سازمان حقوق بشر ایران؛ ۷ مهر ماه ۱۳۹۷: نسرین ستوده که از ۳۵ روز پیش در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است، در شرایط نگران کننده‌ای به سر می‌برد. همزمان وکلای خانم ستوده شکایتی را از قاضی صادرکننده حکم در دادگاه انتظامی قضات مطرح کرده‌اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شرایط جسمی نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی که از سوم شهریور ماه دست به اعتصاب غذا زده است، رو به وخامت گذاشته است. وی در چندین نوبت در بند زنان زندان اوین از حال رفته و به بهداری زندان منتقل شده است.

همچنین وکلای او، محمد مقیمی و پیام درفشان، طی روزهای اخیر شکایتی را علیه محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران که حکم غیابی و غیر قانونی علیه نسرین ستوده صادر کرده، در دادگاه انتظامی قضات مطرح کرده‌اند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «در این شکایت مستدل و مستند علیه قاضی مقیسه اتهامات بی‌معنی و پرونده سازی ایذایی علیه نسرین ستوده توضیح داده شده است.»

مواردی که در این شکایت به آن پرداخته شده، عبارتند از: «۱) صدور حکم خارج از کیفر خواست صادر شده مغایر با مواد ۲۸۲، ۳۳۵ و ۳۴۱ قانون آیین دادرسی کیفری. ۲) عدم رعایت بی‌طرفی قاضی مغایر با مواد ۲ و ۳ قانون آیین دادرسی کیفری. ۳) بازداشت غیرقانونی خلاف اصل ۳۲ قانون اساسی، ماده ۱۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری و بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۵۱ به تصویب مجلس کشورمان رسیده است. ۴) تخلفات عدیده ارتکابی بنا بر شرح تفضیلی ذیل دارای ضمانت اجرای بند ۱ ماده ۱۵ و بند ۴ ماده ۱۷ قانون نظارت بر رفتار قضات.»

نسرین ستوده ۲٣ خرداد ماه سال جاری برای چندمین بار بازداشت شد. وی در حکمی که بصورت غیابی صادر شده، به اتهام «اختفای جاسوسی»، به ۵ سال زندان محکوم شده است. گفتنی است که حتی به فرض وقوع جرم نیز مجازات این عنوان اتهامی شش ماه تا سه سال زندان می‌بود.

همچنین پس از اینکه اقدام‌ها برای اعتراض به حکم پنج سال زندان خانم ستوده بی‌نتیجه ماند، شعبه ۷ بازپرسی ایشان را فراخواند و اتهامی را تفهیم کرد مبنی بر اینکه بازپرس کاشان از وی شکایت کرده است. این موضوع به زمانی برمی‌گردد که خانم ستوده برای دفاع از یکی از موکلان خود به نام شاپرک شجری‌زاده که از دختران خیابان انقلاب بود، به کاشان رفته بود.

وکلای پرونده از جزئیات این اتهام بی‌اطلاع هستند ولی احتمال می‌دهند اتهاماتی همچون “اقدام علیه امنیت” در میان باشد. در خصوص این پرونده نیز ۶۵۰ میلیون تومان قرار وثیقه برای نسرین ستوده صادر شد که خانم ستوده به این قرار اعتراض کرد. دو هفته بعد، این‌بار شعبه ۲ بازپرسی وی را از بند زنان فراخواند و و اتهام “عضویت در لگام” را به او تفهیم کرد.

لگام یا (لغو گام بگام مجازات اعدام) یک گروه مدنی است که به مبارزه مسالمت آمیز برای لغو اعدام می‌پردازد و خانم نسرین ستوده از تشکیل دهندگان آن است. در ارتباط با این پرونده نیز حکم قرار بازداشت موقت برای او صادر شده که این هم مورد اعتراض خانم ستوده قرار گرفته است.

نسرین ستوده شهریور ماه سال ۱۳۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده نیز از روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ماه بازداشت و در زندان اوین به سر می‌برد.

​دو پرونده باز و حکم ۵ سال زندان برای نسرین ستوده به اتهام «اختفای جاسوسی»

صفحه اول شکوائیه تنظیمی علیه رای غیرقانونی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب – محمد مقیسه – در دادسرای انتظامی قضات ایران که ثبت شده است:
نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)