera dagar att slingra sig undan ansvar och skylla på ”ett tekniskt fel”. Iran dementerade till en början samtliga uppgifter om en eventuell nedskjutning och kallade anklagelserna för psykologisk krigföring och hotade till och med att straffa iranier som går på fiendens propaganda. Först tre dagar efter katastrofen, när Kanada, Storbritannien och USA gått ut med egna underrättelseuppgifter, erkände Iran sitt misstag, utan att ta på sig ansvaret och sa att det berodde på ”den mänskliga faktorn”.

Som en följd av denna vårdslöshet och inkompetens miste 176 människor livet, varav 17 passagerare var hemmahörande i Sverige.

Det faktum att regeringen försökte dölja att planet skjutits ner av iranskt luftvärn upprörde många. I samband med detta har en ny våg protester brutit ut i flera iranska städer där människor skanderar mot de ansvariga för flygkraschen och landets ledare. Vi uppmanar att Sverige och EU agerar kraftfull för att sätta tryck på Iran genom att:

  • fördöma den iranska regimens agerande kring hantering av flygkatastrofen
  • kräva att få full insyn i haveriutredningen och att Iran måste göra en officiell ursäkt
  • kräva att de ansvariga ska ställs till rätta
  • stödja det iranska folkets rätt till fredliga protester och att våldet mot demonstranter ska upphöra
  • kräva ekonomisk kompensation till offrens anhöriga
  • att Sveriges aktivt stödjer de hemmahörande offrens anhöriga

 

Med vänliga hälsningar

Mehrdad Darvishpour och Maryam Ebrahimi via Solidaritets kommitté för iranska folket

وزیر امور خارجه سوئد، خانم آن لینده

 

پاسخ وزیر امور خارجه سوئد به جمعیت پشتیانی از مبارزات مردم ایران

خانم آن لینده وزیر امور خارجه سوئد درپاسخ به دو نامه ای که مهرداد درویش پور و مریم ابراهیمی از طرف “جمعیت پشتیانی ازمبارزات  مردم ایران” به ایشان نوشتند و در آن خواستار واکنش محکم تر سوئد واتحادیه اروپا در رابطه با سرکوب خونین اعتراضات مردم در آبان ماه و سرنگونی هواپیمای مسافربری شده بودند، نامه زیر را خطاب به “جمعیت پشتیانی از مبارزات مردم ایران “نوشتند:

درود!

از بابت دو نامه ای که در نوامبر در رابطه با اعتراضات مردم و ژانویه در رابطه با سقوط هواپیما در تهران برایم ارسال کردید، سپاسگزارم. نخست خواستم از بابت در میان گذاشتن نقطه نظرات خود با ما سپاسگزاری کنم و از بابت تاخیر در پاسخ پوزش بخواهم.

من و دولت سوئد در نگرانی از بابت نحوه برخورد با اعتراضات مردم در پاییز گذشته  با شما شریک هستیم. ما در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و توجه جدی مان به اطلاعات مربوط به ارقام بالای کشته شدگان اعتراضات اخیر را به حکومت ایران بیان کردیم. ما به انتقال پیام صریح خود درباره اهمیت رعایت حقوق بشر واصول قوانین کشوری ادامه خواهیم داد.

درباره تراژدی ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران که به مرگ ۱۷۶ انسان و از جمله ۱۷ نفر از افراد مقیم سوئد منجر شد، دولت سوئد تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران باید در زمینه روشن شدن ماجرا با شفافیت اقدام و همکاری کند. ساقط کردن یک هواپیما ولو غیرعمدی، باید محکوم شود و حکومت ایران باید مسئولیت خود را در قبال خویشاوندان قربانیان، اجساد باقی مانده و پرداخت خسارت بپذیرد. سوئد یک تیم مشاوره بحران به ایران فرستاده است تا پیگیری سفارت سوئد در ایران را در رابطه با این حادثه تقویت کند.

از بابت فعالیت متعهدانه شما در سوئد در رابطه با ایران سپاسگزارم.

با درودها ی دوستانه آن لینده

۷/۲/۲۰۲۰   

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)