ما به‌طور روزانه با انواع فشارهای روحی و استرس‌های ریز و درشت مواجه می‌شویم که شاید حتی خودمان هم متوجه وجود آن‌ها نباشیم مثلاً استرس دیر رسیدن به محل قرار یا استرس منتظر ماندن برای نتیجه یک آزمایش یا گزارش!

برای ما بعضی روزها بسیار پراسترس‌تر از روزهای دیگر هستند و وقتی به خانه برمی‌گردیم احساس می‌کنیم که فشار روز باعث شده تا ازنظر روحی و فیزیکی تخلیه شویم و نیاز به خارج کردن استرس‌های جمع شده در طول روز داریم تا دوباره شاد و سرحال شویم.

در ادامه چند روش کاربردی و ساده را برای کاهش تنش روحی پس از یک روز پر از استرس را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. استفاده از تکنیک‌های تنفسی:

تنفس عمیق می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد. به‌آرامی به‌اندازه چهار ثانیه هوا را از طریق سوراخ‌های بینی به داخل ریه‌هایتان بکشید و آن را چهار ثانیه در ریه‌هایتان نگه دارید. سپس به‌آرامی هوا را از میان لب‌هایتان بیرون بدهید. این بیرون دادن هوا نیز باید به‌اندازه چهار ثانیه طول بکشید. در مرحله بعد چهار ثانیه درحالی‌که ریه‌هایتان خالی از هوا است، صبر کنید و سپس دو نفس طبیعی بکشید و دوباره این پروسه را تکرار کنید.

۲. پیدا کردن فعالیت‌هایی برای کمک به ایجاد آرامش:

این فعالیت‌ها می‌تواند هر چیزی باشد که از انجام آن لذت می‌برید و کمک می‌کند تا ذهنتان را از وقایع روز رها کنید. مثل مطالعه کردن. البته برای آرام شدن باید از مطالعه موضوعاتی که خود باعث ایجاد استرس می‌شوند، خودداری کنید؛ موضوعاتی مثل اخبار جنگ یا جرم و جنایت.

گوش دادن به موسیقی هم می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند؛ اما باید موسیقی را انتخاب کنید که باعث آرامش شما می‌شود و کمک می‌کند تا افکار پر استرس خود را رها کنید.

برخی افراد نیز با گرفتن یک دوش آب گرم یا ورزش کردن ذهن و بدن خود را آرام می‌کنند.

۳. از الکل و دارو برای ایجاد آرامش کاذب تا حد ممکن خودداری کنید.

استفاده از دارو و الکل برای رهایی از شرایط استرس‌زا در درازمدت سبب می‌شود تا در آینده در مواجه با استرس‌های زندگی دچار مشکل شوید و مصرف زیاد الکل و به‌خصوص استفاده خودسرانه از داروها بدون تجویز پزشک هم خطرات سلامتی مربوط به خود را دارند؛ مانند خطر ایجاد وابستگی یا اعتیاد.

به‌جای جستجوی یک راه‌حل سریع، بهتر است یاد بگیرید چگونه با استرس کنار بیایید و راه‌های سالم‌تری برای رسیدن به آرامش پیدا کنید.

برای مطالعه روش‌های بیشتر برای رسیدن به آرامش و رها کردن افکار استرس‌زا می‌توانید به این مقاله از ‌سایت wikihow مراجعه کنید:

https://goo.gl/hKckYS

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)