فصل‌نامه «رودکی» (پژوهش‌های زبانی و ادبی در آسیای مرکزی) دو سال است که با ابتکار و تلاش ابراهیم خدایار، فعال فرهنگی و سابق رایزن فرهنگی سفارت‌ ایران در تاشکند و دوشنبه، راهاندازی شده است.

درباره نشریه

سرنوشت آسیای مرکزی در زمانی به درازنای تاریخ زندگی اقوام آریایی در آن، با زبان و ادب فارسی پیوند خورده است. در این دورۀ طولانی صدها ادیب، شاعر، مورخ، فیلسوف و دانشمند از دامان این خاک پرورش یافته و زینت‎بخش تمدن جهان شده‏ اند. مسئولان دو فصلنامۀ علمی- ترویجی رودکی با نظرداشت این پیوند ژرف و با استفاده از هیئت تحریریه‎ای متشکل از استادان دانشگاه‏‎های ایران، افغانستان و پنج کشور آسیای مرکزی قصد دارند میراث هزارودویست‌سالۀ زبان و ادب فارسی و تأثیر آن در زبان‎ها و فرهنگ‏‎های ازبکی، قرقیزی، ترکمنی و قزاقی آسیای مرکزی از سدۀ سوم قمری تاکنون را به مخاطبان علاقه‏‎مند آن بشناسانند و با این شیوه پیوندهای مردمان گونه‏‎گون ‏نژاد و چندگون‏‎زبان این منطقه را با یکدیگر و با دیگر مردمان جهان مستحکم‏‎تر نمایند؛ از این جهت، این نشریه می‌تواند رسانۀ معتبر و پیشتاز در ماوراءالنهرپژوهی در ایران و جهان باشد و با رویکرد علمی خود گامی هرچند کوچک در راه بازخوانی میراث مشترک این حوزۀ تمدنی بردارد.

خط مشی نشریه

 هرگونه مقاله‎ای که در زمینۀ زبان و ادبیات فارسی و ارتباط آن با زبان‏‎های بومی در آسیای مرکزی نوشته شود و از ارزش علمی لازم برخوردار باشد، برای بررسی و احتمالاً چاپ در مجله پذیرفته خواهد شد. هیئت تحریریه در رد یا قبول و نیز حک و اصلاح مقالات آزاد است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com