سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۸: دست‌کم دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده اند در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی روز جاری، دوشنبه ۱۴ مرداد ماه، دست‌کم دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. این دو زندانی با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده اند و قرار است طبق روال این زندان، درصورتی که شکات پرونده حاضر به رضایت و یا مهلت نشوند، روز چهارشنبه اعدام شوند.

هویت یکی از این زندانیان که از بند ۱ سالن ۳ به سلول انفرادی منتقل شده محمد شکری احراز شده است. زندانی دیگر از بند ۲ به سلول انفرادی منتقل شده و تا لحظه تنظیم این خبر هویت وی احراز نشده است.

طی سال گذشته میلادی، زندان رجایی شهر کرج بیشترین میزان اعدام را به خود اختصاص داده بود.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com