عادت‌های غذایی‌ ما در ۵۰ سال گذشته موجب افزایش چشمگیر تولید گوشت و لبنیات در دنیا شده است بطوریکه میزان مصرف محصولات حیوانی امروز بیش از هر زمان دیگری از بدو پیدایش کشاورزی و دامداری در طول تاریخ انسان می‌باشد.

در سال ۲۰۱۴، سازمان ملل اعلام کرد، میزان ضرری که شیوه‌های مدرن تولید انبوه محصولات غذایی‌ حیوانی به محیط زیست می رساند تقریبا برابر میزان ضررهای ناشی از مصرف سوخت فسیلی هست.براساس یافته‌های معتبر تحقیقات گسترده چند دهه اخیر، این سازمان، حرکت تدریجی‌ بسوی رژیم غذایی‌ عاری از محصولات حیوانی را قدمی‌ ضروری برای نجات دنیا از تاثیرات فاجعه بار گرمایش زمین در این سده دانست.

پس از آشکارسازی این یافته ها، جنبش‌های متعددی در سراسر دنیا به وجود آمده اند که با فراهم کردن راهکارها و توصیه‌های عملی‌ سعی‌ به تشویق مردم به کاهش مصرف گوشت و لبنیات دارند. یکی‌ از راهکارهای این جنبش ها، برگزیدن یک روز در هفته به عنوان «روز بدون گوشت» بوده است که در بسیاری از کشورها موفقیت چشمگیری داشته است.

«گِنت» در بلژیک اولین شهر دنیاست که یک روز در هفته را رسما و بصورت قانونی‌ روز گیاهخواری نامگذاری کرده است. هر پنجشنبه، تمام مدارس و مکان های عمومی‌ دیگر این شهر موظف هستند غذای گیاهی سرو کنند. در کشورهای دیگر نیز مردم بصورت غیر رسمی‌ از این حرکت استقبال کرده اند و در شبکه‌های اجتماعی تجربه‌های مثبت خود را به اشتراک گذاشته اند.

هدف صفحه ی فیسبوک «دوشنبه بدون گوشت» نیز فراهم کردن سکویی برای به اشتراک گذاشتن نوشته ها، مطالب و راهکارهای عملی‌ برای تشویق فارسی زبانان سراسر جهان به گیاهخواری (حداقل یک روز در هفته) برای نجات کره زمین و ایجاد آینده‌ای روشن تر برای فرزندانمان است.

 

منابع:

[۱] http://www.unep.org/resourcepanel/Portals/24102/PDFs/PriorityProductsAndMaterials_Report.pdf

[۲] http://www.theguardian.com/lifeandstyle/wordofmouth/2009/may/14/ghent-vegetarian-city-healthy-belgium

[۳] http://www.bbc.co.uk/food/0/22803933

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)