هکر‌ها همیشه سعی دارند وارد اکانت دیگران شوند و این کار تنها با وارد کردن رمز فرد امکان پذیر است.

برخی از این هکر ها ممکن است مجرم باشند، برخی دیگر می ­توانند رقیبانی باشند که فرد یا کارش را هدف قرار داده­اند.

هکرها برای پیدا کردن رمزها از برنامه­ های کامپیوتری استفاده می­ کنند. این برنامه­ ها قادرند حجم عظیمی از ترکیبات رمز عبور را حدس بزنند. به این دلیل شما باید رمزی قوی داشته باشید. یک رمز قوی، رمزی است طولانی که بیش از ۶ حرف دارد. علاوه بر این باید از شماره و نمادها نیز در آن استفاده شده باشد. هرچه رمز طولانی تر باشد، حدس زدن آن برای برنامه سخت تر خواهد بود.

توصیه­‌هایی در رابطه با رمزها:

  • با کمک سایت https://haveibeenpwned.com/ ببینید آیا اکانت شما مورد حمله قرار گرفته یا نه. در صورتی که اکانت شما مورد حمله واقع شده باشد، باید بلافاصله رمز آن را تغییر دهید. با ثبت نام در این سایت، در صورت مشاهده­ هرگونه حمله­ ای در آینده، به شما خبر داده خواهد شد.
  • سایت های اینترنتی اطلاعات شما را ذخیره می ­کنند. وقتی به یکی از این سایت ها حمله شود، اطلاعات شما هم به خطر خواهد افتاد. برای مثال سایت­های LinkedIn و Dropbox هک شده­ بودند و اطلاعات آنها از قبیل ایمیل و رمزهای کاربران به سرقت رفته بود. به همین علت نباید از رمزهای تکراری استفاده کنید. اگر یکی از اکانت­های شما هک شده باشد، ممکن است هکرها با آن رمز ، به دیگر اکانت­های شما هم حمله کند.
  • در رمزها از اطلاعات شخصی و عبارات مشهور آهنگ ها یا شعرها استفاده نکنید. همانطور که به خاطر سپردن آنها برای شما آسان است، پیدا کردن آنها برای هکر ها هم ساده خواهد بود.
  • رمزهای طولانی یا به عبارت دیگر گذرواژه بسازید.
  • مرورگری که از آن استفاده می­ کنید امکان ذخیره رمزها را به شما می دهد. با این کار ورود به حساب­ ها برای شما راحت ­تر خواهد بود، اما اگر کسی به کامپیوتر شما دسترسی دارشته باشد می ­تواند به آن حساب ها هم وارد شود.

 

ساخت گذرواژه قوی

اختصاص زمان برای ایجاد رمزهای طولانی و قوی کاری ضروری است.

روش های زیادی برای ساخت گذرواژه وجود دارد، در اینجا به برخی از این روش ها اشاره می­ کنیم. هیچ یک از این راه ها رسمی نبوده و ۱۰۰% ضد هک نیستند، بنابراین باید راهی که برای شما بهتر است را انتخاب کنید.

  1. روش تاس

با این روش می­ توانید رمزهایی تقریبا غیرقابل هک بسازید. برای این کار از 4 تاس استفاده می ­کنیم و با رقم هایی که به دست آمده یک حرف از یک لیست انتخاب می­کنیم. هرچه حروف بیشتری انتخاب کنید، رمز قوی تری خواهید داشت.

  1. روش شخص، اتفاق، وسیله

با این روش رمزهایی خواهید ساخت که می ­توان آنها را به خاطر سپرد. در این روش یک شخص، یک اتفاق و یک محل حتی چند چیز دیگر را در نظر می­ گیریم مثل: Eminem, singing, Chicago، بعد از این کلمات یک جمله می سازیم که می­ توان از آن به عنوان گذرواژه استفاده کرد مثل: Eminem is singing in Chicago

برنامه‌های مدیریت رمز

استفاده از برنامه های مدیریت رمز هم فکر خوبی است. این برنامه­ ها توانایی تولید رمزهای پرقدرت و ذخیره کردن آن ها را دارا می باشند. شما نیازی به حفظ کردن این رمزها نخواهید داشت، چون به هنگام ورود به اکانت، برنامه به صورت خودکار رمز را خواهد نوشت. اما باید رمزی بسیار قوی و طولانی برای ورود به برنامه انتخاب کنید. این رمز را حتما به خاطر بسپارید، چون بدون آن دیگر قادر نخواهید بود به برنامه وارد شوید در نتیجه دسترسی به تمامی اکانت­‌ها را از دست خواهید داد.

در اینجا لیست برخی از برنامه­ های متداول مدیریت رمز نوشته شده است. قبل از انتخاب برنامه، در مورد آن تحقیق کنید تا مطمئن شوید که آن برنامه پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

  • Lastpass
  • 1password
  • Common key

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)