مترجم: مرمر مشفقی
همکاری: نادیا ذابحی

SvFF_Iran_Annons_1920px

درآستانه بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران در مفابل تیم ملی فوتبال سوئد در استادیوم فرندز آرِنا شهر استکهلم، توجه بسیاری به نحوه حضور تیم ملی فوتبال ایران در کشور میهمان و موضع گیری ها و پاسخ دولت ایران درباره سیاستهای تبعیض آمیز در رابطه با حضور زنان در ورزشگاه ها شده است. مدیران فدراسیون فوتبال٬ ملی پوشان را از درب پشتی فرودگاه خارج کرده و با محافظت شدید ورزشکاران تیم ملی فوتبال ایران در سوئد، تا این لحظه از دیدار آنها با طرفداران و خبرنگاران جلوگیری کرده اند. از آنها خواسته شده که از استفاده از شبکه های اجتماعی و حضور در مجامع عمومی خودداری کنند. روزنامه سوئدی آقتون بلادت یک روز پیش از این بازی دوستانه در گفتگویی با مربی و ورزشکاران تیم ملی فوتبال سوئد، جویای نظر آنها در مورد سياستهاي ورزشی تبعیض امیز دولت ايران شد.

اريك هارمن، سرمربي تيم ملي سوئد، رغبت و یا جرات پاسخگويي صریح به سوالات درباره حكومت ايران و سياست تبعيضي براي زنان ، ممانعت از حضورشان در استاديوم هاي ورزشي و فشارهايي كه بر فعالان سياسي وجود دارد را نداشت. وي در اين باره بيان داشت: ” اين هيئت مديره است كه سياست تيم را ميچرخاند نه من. من فقط به بازي فوتبال نگاه ميكنم و اينكه قرار است با تيم ملي ايران رويارو شويم بسيار هيجان انگيز است». در مقابل٬ بازيكنان تيم مشكلي با اظهار نظر كردن در مورد سياستهاي ايران نداشتند. اريك يوهانسون، هافبك دفاعي تيم ملي سوئد گفت: مسلما اين تبعيض و سركوبهاي حال حاضر عليه زنان تاسف بار است و بايد از آن فاصله گرفت» . او در پاسخ به این سوال که آيا بيان كردن و پررنگ كردن این مسئله اهميت دارد٬ گفت بله مسلماً! اين واقعیت نفرت انگيزي است!

iranpublik1920

بازيكن ها پيش از تمرينات از طرف مديريت تيم براي روبرو شدن با اين سوالات آمادگي داشتند: « آدم به اين مسائل توجه ميكند،بعد ميبيند كه كجا و چطور پاسخ دهد». همه بازيكنان در كنفرانس خبري بر يك مساله تاييد كردند : “اين سياست ها بسيار بد است!”
آندرش گرانكويست اظهار داشت : اين واضح است كه ما بايد در مقابل چنين تبعیضی بايستيم و نظر خود را بيان كنيم. من فكر ميكنم اين كه در سال ٢٠١٥ در آن كشور زنان نميتوانند براي ديدن فوتبال به استاديوم بروند و براي چنين مساله ساده ای تحت فشار هستند غیرقابل باور و ناراحت كننده است و اين مهم است كه ما از آنها حمايت کنیم! و البته بازي در مقابل ايران خيلي جالب است.

ايزاك كيسه تلين ، مهاجم تيم سوئد، هم در پرسش و پاسخي اظهار داشت: «چرا از گفتن این مسائل طفره میرویم؟ نبايد اينطور باشد. من شخصا فكر ميكنم درست نيست! من همه اطلاعات را درباره شرايط آنجا ندارم٬ ولي اين كه حقوق زنان به اين صورت نقض شود و يا فرد نتواند هرچيزي كه ميخواهد درباره حكومتش بگوید ، اين به نظرم درست نيست.

از او پرسیده شد:« تو در كشورهايي (سوئد و فرانسه) بازي ميكني كه زنان اجازه ورود به استاديوم و تماشاي فوتبال را دارند. آیا فكر ميكني بتوانی در جايي مثل ايران بازي كني كه نيمي از جمعيت نميتوانند از بازي در سطح ملي حمايت كنند؟». پاسخ ایزاک این بود که: « اين يك دنياي كاملا متفاوتي است! من به اين كه همه حقوق برابر داشته باشند عادت كرده ام. همه ميتوانند فوتبال تماشا كنند زنان و نژاد هاي مختلف! اين كه اينطور نيست خيلي عجيب است!»

SWE_Iran_Hemmaplan496px

تعداد ۳۵۰۰۰ بلیط برای این بازی به فروش رسیده که تعداد زیادی از این بلیط ها توسط ایرانیان ساکن سوئد وکشورهای همسایه خریداری شده است.. تعداد زیادی از زنان ایرانی ساکن خارج از ایران سعی دارند در حمایت از زنان ایرانی که امکان حضور در استادیوم ها را ندارند به تماشای این بازی بروند و خواهان بازگرداندن این حق به آنان شوند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)