روز جهانی حقوق بشر یک رویداد سالانه است که در 10 دسامبر برگزار می شود ، این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است.

در جریان جنگ جهانی دوم ، هنگامی که منشور ملل‌متحد در دست تدوین بود، احترام به حقوق بشر و آزادی‌های سیاسی مورد توجه نمایندگان کشورهای مختلف جهان واقع شد.

پس از چندی سارمان ملل تصمیم گرفت که این حقوق ،همه جا و برای همه ملتها قابل اجرا باشد.

در ادامه، کمیسیون حقوق بشر در ژانویه سال 1947 میلادی شروع به کار کرد و پس از مدتی مطالعه و بررسی در قوانین اساسی کشورها و بحث و گفت و گو در کمیسیون‌های مختلف، نتیجه مطالعات خود را به صورت لایحه ای به مجمع عمومی تقدیم کرد

مجمع مزبور در دهم دسامبر 1948 میلادی (19 آذر 1327) با 48 رأی مثبت و 8 رأی ممتنع، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و این روز به عنوان روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شد.

این اعلامیه شامل یک مقدمه و 30 ماده می‌باشد و در ماده اول آن به برابری افراد بشر و حاکمیت روح برادری در میان آنها اشاره شده است.

در آستانه روز جهانی حقوق بشر جا دارد که نگاهی داشته باشیم به وضعیت حقوق بشر در ایران در یکسال گذشته از ده سامبر 2013 تا به امروز :

متاسفانه با نگاهی به عقب فقط بر می خوریم به وعده های خالی داده شده توسط جمهوری اسلامی و عدم انجام هیچ یک از آنها و از سوی دیگر شاهد خواهیم بود به روند افزایشی ایجاد جو خفقان و موارد نقض حقوق بشر در ایران !

باز داشتهای خود سرانه فاقد وجاهت قانونی حتی بدون رعایت تشریفات دادرسی ، بازداشت وکلا ، بازداشت حشمت ا… طبرزدی ، بازداشت نرگس محمدی ،ممانعت از تحصیل بهاییان و دستگیری بدون علت آنان ، بازداشت روحانیون سنی مذهب ، اعدام در ملع عام ، افزایش احکام صادره اعدام از محاکم ، افزایش اعدام ها ، اعدام خلاف بین قانون ریحانه جباری ،تعلیق پروانه وکالت خانم ستوده ، اسید پاشی به زنان به بهانه امر به معروف و نهی از منکر ، حمله مسلحانه با سلاح سرد( چاقو) به رنان و مورد تعرض قرار دادن اندام های آنان ،بازداشت خانم غنچه قوامی ، صدور حکم اعدام به جهت سب النبی بودن برای سهیل عرابی و دهها مورد دیگر که اشاره به تک آن در برگیرنه ساعتها زمان است و خارج از حوصله خواننده عزیز.

این موارد گوشه ای بود از موارد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی در ایران که متاسفانه همه ساله این موارد افزایش پیدا می نماید و رژیم حاکم بیشترین سعی و تلاش خود را بکار می برد تا از درج اخبار این موارد به خارج از ایران با سانسورهای شدید جلوگیری نماید، که می توان گفت تا به امروز بطور کامل موفق نبوده است .

در این میان تمامی فعالان حقوق بشر وظیفه دارند که با تلاشهای بی وقفه خود بیشترین سعی را در شناساندن چهره واقعی جمهوری اسلامی به جامعه جهانی بکار بندند .

محمد علی خلیلی

وکیل پایه یک دادگستری

03.12.2014

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)