سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲ دی ماه ۱۳۹۸: براساس گزارش ویژه‌ای که روز دوشنبه ۲ دی ماه، از سوی خبرگزاری رویترز  منتشر شد، در اعتراضات سراسری آبان که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شد، حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند. این آمار که توسط سه مقام وزارت کشور ایران به رویترز ارائه شده، شامل ۱۷ کودک و حدود ۴۰۰ زن و همچنین برخی از اعضای نیروهای امنیتی و پلیس می‌شود. 

سازمان حقوق بشر ایران مجددا خواهان درخواست خود برای واکنش سریع جامعه بین المللی از جمله سازمان ملل را اعلام می‌کند.

محمود امیری مقدم، سخنگو و مدیر اجرایی این سازمان در این خصوص گفت: «اکنون هیچ بهانه‌ای برای تعویق جلسه فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد وجود ندارد.   کشتار جمعی معترضین که توسط مقامات ایران صورت گرفته، یک جرم بین المللی است و رهبر عالی ایران، علی خامنه‌ای و سایر افراد مسئول باید پاسخگوی آن باشند».

به گزارش رویترز، این سرکوب که خونین ترین اعتراضات پس از انقلاب ۱۳۵۷ را رقم زد، پس از دستورانی که از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به مقامات ارشد امنیتی و دولتی صادر شد روی داد. وی در دستور خود گفته بود: «هرکاری که می‌توانید انجام دهید تا جلوی اعتراضات را بگیرید». بنا به گزارش رویترز، این دستور توسط سه منبع نزدیک به حلقه درونی ولی فقیه و یک مقام چهارم تایید شده است. 

آمار ۱۵۰۰ نفر معترض کشته شده به میزان قابل توجهی بیشتر از آمار منتشر شده توسط سازمان‌های حقوق بشری است. بر اساس گزارشی که توسط سازمان حقوق بشر ایران در روز جمعه ۲۰ دسامبر منتشر شد، دست‌کم ۳۲۴ معترض در اعتراضات آبان ماه در ایران کشته شدند که شامل ۱۴ کودک می‌شود. در گزارش سازمان حقوق بشر ایران آمده است: «از آنجا که جمهوری اسلامی آمار کشته‌شدگان را اعلام نکرده است و از سوی دیگر، به دلیل تهدید و ارعاب خانواده کشته‌شدگان، این آمار می‌تواند تغییر کند». در این گزارش شواهد و مدارکی ارایه شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی حتی تماشاچیان را نیز هدف گلوله جنگی قرار داده‌اند.

براساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در جریان اعترضات و بعد از آن دستگیر شده‌اند و بسیاری از بازداشت شدگان تحت فشارهای غیرانسانی نگهداری می‌شوند و برای دادن اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار دارند. شاهدان به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که بسیاری از بازداشت شدگان به شدت شکنجه شده‌اند. یکی از شاهدین در زندان رجایی شهر به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «این روزها صداهای عجیب و غریبی می‌شنویم. بند امن (که مدتی پیش دانشگاه و مرکز فرهنگی زندان بود و اخیرا تغییر کاربری داده) پر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است. بند قدیم کارگری و بند ۸ را هم از این بازداشتی‌ها پر کرده‌اند. صدای شکنجه‌ و فریادهای دلخراش بازداشتی‌ها مرتب از بند امن و بند ۸ شنیده می‌شود. یکی از آن‌ها (بازداشتی‌های اخیر) را در بهداری دیدم که کف دست و انگشتانش له شده بود و می‌خواستند انتقالش دهند به بیمارستان بیرون تا دستش را قطع کنند». 

لازم به ذکر است، بسیاری از بازداشت شدگان در معرض خطر مجازات‌ اعدام توسط دادگاه‌های انقلاب هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)