اختلال کنترل تکانه (Impulse control disorder) ناتوانی برای مقاومت در مقابل یک تکانه یا انگیزه که برای دیگران یا خود خطرناک بوده و با احساس لذت پس از تحقق آن همراه است. شش نوع اختلال کنترل تکانه شناسایی شده است که یکی از آن‌ها وسواس کندن مو است.
خصوصیت اساسی در وسواس کندن مو، کندن مکرر مو است که سبب از دست دادن آشکار مو می‌شود. سایر نشانه‌های بالینی شامل؛ احساس تنش فزاینده پیش از کندن مو، احساس لذت و رضایت یا تسکین پس از آن است.
اگر کندن مو در نتیجه یک اختلال روانی دیگر (نظیر اختلالاتی که با هذیان یا توهم همراهند) یا یک اختلال طبی عمومی (مثل یک ضایعه پوستی قبلی) باشد تشخیص وسواس کندن مو ارائه نمی‌شود.
پیش از اقدام به کندن مو، بیمار دچار حس فزاینده‌ای از تنش می‌شود و با کندن مو احساس رضایت یا تسکین به وی دست می‌دهد.
در این اختلال همه مناطق بدن ممکن است درگیر شود و کندن موی سر شایعتر از همه است. سایر نواحی درگیر عبارتنداز؛ ابرو، پلک، ریش، تنه، زیر بغل و ناحیه عانه (موهای ناحیه اندام جنسی) کمتر هدف کندن مو قرار می‌گیرند.
وجه مشخصه این نوع کاهش مو، وجود موهای کوتاه و شکسته در کنار موهای بلند و طبیعی در نواحی درگیر است. هیچ گونه ناهنجاری پوست بدن یا سر دیده نمی‌شود. کندن مو دردناک نیست، هر چند خارش و سوزش در نواحی مبتلا ممکن است وجود داشته باشد.
موخواری (trichophagy)، یا در دهان گذاشتن مو ممکن است، متعاقب کندن مو دیده شود.
بلعیدن مو ممکن است به توده‌های متراکم مو در معده همراه با کم خونی متعاقب آن، شکم درد، هماتز (استفراغ خون) تهوع و استفراغ، انسداد روده منجر شود.
بیماران اغلب رفتار خود را انکار کرده و سعی می‌کنند طاسی حاصل را پنهان کنند. کوبیدن سر، جویدن ناخن، خراشیدن، گاز زدن، کندن پوست و سایر اعمال خودزنی ممکن است دیده شود.

✅ روش‌ درمان
دارو درمانی: در مورد بهترین روش درمان وسواس کندن مو اتفاق نظر وجود ندارد. درمان معمولاً با همکاری روانپزشک و متخصص پوست انجام می‌شود.
رفتار درمانی: درمان‌های رفتاری موفق مثل پسخوراند زیستی (بیوفیدبک)، نظارت بر خود، حساسیت‌زدایی پنهان و معکوس کردن عادت نیز گزارش شده است. وسواس مزمن کندن مو با روان‌درمانی بینش‌گرا به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. در درمان اختلالات پوستی که عوامل روانی در آنها دخالت دارند، از هیپنوتیزم و رفتار درمانی به عنوان روش‌های بالقوه موثر یاد شده است.

منبع استفاده شده
راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)