۲۵ سازمان غیر دولتی از دادستان دادگاه بین‌المللی جزایی خواستند تحقیقات درباره‌ی فلسطین را آغاز کند

جمعه, ۶ام مهر, ۱۳۹۷

منبع این مطلب فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر‎

نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

نامه‌ی فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و ۲۴ سازمان محلی و منطقه‌ای به دادستان دادگاه بین‌المللی جزایی

خانم دادستان گرامی،

۲۵ سازمان جامعه‌ی مدنی، از جمله چند گروه ائتلافی، از شما می‌خواهند فوری تحقیقات درباره‌ی وضعیت در فلسطین را آغاز کنید. دادگاه بین المللی جزایی تنها نهاد مستقل قضایی است که می‌تواند به معافیت از مجازات در مورد جنایت‌هایی که در مناطق اشغالی فلسطین رخ داده پایان دهد و در عمل از جنایت‌های دیگر در آینده پیشگیری کند.

در حدود چهار سال از آغاز رسیدگی مقدماتی به وضعیت فلسطین در دادگاه بین المللی جزایی گذشته است. در آن زمان اظهاریه‌ای بر اساس ماده‌ی (۳)۱۲به دادگاه تقدیم شد که به شما امکان می‌دهد افراد را به خاطر ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضد بشریت در مناطق اشغالی فلسطین، از جمله تهاجم نظامی سال ۲۰۱۴ به نوار غزه که در نتیجه‌ی آن ۱۶۰۰ غیرنظامی فلسطینی کشته شدند، به پاسخگویی بخوانید.

پس از آغاز رسیدگی، بیش از ۵۵۰ فلسطینی به دست نیروهای اسرائیلی کشته و ده‌ها هزار فلسطینی نیز زخمی شده‌اند. اسرائیل به روشی غیر قابل دفاع و عمدی شمار رو به افزایشی از معترضان غیر مسلح فلسطینی را که در چارچوب راهپیمایی بزرگ بازگشت ۲۰۱۸ در نوار غزه اشغالی اعتراض می‌کردند و خواهان حق بازگشت به خانه‌هایشان و خاتمه یافتن محاصره‌ی نوار غزه بودند، کشته است. شمار نگران کننده‌ای از فلسطینیان که علیه الحاق بیت المقدس شرقی به اسرائیل و سیاست‌های مرتبط با انتقال کوچ نشینان به این شهر اعتراض می‌کردند در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به دست نیروهای اسرائیلی کشته شدند. اسرائیل همچنین به انتقال غیر نظامیان اسرائیلی به مناطق اشغالی فلسطین سرعت بخشیده است و بخش مهم و گسترده‌ای از زمین‌های فلسطینی‌ها رابه منظور آسان کردن ادغام شهرک‌های کوچ نشین با اسرائیل، و همزمان جدا کردن خانواده‌ها و جوامع فلسطینی از یک دیگر، مصادره کرده است. مصادره و تخریب ملک فلسطینی‌ها از سال ۲۰۱۵ به بعد به آواره شدن هزاران فلسطینی انجامیده است. دستور تخریب کامل روستای خان الاحمر هر لحظه ممکن است اجرا شود و به انتقال اجباری ۱۸۰ باشنده‌ی آن بیانجامد.

وضعیت در نوار غزه اشغالی به علت برقراری محاصره‌ی غیرقانونی اسرائیل ـ که فلسطینی‌ها را از آزادی تحرک و دسترسی به خدمات اساسی ادامه زندگی محروم می‌کند ـ بسیار خطیر است. ما به سرعت به سال ۲۰۲۰ نزدیک می‌شویم که بر اساس پیش بینی سازمان ملل، نوار غزه غیر قابل سکونت خواهد شد.

