٢٢ ژانویه روز ملی علیه همجنسگراستیزی، دوجنسگراستیزی و دگرجنسگونه ستیزی در آذربایجان است. پس از خودکشی “عیسی شاهمارلی” فعال دگرباشان در ٢٢ ژانویه ٢٠١۴، جامعه دگرباشان این روز را جشن می گیرد تا تمامی افراد دگرباشی را به یاد بیاورد که قربانی همجنسگراستیزی، دوجنسگراستیزی و دگرجنسگونهستیزی شدند.
ما به عنوان اتحاددگرباشانآذربایجان از تمامی شما می خواهیم تا با ما، با جامعه دگرباشان آذربایجان متحد شوید.

آیا از وضعیت حقوق بشر در آذربایجان خبر دارید؟

بطور کلی مقام های آذربایجانی هیچ حقوقبشر بنیادین، آزادیبیان، آزادی تجمع، آزادی جنبش، حقوق سیاسی و آزادی های مدنی را نمی پذیرد و انتقاد از دولت، وکیل ها و غیره را سرکوب و شدت عمل نسبت به آن دارد.
با گزارش خانه آزادی سال ٢٠١۶، آذربایجان در لیست کشورهای آزاد قرار ندارد – آذربایجان در بین کشورهای عضو سازمانمللمتحد در رتبه ١۶ قرار گرفت، در بین ۴٩ کشور عضو شورایاروپا در رتبه نخست قرار دارد. گزارش های محکوم کننده از دیدبانحقوقبشر و یک گزارش انتقادی توسط قطعنامه پارلمان اروپا درباره شکست حقوق و آزادی در آذربایجان وجود دارد. البته، این شرایط بر وضعیت حقوقدگرباشان در آذربایجان نیز تاثیر دارد.

در مورد حقوق بشر دگرباشان چطور؟

آذربایجان در گزارش سالانه ایلگا اروپا در سال ٢٠١۶، در جایگاه نخست در اروپا رتبه بندی شد، در بین ۴٩ کشور عضو شورای اروپا، روسیه در جایگاه ۴٨ ام رتبه بندی شد. به هرحال، پارلماناروپا برای نخستین بار در سال ٢٠١۵ نگرانی هایش را با تصویب قطعنامه ای نشان داد که خواستار حفاظت بهتر از افراد دگرباش در آذربایجان می باشد.

گفتار تنفرآمیز از مسئولین ارشد افزایش یافته است که شامل اعضای پارلمان می باشد.
رییس شورای رادیو و تلویزیون ملی مصاحبه ای انجام داد حامی بر اینکه “شبکه های تلویزیون در عوض پخش برنامه های تلویزیونی که سبک زندگی همجنسگرایی را معمولی نشان می دهد، باید استانداردهای برنامه سازی را بالا ببرند.”

حتی جاوید نابیف رییس اتحاد دگرباشان آذربایجان به دلیل فعالیت دگرباش به عنوان یک خرابکار علیه دولت و جاسوس غرب اعلام شد.
او در سال ٢٠١۵ مجبور شد که از آذربایجان فرار کند تا فعالیت حقوق بشر دگرباشان خود را ادامه دهد و از اینکه دوباره قربانی سرکوب سیاسی در آذربایجان شود اجتناب کند.

قانون مجازات آذربایجان به جنایت های ناشی از تنفر بر پایه هویتجنسیتی یا گرایشجنسی توجه نمی کند. هیچ تعریف واحدی از جنایت های بر اساس تنفر و گفتار تنفرآمیز در سازمان های عدالت قضایی وجود ندارد، که مقابله با موارد جنایت های بر اساس تنفر را در هر صحنه از سیسم عدالت قضایی مجاز کند و سیاست گذاران و عموم مردم را مجاز کند تا درک بهتری از واکنش های عدالت قضایی نسبت به کسانی داشته باشند که مرتکب جنایت های بر اساس تنفر و گفتار تنفرآمیز می شوند.

به جنبش ما بپیوندید!

برای اینکه هر رویداد را خلق کنیم و صدایمان را بالا ببریم، مطالبه های سیاسی مان را که در آذربایجان به شدت دشوار است به اشتراک می گذاریم. به این دلیل است که ما کمپینی تحت نام “صدای سکوت” راه انداختیم.

این کمپین بین ٢٢ و ٢٨ ژانویه ادامه خواهد داشت. تحت این کمپین، ما یک دادخواست و محتویات ویدئویی با مجله “آل آوت” راه انداختیم و از رییس جمهور و پارلمان آذربایجان درخواست نمودیم تا اصلاحاتی درباره جنایت های بر اساس تنفر و گفتار تنفرآمیز و قوانین ضد تبعیض تصویب کنند.

همچنین برای نشان دادن همبستگی تان، از همگی شما می خواهیم که به اقدام یادبود عکس بپیوندید و هشتک زیر را در شبکه اجتماعی تان ایجاد کنید :

vosazerbaijan

ما تنها خواستار حقوقبرابر هستیم، ما می خواهیم که با ما در جامعه و سطح سیاسی برابر رفتار شود. ما برای این خواهیم جنگید. شاید ما در حال حاضر تنها تعداد معدودی از افراد هستیم که برای این مبارزه می کنیم، قطعا در آینده بیشتر خواهیم بود.

ترجمه تخصصی برای دارما و مارتیا: احسان پارسی

‏‎ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:
‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
‏‎وب سایت ما:
‏‎‏http://dharmamartia.org
‏‎صفحه خبر وب سایت :
‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/home
اینستاگرام ما:
‏dharmamartia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia
‏‎کانال تلگرام ما:
‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری:
‏‎‏http://media.hamyaari.ca
‏‎‏سایت خودنویس:
‏‎‏www.Khodnevis.org
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:

www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgender.com

‏‎منبع :

http://nefeslgbt.org/index.php/en/news/item/169-azerbaijan-lgbtia-community-commemorating-national-day-against-homophobia-biphobia-and-transphobia

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)