چند سال پیش(۹)استبداداتهام روز.یادداشت آیت الله مکارم شیرازی
روزناهم اطلاعات،۱۸اسفند۱۳۵۷:
آیت الله مکارم شیرازی:چرادشمن مارامتهم به استبدادمی کندوچه کنیم به استبدادمتهم نشویم؟
ملت ما دربرابرمساله استبدادآنچنان حساسیت پیداکرده که کارش حتی به وسواس کشیده است و باید به او حق دادکه چنین باشد!چراکه استبدادهمه چیزش را ویران ساخت.
آشکارامی گویندکه ما انقلاب نکردیم که استبدادتازه ای جایگزین استبداد پیشین کنیم!ویا بیائید ببینیدکه ساواک تبدیل به سه ساواک شده!
البته این بسیارطبیعی است که یک اکثریت نیرومندوقاطع رادرمعرض چنین اتهامی قراردهند.زیرااین بهترین وصله ای است که دشمن می تواند بچسباند و روی آن تکیه کند.ونیزطبیعی است که گاهی قاطعیت که برای پیشبردهرمبارزه انقلابی شرط است با استبداداشتباه شود،زیرامرزاین دوکاملابه هم نزدیک می باشد.
باید به کوچک وبزرگ توصیه کردکه ازهرگونه خشونت دربرابرهرکس بپرهیزند. مخصوصابایدمباحثی منطقی رابالاخص درمورد مطبوعات جانشین هرکاری که بوی سانسور وتحمیل عقیده می دهد،کرد.
روزنامه کیهان،۱۱اسفند۱۳۵۷:
آیت الله مکارم شیرازی:صریحااعلام می دارم آنهاکه مطبوعات رادرذکر مطالب تحت فشار قرارمی دهندوبه گفته شما ساواک مذهبی درست کرده اند، قطعا از ما نیستند،ساواک مخصوص رژیم های استبدادی است.
روزنامه کیهان،۹مرداد۱۳۵۸:
آیت الله مکارم شیرازی:آزادی بزرگترین موهبت الهی است که انقلاب ما آنرابه ارمغان آورده واگرباهوشیاری ودقت ودلسوزی این نهال نوخواسته وشکننده را پاسداری نکنیم بزودی می خشکد…اگرآزادی راپاس نداریم زمینه برای یک دیکتاتوری خطرناک مجددفراهم می شود. روزنامه اطلاعات،۱۵بهمن۱۳۵۷:
گفت وشنیدباآیت الله مکارم شیرازی درباره نقش زن درحکومت اسلامی:
بعضی می گوینداگربناباشدزنان درچادربروندماترجیح می دهیم حکومت اسلامی را نپذیرند، دراین مورد نظرتان چیست؟
حجاب اسلامی منحصربه چادرنیست،چادرحالت یک لباس ملی برای زنان ما بخودگرفته است.
آیابه نظرشمازنان می توانند مجله مورد نظرخود را داشته باشند؟
چرانمی توانند؟منتهامجله ای که آلوده نباشدوازنخستین صفحاتش ژست اشرافیت بخود نگیردوبیشتراوراقش دراختیارکالاهای لوکس وتجملی واسراف آمیز و هم چنین داستان های عشقی ومانندآن نباشد.
مطبوعات،۱۰اسفند۱۳۹۲:
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با اشاره به مطالب منتشره در برخی مطبوعات، گفتند: خیزش هایی در برخی مطبوعات وجود دارد و خطراتی را می بینم، الان سربسته می گویم که چارچوب ها را رعایت کنند و اگر اصلاح نشوند، بصورت علنی بیان خواهم کرد .
مطبوعات:۲۷بهمن۱۳۹۲:
پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی اعلام کرد: پس از استفتاء جمع کثیری از مؤمنین و مقلّدین از این مرجع تقلید در مورد فیلم رستاخیز و نمایش چهره تعدادی از شهدای کربلا در آن، نامه‌ای از سوی آیت الله مکارم شیرازی به ریاست سازمان سینمایی کشوری ارسال شد که به شرح ذیل است:
ریاست محترم سازمان سینمایی کشور جناب مستطاب آقای ایوبی
با اهداء سلام و تحیّت:
عدّه قابل توجهی به دفتر ما شکایت کرده‌اند که چرا در فیلم رستاخیز چهره حضرت قمر بنی هاشم و جمعی دیگر از شهدای کربلا (علیهم السلام) به طور مشخص نشان داده شده و می‌دانیم این کار آثار نامطلوبی دارد و نیز به بعضی از وقایع تاریخی آن ایراد کرده‌اند. آیا بنا بر این است که سازمان سینمایی قداست مقدّسات را بشکند و از خطوط قرمز بگذرد.
مطبوعات،۵آذر۱۳۹۲
ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید شیعه گفته که علی جنتی٬ وزیر ارشاد «خیلی دارد روشنفکری» می‌‌کند و «برخی خیال نکنند دولت جدید شده و هر کاری که دلشان خواست می‌توانند انجام دهند.»
مطبوعات۱آبان ۱۳۹۲:
آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از مطرح شدن برخی سخنان درباره پخش صدای خوانندگان زن و درخواست مجوز از سوی وزارت ارشاد برای این مساله، به دست اندرکاران وزارت ارشاد هشدار داد که بدانند تکرار این کارها سبب می شود مردم فاصله بگیرند.
به گزارش رسا، ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، دیدگاه های خود درباره مسائل مختلف کشور را بیان کرد.
وی با انتقاد از جسور شدن برخی افراد و بیان اظهارات تامل برانگیز در خصوص درخواست صدور مجوز برای پخش صدای خوانندگان زن، تصریح کرد: عده ای آمده اند و در مغالطه ای آشکار گفته اند که فقها دلیلی ندارند برای این که صدای زن نباید پخش شود و چرا علما و فقها می گویند خواننده زن نباشد؛ این طرز سخن گویی جسورانه سابقه ندارد.
مکارم شیرازی ابراز داشت: افرادی که جسور شده و مدعی شده اند که فقها دلیل خود را بر ممنوعیت پخش صدای خوانندگان زن بگویند، خبر ندارند که یک طلبه بیست سال درس می خواند تا به مرحله اول اجتهاد برسد و یک مرجع تقلید نیز سی یا چهل سال باید تلاش کند تا به این مرحله برسد، حال یک خواننده و نوازنده بیاید و از خود فتوایی بدهد.
وی تصریح کرد: وزارت و فرهنگ ارشاد بداند تکرار این کارها سبب می شود مردم فاصله بگیرند.
مطبوعات۲۱۵خرداد۹۱:
آیت الله ناصر مکارم شیرازی در تازه ترین مواضع خود علیه وضعیت برخی از فیلم های سینمایی و گرانی نان و برخی از مسائل دیگر صحبت کرد.
به گزارش مهر وی در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضع نامناسب فرهنگی تاکید کرد: برخی فیلم هایی با مجوز وزارت ارشاد در کشور پخش می شود که به لحاظ فرهنگی وحشتناک است.ما روزانه قریب به دو هزار نامه و ایمیل و فکس و … دریافت می کنیم که نگرانیهای مردم در آنها منعکس شده است.
این استاد حوزه علمیه قم مسایل فرهنگی را از دیگر دغدغه ها و نگرانیهای مردمی برشمرد و ادامه داد: عامل بسیاری از این مسایل دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد است و گاهی فیلم هایی با مجوز ارشاد پخش می شود که وحشتناک است. همچنین مردم معتقدند که صدا و سیما نیز در مسایل اخلاقی و فرهنگی خوب عمل نمی کند و اگر کسانی هم امر به معروف کنند دچار مشکلاتی می شوند.
وی اظهار داشت: اخیرا نیروی انتظامی حرکتی را شروع کرده که مبارک است البته اگر اثر آن را با انجام کارهایی خنثی نکنند و از بین نبرند.
اشاره وی به سخت گیری های نیروی انتظامی علیه نوع پوشش مردم است که باعث شده آزادی های فردی مردم نقض شود.
مطبوعات،۱دی۱۳۹۲:
آیت‌الله مکارم شیرازی در رابطه با مقاله علی‌اصغر غروی در روزنامه بهار، با اشاره به این‌که “قلم هم بهترین خدمت‌ها و هم بدترین خیانت‌ها را به بشریت انجام می‌دهد” تاکید کرد: باید جلوی طغیان قلم برخی نویسندگان گرفته شود.
محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)

