راهنما

آموزش شیوه استفاده از سایت دادخواست

■ ثبت نام

ثبت نام برای استفاده از امکانات سایت لازم است.

از ایمیل شما هیچ‌گونه استفاده‌ای نمی‌شود مگر برای تماس‌گیری ضروری در رابطه با برنامه‌ای که خودتان در این سایت پیش می‌برید.
لازم است به تفاوت میان نام‌ کاربری و نام واقعی (یا نامی که به هر حال می‌خواهید با آن شناخته شوید) توجه کنید.
در هنگام ثبت نام، مهم در ابتدا نام کاربری است که باید به حروف لاتین و فقط از یک کلمه تشکیل شده باشد. مثلا خانم سارا تبریزی به عنوان نام کاربری نمی‌تواند “سارا تبریزی” یا Sara Tabrizi برگزیند. پذیرفتنی است SaraTabrizi، یعنی نام و نام خانوادگی چسبیده به هم، یا مثلا Sara1396.

نام کاربری و ایمیلی را که می‌دهید، لازم است برای ورود مجدد به سایت به خاطر داشته باشید.
توجه! ممکن است ایمیلی که سیستم به صورت اتوماتیک به نشانی شما برای تأیید می‌فرستد وارد بخش اسپم میل‌باکس شما شود. بنابر این حتما این بخش را وارسی کنید.
در بالای دادخواست یا موضوعی که طرح می‌کنید، نام کاربری شما ظاهر می‌شود. برای اینکه نام حقیقی شما ظاهر شود باید پس از نام‌نویسی در قسمت پیشخوان تریبون، صفحه‌ی شناسه خود را باز کنید و در آنجا تغییرات لازم را بدهید. برای دسترسی به این قسمت در تریبون، در منوی بالا سمت چپ، روی «سلام “اسم کاربر”» کلیک کنید.

■ طرح موضوع

می‌خواهید موضوعی را طرح کنید و عده‌ای را به بحث و همفکری فراخوانید تا سرانجام به یک اطلاعیه جمعی یا یک دادخواست برسید. یک شیوه کار تماس با یک گروه از آشنایان از طریق ایمیل است. این شیوه کار پرزحمت است و گاهی دیر نتیجه می‌دهد. سایت دادخواست کار را ساده می‌کند. شما موضوعی را طرح می‌کنید و لینک صفحه مربوط به آن را به آشنایان خود می‌فرستید و احیانا از آنان می‌خواهید که لینک را در اختیار دیگران بگذارند. از این پس بحث و تغییر و تصحیح متن در سایت دادخواست صورت می‌گیرد و فقط شما و دعوت‌شدگان به بحث می‌توانند آن صفحه ویژه را ببینند. توافق جمعی که حاصل شد بنابر خواست خودتان موضوع علنی می‌شود. حال می‌توانید بر پایه متن آماده شده شروع به جمع‌آوری امضا کنید.

■ نشر اطلاعیه و دادخواست

اگر متنتان آماده است، چه پیشاپیش چه از راه توصیف شده در بالا، می‌توانید روند جمع‌آوری امضا را آغاز کنید. زمان نشر علنی هر اطلاعیه را مبتکر یا مبتکران آن تعیین می‌کنند.

متن آماده شده همراه با امضاهای پای آن منتشر می‌شود. حال خودتان می‌توانید آن را به سایت‌ها و آدرس‌های مورد نظر خود بفرستید.

■ استفاده از خدمات سایت دادخواست

در هر مرحله از کار می‌توانید از خدمات سایت دادخواست بهره‌مند شوید. این خدمات شامل کمک به تهیه متن اولیه، ویرایش متن از نظر زبان، چک کردن فکت‌های آن برای دقت و انطباق بهینه با واقعیت و کنترل از نظر حقوقی می‌شود. ما در حد امکانات خود به ترجمه متن به انگلیسی، اگر لازم باشد، کمک می‌کنیم.

■ موازین

هر چه در سایت دادخواست منتشر می‌شود، لازم است با موازین سایت تریبون زمانه بخواند.

در این مورد نگاه کنید به آیین‌نامه سایت تریبون زمانه.

توجه شما را به ویژه به این دو اصل جلب می‌کنیم:

  •  ـ کسی که مطلبی در سایت دادخواست منتشر می‌کند، تضمین می‌کند که آن مطلب به کسی توهین نمی‌کند، حقوق قانونی کسی را ضایع نمی‌کند، به حریم خصوصی کسی تجاوز نمی‌کند.
  •  ـ سایت دادخواست مطالبی را نشر نمی‌دهد که استنباط شود در آن کسی یا کسانی، گروهی، یا گروه‌هایی به صورتی دلخواه و بی‌پایه در مقام مظلوم یا در مقام ظالم نشانده شده‌اند.