انوشیروان روحانی متولد ۱۳۱۸ رشت ، با خرمنی از آهنگ های نامیرا ، به راستی که یکی از بنیان های موسیقی پاپ ایران است . از آهنگ های همیشه ماندگاری همچون ” گل سنگم” با صدای هایده ، ” زندونی ” با صدای داریوش ، ” دل کوچولو ” با صدای مهستی ، ” تا سلطان قلب ها با صدای عارف و عهدیه و تا “Maybe I ,maybe you ” از گروه اسکورپیونز و ده ها آهنگ شاهکار دیگر حاصل ذهن درخشان اوست. اما امروزه کمتر کسی می داند که انوشیروان روحانی آهنگ بسیار مشهور ” تولد مبارک” را که مثل صدای مادر برای ما آشنا و صمیمی است را در اصل برای تولد اتومبیل پیکان ساخت! یا بهتر بگوییم با یک تیر دو نشان زد!

در کتاب مهم «خاطراتی از هنرمندان» نوشته مرحوم پرویزخطیبی( ۱۳۷۲-۱۳۰۲ )، ترانه سرای نامی ، روزنامه نگار، طنزنویس و نمایشنامه نویس، او درباره آهنگساز جوانی به نام «انوش» یعنی انوشیروان روحانی می گوید: در سال ١٣۵٠ گویا کارخانه اتومبیل سازی «پیکان» قصد داشت سالگرد مونتاژ اتومبیل های خود را جشن بگیرد و از انوشیروان روحانی خواسته بودند تا در مقابل دریافت ۵٠ هزار تومان دستمزد آهنگی که مناسبت داشته باشد را بسازد و در این مراسم با گروه کر اجرا کند. او باز هم به یاد من افتاد و در یک مکالمه تلفنی گفت که :می خواهم آهنگی بسازم و آن را جانشین آهنگ خارجی “هپی برث دی ” کنم. آهنگی که این روزها درجشن تولد بچه های ایرانی مرتبا خوانده می شود. انوشیروان اضافه کرد که : حتی با یک کمپانی ژاپنی صحبت کرده ام تا این آهنگ را در دستگاه های مخصوصی جا دهد که به دریخچال خانه وصل می شود و هنگام باز شدن در، صاحب یخچال آهنگ تولد جدید را می شنود!
شعر مورد نظر انوش را دو سه روز بعد به او تحویل دادم:

تولد تولد تولدت مبارک
مبارک مبارک تولدت مبارک
دلت شاد و خودت شاد
چو گل پرخنده باشی
بیا شمع هارو فوت کن
که صد سال زنده باشی.

اما این آهنگ اقتباس و برگرفته از نغمه یک رقص اسپانیایی – مکزیکی به نام لاکوکوراچا است. که در اصل یک آهنگ فولک اسپانیایی به نام سوسک است که در زمان انقلاب مکزیک به شهرت رسید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)