وضعیت در فلسطین به سرعت رو به وخامت می‌رود و جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضد بشریت پیوسته برای تحکیم کنترل اسرائیل بر مناطق فلسطینی و مردم فلسطین رخ می‌دهد. سال جاری پنجاه و یکمین سال اشغال اسرائیلی مناطق فلسطینی است. شاخص آن تاکنون معافیت از مجازات کامل بوده است. هیچ سازوکار داخلی قادر یا مایل به تحقیق، پیگرد و محکوم کردن مرتکبان جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضد بشریت، از جمله مسئولان بلندپایه، وجود ندارد. به علاوه، هیچ تمایلی برای ایجاد چنین سازوکاری وجود ندارد. برعکس، در ۲۰۱۸، یک دادگاه اسرائیلی برای نخستین بار یک شهرک کوچ نشین اسرائیلی را که در زمین‌های مصادره شده فلسطینی بنا شده بود مورد تایید قرار داد. در همان ماه، سازوکار تحقیقاتی ارتش اسرائیل پرونده‌ی کشتار «جمعه سیاه» را بست: طی ۴ روز، نیروهای مسلح اسرائیلی بیش از ۲۰۰ غیرنظامی فلسطینی را در رفح کشتند.

اشغال مناطق فلسطینی شاید یکی ازمستند ترین وضعیت‌ها در سراسر جهان باشد. فهرستی بلند از کارشناسان برجسته سازمان ملل، کمیسیون‌ها و هیئت‌های تحقیق گزارش‌های مفصلی منتشر و اعلام کرده‌اند که جنایت‌های بین المللی و نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر در آنجا رخ داده است.

دادگاه بین المللی جزایی باید به روند کاری خود سرعت ببخشد و فوری تحقیقات درباره وضعیت در فلسطین را آغاز کند تا در عمل به مهمترین وضعیت موجود در جهان واکنش نشان دهد و فرصتی واقعی برای دریافت جبران در اختیار قربانیان قرار دهد. وضعیت وخیم درفلسطین ایجاب می‌کند که دادستان وارد مرحله تحقیقات بشود. امروز، بیش از هر زمان دیگر، مهم است که دادگاه بین المللی جزایی به اساسنامه‌ی رُم که پایان معافیت از مجازات و حمایت از کلیه‌ی قربانیان جنایت‌های وحشتناک را اعلام کرده، وفادار بماند.

با احترام

- Al-Haq
- Aldameer Association for Human Rights
- Al Mezan Center for Human Rights
- Addameer 
- Association Belgo-Palestinienne WB
- Article 1 Collective
- BADIL
- Cairo Institute for Human Rights Studies
- Center for Constitutional Rights
- CNCD-11.11.11
- Defense for Children International – Palestine
- EuroMed Rights
- FIDH (International Federation for Human Rights)
- Hurryat – Center for Defense of Liberties and Civil Rights
- Jerusalem Legal Aid and Human Rights Center 
- Lawyers for Palestinian Human Rights
- Ligue des droits de L’Homme
- Ramallah Center for Human Rights Studies
- The Independent Commission for Human Rights
- The Rights Forum
- Trocaire
- Palestinian Centre for Human Rights
- Palestine Solidariteit
- Vrede

 •  
 •  

 • امضاکنندگان

  Al-Haq

  Aldameer Association for Human Rights

  Al Mezan Center for Human Rights

  Addameer 

  Association Belgo-Palestinienne WB

  Article 1 Collective

  BADIL

  Cairo Institute for Human Rights Studies

  Center for Constitutional Rights

  CNCD-11.11.11

  Defense for Children International – Palestine

  EuroMed Rights

  FIDH (International Federation for Human Rights)

  Hurryat – Center for Defense of Liberties and Civil Rights

  Jerusalem Legal Aid and Human Rights Center 

  Lawyers for Palestinian Human Rights

  Ligue des droits de L’Homme

  Ramallah Center for Human Rights Studies

  The Independent Commission for Human Rights

  The Rights Forum

  Trocaire

  Palestinian Centre for Human Rights

  Palestine Solidariteit

  Vrede

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: تمام مطالب, جامعه مدنی, حقوق بشر

برچسب‌ها: | | | | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.