وی افزود: روزنامه بهار که به ساحت مقدس حضرت علی(ع) اهانت کرد، به کل شیعه نیز اهانت کرده و شیعیان را انسان‌های جاهل نامید، معنای حرف آن‌ها این است که همه فقها، علمای شیعه و اصحاب ائمه(ع) هم در جهالت بودند.
آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: این مسئله از نظر ما مسئله‌ای مهم و قابل تعقیب است، به خصوص این که بعضی مسئولین از این مقاله دفاع کرده و از توقیف روزنامه اظهار تاسف می‌کنند.
وی خطاب به روحانیون و معتمدین شهرستان نائین خاطرنشان کرد: صدای خود را به گوش مسئولین برسانید و طومار اعتراض‌آمیزی را برای تک‌تک مراجع عظام، جامعه مدرسین و دفتر مقام معظم رهبری ارسال کنید؛ چرا که اثر بیشتری خواهد داشت و امیدواریم خدای متعال شر این‌ها را از سر مسلمانان کم کند.
به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید همچنین با ابراز تاسف از تلقی “برخی انسان‌های نادان” از معنای وحدت، خاطرنشان کرد: معنای وحدت شیعه و سنی این نیست که یک طرف تسلیم دیگری شود و از عقاید خود دست بردارد، درحالی که نویسنده مقاله روزنامه بهار ادعا می‌کند شیعه باید تسلیم شود و از عقاید خود برای ایجاد وحدت دست بردارد.

آیت الله مکارم شیرازی,استبداد دینی,ساواک,غروی,مطبوعات ایران,وزارت ارشاد,فیلم رستاخیز,روزناهم بهار,زنان,چادر,حجاب

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com