آيا نظرسنجی انتخاباتی نيويورك تايمز به ولي فقيه خدمت نمي كند؟

(توضيح: اين نوشته در بالاترين، توييتر، فيس بوك و جاهاي ديگر انتشار يافته و براي سردبيران نيويورك تايمز هم فرستاده شده است)

امروز (پنجشنبه) نيويورك تايمز توييت كرده كه در پي يك نظر سنجي از ايرانيان درباره انتخابات رياست جمهوري كشور ماست.
پيش از هر گفتگويي درباره اين كه نيويورك تايمز چه پرسشهايي در ميان مي گذارد؟
هرگونه نظرسنجي با هر توضيح و استدلالي و با هرگونه پرسشي صورت بگيرد:
– تلاشی است برای بزک کردن نمايش سركوبگرانه یک رژیم قرون وسطایی!
– خدمتی به ابتذال سیاسی و فرهنگی و اهانتی به شعور و دانش اجتماعی بشریت است!
– خدمتی است به درهم ریختن مرزهای سود و زیان مردم ایران!
– فراخوانی است به مردم ایران برای کرنش در برابر یک ستمگر خونریز!
– خدمتی است به یک حاکم جبار خونریز و فریبکار تا از سرنوشت مقدرش بگریزد.
– ترفندی است كه چشم انداز آزادیهای بنیادی و حقوق بشر در ایران را در چشم مردم تيره مي سازد.
جاي هيچ گماني نيست و نيويورك تايمز مي داند که در بازار و نمایشی که رژیم ولایت فقیه به راه انداخته، نامزدهایی که از غربال گذشته اند، تنها در چگونگی و سبک و روش غارت و سرکوب تفاوتهایي حتي جدی و قابل ملاحظه ندارند.
بالاترین سطح و مدار و کیفیت این تفاوتها بعد از مرگ خميني، بين خامنه اي و رفسنجاني سمبليزه مي شده است.
خامنه ای طي بیانیه اش در مرگ رفسنجانی، هم او را از تمامیت این رژیم و از شخص خودش جدایی ناپذیر توصیف کرد و هم بر درگیری بی سرانجام و آشتی ناپذیری که با او بر سر قدرت و ثروت دارد، انگشت تأکید گذاشت.
در حالي كه اين انتخابات و كانديداهاي آن حتي بر خلاف همه انتخابات پيشين در همين رژيم، بخشهايي از جناحهاي دروني همين رژيم را نيز از دايره انتخاب براي خود رژيم بيرون گذاشته، چگونه مي توان نظرسنجي كرد و در باره چه چيزي؟
حتي يك نظرسنجي درباره چگونگي دسته بنديهاي دروني رژيم در اين انتخابات بي معني است. چه رسد به اين كه بخش عمده مردم ايران كه به گفته يكي از همين شش كانديدا تنها ۴درصد هوادار اين حاكميت اند،
– در شرایطی که شورای نگهبان رژیم نتوانسته و نخواسته، صلاحیت دست کم دو رئیس جمهور پیشین این رژیم و تعدادی از مقامهای درجه اول پیشین این رژیم را احراز کند؛
– در حالی که یک رئیس جمهور پیشین امکان پخش خبر و عکس در رسانه های رسمی این رژیم ندارد، که خود گویای شدت جنگ و جدالهایشان بر سر قدرت و ثروت است؛
– نظرسنجي از ايرانيان به چه معني است؟ ايرانيان مخاطب نيويورك تايمز چه كساني هستند؟
– ميليونها ايراني كه در سال۸۸ به خيابان ريختند و گفتند: مي خواهيم ايران را از اين رژيم پس بگيريم. انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است!
– وقتی خودی هایی همچون احمدی نژاد و رفسنجانی و خاتمی که همدستی شان در همه جنایتهای این رژیم بر هیچ کس پوشیده نیست، از گردونه انتخابات حذف می شوند؛
– وقتی ملاک اصلی احراز چیزی به نام «صلاحیت» از سوی شورای نگهبان، مضمون کشدار و بسیار گسترده تفسیر و تأویل پذیز التزام عملی و روحی و قلبی به ولایت فقیه است؛ چه انتخابي وجود دارد؟
