گروهی که خود را موسوم به جیش العدل می‌نامند و تازه اعلام موجودیت کرده اند به طور غافلگیر کننده ۱۴ جوان که درحال گذراندن خدمت سربازی بودند کشتند در بیانه ای این گروه این عملیات را بر عهد گرفت و هدف از این کار را انتقام گیری از ایران به خاطر کشتن مردم سنی مذهب سوریه به دست سپاهیان ایران اعلام کرد .
اما با این عمل بلافاصله ایران نیز ۱۶ نفر که در زندان به سر می‌بردند به تلافی این حمله آنهارا به طور دست جمعی به دار اویخت و با انتشار بیانیه ای به دست دادستان کّل این عمل را در پاسخ به حمله به مرز بانان ایرن اعلام کرد .
اوگفت ما قبلاهم به آنها هشدار داده بودیم اما آنها به هشدار‌های ما توجه نکردند ما نیز در پاسخ این ۱۶ نفر را اعدام کردیم که تنها یکی‌ از پاسخ های ما به این گونه حملات و خراب کاری هاست و منتظر پاسخ های دیگر ما باشند.
به دنبال این حمله موج جدیدی از اعدامها در ایران به قدری شدت گرفت که میتوان گفت اعدامهای دست جمعی سیاسیون سال ۶۷ در حال تکرار است که طبق ادعای ایران این افراد اعدام شده با سازمان مجاهدین خلق در ارتباط بودند به طوری که در ماه مرداد و شهریور سال شوم ۱۳۶۷بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار نفر اعدام شدند و بیشتر اعدام شدگان در زندانهای تهران در گورستان خاوران دفن شدند٫ که حتی قبری برای آنها در نظر نگرفتند.
اما جیش العدل باز هم بیکار ننشست و با حمل افراد مسلح به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زابل بار دیگر نام این گروه را بر سر زبان ها انداخت. پس از کشتن دادستان به همراه رارنده بلافاصله جیش عدل در بیانیه ای این عملیات را بر عهد گرفت و آن را یک انتقام دیگر نامید و حتی برای کشتن یک مقام قضایی دیگر رژیم ایران صد ملیون جایزه تعیین کردند.
مسلما با این کار ایران دوباره به فکر تلافی می افتد و موج اعدام های خود را افزایش میدهد که فقط افراد بی‌ گناه باید تاوان این اقدامات خونین دو طرف را بدهند.
در واقع میتوان گفت خون در مقابل خون که برای مقامات ایران چندان خالی‌ از عریضه نیست چه بسا با این حملات اعدامهای اخیر را در افکار عمومی مردم جا می اندازند.
البته سالهاست که چرخه مرگ در سیستان و بلوچستان که اغلب آنها سنی مذهب هستند٫ شکل می‌گیرد.
زمانی‌ مقامات ایران عبدالمالک ریگی رهبر جندالله را مسول تمامی‌ ناآرامیها در ایران می نامیدند جندالله گروهی از افراد مسلح بلوچ بود که در ایران عملیات مسلحانه انجام میداد.
عبدالمالک ریگی به همراه اعضای جندالله و هر کس که کوچک‌ترین ارتباطی‌ با این گروه داشت اعدام شد٫ اما باز با اعدام این افراد آرامش و امنیت به این استان باز نگشت.
محمد علی‌ جعفری فرمانده سپاه پاسداران در یک نشست خبری اعلام کرد که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و حتی پاکستان با این گروها همکاری دارند .
اما رژیم ایران استان سنی مذهب سیستان و بلوچستان را صرف به خاطر داشتن عقیده و مذهب دیگر از همه امکانات محروم می‌کند٫ به طوری که فقر و بیکاری در این استان بیداد می‌کند .
ریشه اصلی‌ این درگیریها به همان مذهب بر میگردد البته رژیم ایران با محروم کردن این استان قصد دارد مردم آن استان به استان‌های دیگر که عمد‌تاً شیعه هستند مهاجرت کنند تا با گذشت زمان هم مذهب هم دین خود را با مذهب رسمی‌ دولت تطابق بدهند .
این گروهها چه جندالله و چه جیش العدل یکی‌ از دلیل خود را به خاطر همین تبعیض می‌دانند و به مبارزه مسلحانه دست میزنند و حال چرخه انتقام که هر روز خون پیشتری را می‌ریزد و تا کی‌ ادامه داشته باشد سؤالیست بی‌ پاسخ
حیدر عباسی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)