اصل‌الدین قمرزاده یکی از چهره‌های فرهنگی ازبکستان می‌گوید که رئیس‌جمهور جدید ازبکستان، شوکت میرضیایف، فضای کشور را به کلی تغییر داده است و فضای فرهنگی قابل مقایسه با یک سال پیش نیست. به گفته او همایش سراسری تاجیکان ازبکستان مقدمه این تغییرات است. اصل‌الدین قمرزاده، شاعر، نویسنده و استاد ارشد دانشگاه در سمرقند، از فضای فرهنگی ازبکستان با رادیو زمانه گفت‌وگو کرد و از حال هوای فارسی‌زبانان این کشور گفت. آقای قمرزاده در اولین همایش تاجیکان ازبکستان حضور داشت و از بحث و صحبت‌های این همایش گفت.

این اولین بار است که فارسی‌زبانان ازبکستان اجازه برگزاری چنین همایشی را پیدا می کنند و توانستند از نیازهای خود بگویند. در این همایش جای نمایندگان فرهنگی بخارا، از بزرگترین شهر تاجیک‌نشین ازبکستان خالی بود.

رقص و شادی تاجیکان ازبکستان در پایان همایش سراسری شاعران فارسی‌زبان ازبکستان در شهر تاشکند

آقای قمرزاده این موضوع را در این همایش مطرح کرده و از حال فارسی‌زبانان بخارا جویا شده است. به گفته آقای قمرزاده در عین حال در بخارا تنها یک مدرسه فارسی-تاجیکی در ده “پیش کوه” ولایت کوهستانی بخارا باقی مانده و دیگر همه مدرسه‌ها درهایشان بسته شده است.

بخارا که مهد ادبیات معاصر تاجیک است و چهره‌های برجسته‌ای ادبیات معاصر تاجیک مثل صدرالدین عینی، جلال اکرامی و پیرو سلیمانی و محمدجان شکوری زاده این شهراند، در حال حاضر تنها پنج نفر شاعر و نویسنده‌ای دارد که هیچ کدامی از آنها در همایش روز شنبه حضور نداشتند.

از این شاعران اسد گل‌زاده، هدیه رجبوا و تاجی تاجی زاده که تربیت دیده بخش زبان و ادبیات دانشگاه دولتی سمرقند اند، بین تاجیکان آسیای میانه شناخته شده‌اند. اسد گل‌زاده، تنها شاعر فارسی‌زبان ازبکستان است که عضو اتحادیه نویسندگان ازبکستان است.

اسد گل‌زاده حدود هشتاد سن دارد و در شهر بخارا به سر می‌برد. آقای قمرزاده دلیل عدم حضور تاجیکان بخارا را در اولین همایش تاجیکان ازبکستان کهولت سن، سردی زمستان و یا بی‌خبری از برگزاری چنین برنامه ای می‌داند.

اصل الدین قمرزاده در این گفت‌وگو از اتحادیه نویسندگان ازبکستان و تاجیکستان انتقاد می‌کند که شاعر و نویسندگان فارسی‌نویس ازبکستان را نادیده می‌گیرند و با هر بهانه‌ای آنها را به عضویت نمی‌پذیرند.

در این همایش اعلام شده که در عین حال در ازبکستان بیش از پانصد شاعر و نویسنده فارسی‌زبان فعالیت می‌کنند که صاحب کتاب اند. کتاب‌هایی که خود با هزینه شخصی در حدود چند صد نسخه منتشر کرده اند و بین خوانندگان توزیع کرده‌اند.

در این همایش همین طور درخواست شده که تاجیکان ازبکستان باید مجله‌ای ماهانه‌ای در سطح ملی داشته باشند تا روابط بین تاجیکان کشور را تقویت دهد.

به این گفت‌وگو می‌توانید در این جا گوش دهید:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com