مترجم از خط فارسی- تاجیکی به فارسی کاوه فرزند ملت
گزارش اولین همایش فرهنگی تاجیکان ” ازبکستان ”
اولین همایش فرهنگی تاجیکان روز گذشته با عنوان ” شعر عامل پیوند ملتها ” در شهر ” تاشکند ” برگزار شد .
بر اساس گزارش ” امینه سمرقندی شرفدین اوا ” در ۲۷ ژانویه “پریروز” ۲۰۱۸ در کاخ بین المللی فرهنگی جمهوری ” ازبکستان ” این همایش با عنوان فوق الذکر برگزار شده است .
در این نشست اساتید ، معلمان ، شاعران و نویسندگان و دوستداران زبان سره تاجیکی از اقصی نقاط شهر و نواحی و استانهای تاشکند و سمرقند وسرخان دریا قشقه دریا ، فرغانه ، نوایی و بخارا شرکت کردند .
سخنرانی افتتاحیه این نشست دوستداران شعر توسط رییس مرکز ملی – فرهنگی تاجیکان جمهور ازبکستان ” شرافت بانو جوره زاده ” و ” ریاست همایش ” جعفر محمد ” انجام گرفت .
حاضران با نمونه هایی از بهترین نمونه های اشعار شاعران برگزیده ادبیات فارسی-تاجیکی آشنا شدند . هچنین شاعران معروفی مانند : عبدالله سبحان ، پریسا ، دلشاده فرهاد زاد ، اسدالله شکورزاده ، رسول بیک احمد زاد و تعداددیگری از شاعران جوان نمونه هایی از اشعار خود و ادبیات بی همتای فارسی – تاجیکی را را عرضه داشتند. رقص و سرود با صدای الغ بیک ، رحیم جان با لباسهای ملی وآهنگهای دلنشین اجرا گردید .
لازم به یاد آوری است که که روزنامه های آواز تاجیک در تاشکند ، روزنامه سمرقند در شهر سمرقند ، خاور در شهر ترمذ و رادیو تلویزیونهای استانی در تبلیغ ادبیات تاجیکی – فارسی سهم اساسی دارند ، هر چند که این حد از خدمات با نیازهای ملت تاجیک هماهنگ نبوده و نیاز به امکانات بیشتری است . خبر ” جعفر محمد ” مجری برنامه مبنی بر وجود ۵۰۰ نفر شاعر و نویسنده که ۴۰۰ نفر ازآنان شعر میسرایند با شگفتی حاضرین روبرو شد . طبیعی است این سئوال مطرح می شود که این شاعران و نویسندگان چه کسانی هستند ، این جاست که نیاز به همایش بیشتر تاجیکان برای معرفی این هنرمندان خود تنها چاره کار است .

اگر تاجیک دست هم بگیرد
دامن خرد را از دست ندهد
شکوه شهرت و آوازه او
نه سراسر جهان که صد جهان را در نورد
عبدالله سبحان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)