ماندلا نخستین رییس جمهور آفریقای جنوبی بود که توسط انتخاب به ریاست جمهوری رسید در صورتی‌ که خمینی بدون انتخاب مردم به رهبری یعنی‌ بالاترین مقام سیاسی در ایران رسید.

ماندلا از اولین روزهای زندگی‌ همیشه پایبند به عدم استفاده از زور یا ریختن خون دیگران بود در صورتی‌ که خمینی قبل از انقلاب ۵۷ و بد از ۵۷ همواره خون های زیادی به دستور خودش توسط یارانش بر زمین ریخته شد.

ماندلا پس از ۳۷ سال زندان سیاست صلح طلبی را در پیش گرفت و به کسانی‌ که وی‌را زندانی کرده بودند نیز کاری نداشت ولی‌ خمینی پس از به قدرت رسیدن شروع به کشتن مخالفان و به جنگ با صدام حسین رفت که بیش از یک ملیون کشته و زخمی و کلی‌ ویرانی برای کشور به وجود آورد جنگی که خمینی از آن به عنوان نعمت یاد میکرد.

بسیاری از تحلیل گران خمینی را فردی کینه‌ای میدانستن که جنگ بین ایران و عراق را نیز نتیجهٔ خصومت شخصی‌ با صدام حسین میدانستن.

ماندلا پس از به قدرت رسیدن برای ایجاد دمکراسی چند نژادی تلاش زیادی کرد و سفید پوستان را که در اقلیت بودند حقوق شهروندی یکسانی اعطا نمود.

لکن خمینی مردم کردستان را که از اقلیتهای قومی و مذهبی‌ به شمار میرفتن در ۲۹ مرداد ۱۳۵۸ دستور قتل‌عام و سرکوب مردم کردستان را صادر کرد. خمینی نیروهای ارتش و سپاه پاسداران و بسیجیان را به همراه چند تن از قاضیان مورد نظر خود به ریاست آخوند خلخالی برای اجرای این فرمان روانهٔ کردستان کرد.

خمینی با نوشتن نامه‌ای سر گشاده به عبارت این که مخالفین می خواهند نظام اسلامی ما را به کفر بکشند در فتوای خود زمینه را برای مریدانش فراهم کرد تا در اعدام و بمباران روستاهای کردستان تردیدی به خود راه ندهند.

از نظر ماندلا دین و مذهب چیزی شخصی‌ می‌باشد که هیچ کس حق ندارد به دین مذهب کسی‌ توهین کند،و همه از یک حقوق برابر برخوردارند.

لکن خمینی بعد از سال ۵۷ در اولین فتوی خود بهائیان را حزب شیطان و دین اسرایلی نامید و شروع به کشتن آنان نمود.

همچنین نقل است که خمینی در سال ۵۸ می‌گوید اگر در کوچه باریک در حال راه رفتن هستید و همزمان یک سگ و یک سنی مذهب دارند به طرف شما می‌آیند بهتر است بدن شما به سگ برخورد کند تا فرد سنی مذهب زیرا فرد سنی از سگ هم نجس تر است.

همچنین خمینی در قدم اول دستور داد دیگر هیچ زنی‌ حق ندارد بدون حجاب در خیابانها راه رود و مستلزم این می‌باشد که حجاب کامل داشته باشد در غیر این صورت توسط یارانش پین را در پیشانی زن بدون حجاب یا حتی بد حجاب فرو میکردند.

ماندلا پس از اتمام قانونی یه وقت ریاست جمهوری باز نشسته شد و دیگر در کارهای سیاسی دخالتی نداشت اما خمینی تا آخرین لحظه مرگ خود بالاترین مقام کشور را در اختیار داشت.

ماندلا به دلیل تلاش مضاعفش برای ایجاد ثبات و امنیت در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه صلح نوبل شد اما خمینی از همان سال مبارزه با شاه تا روز وفات خود بیش از یک ملیون ادم کشته و زخمی شدند.

ماندلا به همه آزادی بیان داده بود ولی خمینی که در اوایل به مردم قول آزادی بیان داده بود اما پس از به قدرت رسیدن آزادی بین شامل انتقاد از نظام نمی‌شد.هر کس کوچکترین اعتراضی میکرد توسط کمیته انقلاب جانش گرفته می شد.

خوب تفاوتها زیاد است میتوان گفت از زمین تا آسمان خوب چه می‌شه کرد این هم شانس مردم ایران بود که همچون خمینی داشته باشد و دیگران همچون ماندلا داشته باشند.

نویسنده:حیدر عباسی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)