در این رژیم و در این انتخابات و در میان نامزدهای به ظاهر رنگارنگی که گلوهای هم را بر سر سهم بیشتری از چپاول و کاربست توانمندی فراتری در سرکوب مردم، ازهم می درند و نمای آشنایی از جنگ بیرحمانه درندگان وحشی بر سر گوشت و پوست شکارشدگان قربانی را به نمایش می گذارند؛
پرسشهاي نيويورك تايمز هر چه باشند و با هر دقتي انتخاب شوند، مخاطبش قاتلانند يا قربانيان؟
نيويورك تايمز با به میان کشیدن این نظرسنجی، نمایش پلید یک رژیم سرکوبگر و جنایتکارانی که هر یک باید به دادگاههای بین المللی سپرده شوند تا پاسخگوی جنایتهای خود باشند را رنگ آمیزی می کند.
وقتي ولي فقيه مي گويد فقط شركت كنيد، مهم نيست به كي رأي بدهيد، جز اين است كه اين انتخابات ابزاري در خدمت تحكيم اين رژيم است؟ پرسشهاي نيويورك تايمز هرچه باشند، يك نمايش مهوع و كثيف سركوبگرانه را بزك مي كند.
نيويورك تايمز از ايرانيان مي خواهد كه تصور كنند:
– قتل عامی از زندانیان سیاسی وجود نداشته، کشتار و سرکوبی در ایران رخ نمی دهد، فقر و فاقه و فلاکت سراسری در ایران نیست،مردم این سرزمین، برای گذران زندگی خود کلیه و کبد و چشمهایشان را نمی فروشند تا زنده بمانند، این ها همه در نظرسنجي نيويورك تايمز چه جايي مي يابند؟
نظرسنجی نيويورك تايمز آشکارا به رژیم ولایت فقیه و به دیکتاتوری فردی و حاکمیت خونریز و تروریست و گروگانگیری که همین روزها یک شهروند دوتابعیتی را برای مطامع سیاسی و گروکشی در معاملات دیپلوماتیک به زندان درازمدت محکوم کرده(و تنها لطفي كه در آستانه انتخابات كرده اين است كه پاسپورت يك كودك چندساله را از زندان به بيرون فرستاده است)بخشی از جهان متمدن نمایش می دهد.
نيويورك تايمز و هر رسانه يا مؤسسه ديگري كه با اقدام به نظرسنجي درباره انتخابات به چشم جهانيان و مردم ايران به اين وسيله خاك مي پاشد، از خدمتگزاران رسمي و حقوق بگير این رژیم پیشی گرفته اند.
پيشنهاد مي كنم نيويورك تايمز يك فرصت طلايي حتي نه براي پايبندي به شرافت انساني و ارزشهاي دموكراسي و حقوق بشر، بلكه يك شانس و فرصت بي‌مانند براي يك نمايش حتي سمبليك در احترام به قربانيان سركوب و كشتار و قتل عام و زن ستيزي در ايران، به طور رسمي از اجراي هر گونه نظرسنجي و موجه جلوه دادن اين بازي كثيف بپرهيزد و انصراف خود از آن را به طور رسمي در همه رسانه هايي كه آن را مطرح كرده بوده اعلام كند.
اين سابقه و اقدام شجاعانه در كارنامه نيويورك تايمز ماندگار خواهد شد و از هر جايزه ژورناليستي محتمل و متصور براي اين رسانه خبري ارزشمندتر است.
نيويورك تايمز اكنون مي تواند انتخاب كند چيزي كه با اين نظرسنجي به فروش گذاشته بود را براي خودش نگهدارد و چيزي بسيار ارزشمندي را بدون كمترين بهايي بخرد كه براي هميشه پس‌انداز خواهد كرد؟
سرمايه اين معامله كمترين سطح شجاعت و شرافت حرفه‌اي است. فقط همين!!
احمد مجد-نيمه شب پنجشنبه به جمعه۱۲مي۲۰۱۷

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)