دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است، از ژاپن می‌خواهد که اجبار عقیم‌سازی ترنس‌ها برای تطبیق مدارک شناسایی با هویت جنسیتیشان را متوقف کند.
دولت ژاپن هم اکنون تنها به ترنس‌های مدارک جدید می‌دهد که عمل عقیم‌سازی جنیس را انجام داده باشند. که به معنای تخلیه رحم و تخمدان‌ها و یا برداشتن بیضه‌ها است. در این گزارش ۸۴ صفحه‌ای با جزئیات توضیح داده می‌شود که چگونه این قوانین برای ترنسجندرهایی که قصد تعویض مدارک شناسایی خود را دارند آسیب‌زا است.
کانان دوئه، رئیس دیده‌بان حقوق بشر ژاپن می‌گوید: « ژاپن باید حقوق ترنسجندرها را به رسمیت بشناسد و از اجبار آنها برای عمل‌های جراحی به منظور شناخته شدن قانونی (جنسیتشان) دست بردارد.» او ادامه می‌دهد: « این قانون براساس باورهای قدیمی است که هویت جنسیتی را به عنوان “بیماری روانی” درمان می‌کرد و (معتقد بود) باید فورا اصلاح شود.»
براساس قانونی مصوب ۲۰۰۴ ترنسجندرها برای تغییر مدارک شناسایی خود باید به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست خود را تسلیم نمایند. این قانون تبعیض‌آمیز تنها به مراجعینی اجازه تغییر مدارم را خواهد داد که مجرد بوده و فرزندان زیر ۲۰ سال نداشته باشند.
گزارش مورد بحث، حاصل مصحابه با ۴۸ ترنسجندر، حقوقدانان، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و دانشگاهیان از ۱۴ منطقه‌ی ژاپن است.

 

خبر مرتبط:

تغییر مدارک ترنسجندرها به شرط عقیم‌سازی در ژاپن

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)