روژی کورد: امروز سه‌شنبه، ۱۳ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک، در اعتراض به تحقق نیافتن وعده پرداخت مطالبات‌شان از سوی کارفرما،‌ اقدام به برپایی راهپیمایی اعتراضی نمودند.

این راه پیمایی ز این واحد تولیدی شروع و تا ساختمان استانداری مرکزی و میدان مرکزی شهر اراک ادامه یافت.

یکی از کارگران شرکت کننده در این حرکت صنفی، در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است که کارگران هپکو روز دوشنبه نیز دست به اعتصاب و راهپیمایی زده بودند.

در یکی از این پلاکاردهایی که در دست معترضین بود، خطاب به مسئولان نوشته شده بود: «۱۲۰ روز از وعده شما جهت برگزاری جشن شکوفایی شرکت هپکو گذشت؛ تا به امروز چه کرده اید؟»

ناراضیان، همچنین از واردات ماشین آلات راهسازی که منجر به «ورشکستگی هپکو و فروپاشی زندگی کارگران» این کارخانه شده است انتقاد کرده اند.

کارگران کارخانه هپکو، با اعتراض به خصوصی شدن این کارخانه، خواستار بازگشت مالکیت آن به بخش دولتی بودند. این خواسته از حمایت محمود زمانی قمی، استاندار استان مرکزی، نیز برخوردار شده بود.

به نوشته ایلنا، ‌کارگر شرکت کننده در اعتراض های صنفی کارخانه هپکو گفت: سازمان خصوصی سازی، روز ۱۳ خرداد مدیریت کارخانه هپکو را به شرکت هیدرو اطلس واگذار کرد که یکی از تعهدات این واگذاری، پرداخت ۴ و نیم ماه دستمزد کارگران بود که هنوز محقق نشده است.

قرار بود بر اساس تعهدات کارفرمای جدید، همه معوقات مزدی و بیمه ای حدود یک هزار کارگر کارخانه هپکو تا پایان خرداد پرداخت شود اما ظاهرا کارفرمای جدید توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران ندارد.

شکرالله حسن بیگی، معاون سیاسی استاندار مرکزی، بهمن سال گذشته اعلام کرد که مالک اصلی شرکت هپکو دستگیر شد و موظف است تمام مطالبات حقوقی کارگران را تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)