انوشیروان روحانی متولد ۱۳۱۸ رشت ، با خرمنی از آهنگ های نامیرا ، به راستی که یکی از بنیان های موسیقی پاپ ایران است . از آهنگ های همیشه ماندگاری همچون ” گل سنگم” با صدای هایده ، ” زندونی ” با صدای داریوش ، ” دل کوچولو ” با صدای مهستی ، ” تا سلطان قلب ها با صدای عارف و عهدیه و تا “Maybe I ,maybe you ” از گروه اسکورپیونز و ده ها آهنگ شاهکار دیگر حاصل ذهن درخشان اوست. اما امروزه کمتر کسی می داند که انوشیروان روحانی آهنگ بسیار مشهور ” تولد مبارک” را که مثل صدای مادر برای ما آشنا و صمیمی است را در اصل برای تولد اتومبیل پیکان ساخت! یا بهتر بگوییم با یک تیر دو نشان زد!

در کتاب مهم «خاطراتی از هنرمندان» نوشته مرحوم پرویزخطیبی( ۱۳۷۲-۱۳۰۲ )، ترانه سرای نامی ، روزنامه نگار، طنزنویس و نمایشنامه نویس، او درباره آهنگساز جوانی به نام «انوش» یعنی انوشیروان روحانی می گوید: در سال ١٣۵٠ گویا کارخانه اتومبیل سازی «پیکان» قصد داشت سالگرد مونتاژ اتومبیل های خود را جشن بگیرد و از انوشیروان روحانی خواسته بودند تا در مقابل دریافت ۵٠ هزار تومان دستمزد آهنگی که مناسبت داشته باشد را بسازد و در این مراسم با گروه کر اجرا کند. او باز هم به یاد من افتاد و در یک مکالمه تلفنی گفت که :می خواهم آهنگی بسازم و آن را جانشین آهنگ خارجی “هپی برث دی ” کنم. آهنگی که این روزها درجشن تولد بچه های ایرانی مرتبا خوانده می شود. انوشیروان اضافه کرد که : حتی با یک کمپانی ژاپنی صحبت کرده ام تا این آهنگ را در دستگاه های مخصوصی جا دهد که به دریخچال خانه وصل می شود و هنگام باز شدن در، صاحب یخچال آهنگ تولد جدید را می شنود!
شعر مورد نظر انوش را دو سه روز بعد به او تحویل دادم:

تولد تولد تولدت مبارک
مبارک مبارک تولدت مبارک
دلت شاد و خودت شاد
چو گل پرخنده باشی
بیا شمع هارو فوت کن
که صد سال زنده باشی.

اما این آهنگ اقتباس و برگرفته از نغمه یک رقص اسپانیایی – مکزیکی به نام لاکوکوراچا است. که در اصل یک آهنگ فولک اسپانیایی به نام سوسک است که در زمان انقلاب مکزیک به شهرت رسید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com