کتاب پر ماجرای شاهزاده هری ساسکس؛ او ۲۵ نفر را در افغانستان چگونه کشت؟
نویسنده: سارا مک‌کان
مترجم: اسدالله جعفری (پژمان)
مجله نشنا‌ل‌ ولد: ۶ جنوری؛ ۲۰۲۳

شاهزاده هری دوک ساسکس ۳۸ ساله، با رتبه تورنی؛ در کتاب خاطراتش به نام «نیروی کمکی» افشاگری‌های شگفت‌انگیزی را دربارۀ دوران خدمت نظامی خود در افغانستان کرده است. شاهزاده هری در کتاب جدید خاطراتش مدعی شده است که در شش عملیات ویژه نظامی در افغانستان شرکت داشته که مشارکتش در این عملیات‌های ویژه ارتش منجر به «قتل و گرفتن جان انسان‌ها» در آن سر زمین شده است. بر این اساس، آقای هری دوک ساسکس در این کتابش به نام «نیروی ریزرفی» که به تازگی به طور ناگهان در اسپانیا منتشر شده، افشاگری‌های جالب‌توجه‌ی را کرده است.


شاهزاده هری در مورد دوران مأموریت نظامی خود در افغانستان چه گفته است؟

شاهزاده هری به مدت ده سال در ارتش بریتانیا خدمت کرده است. او در دو سفر اخیرش طی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ؛ ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی، جهت اجرای مأموریت‌های نظامی عازم افغانستان شد. پس از درز بعضی محتوای این کتاب در رسانه‌ها؛ برید جنرال چیپ چپ‌من، مشاور ارشد پیشین ارتش بریتانیا در امور افغانستان، شاهزاده هری را به نقض چهار مادۀ از ارزش‌های اصول و انضباط نظامی متهم کرد. او کتاب خاطرات وی را «بی‌وجهه، ساده‌لوحانه و احمقانه» و هم‌چنین «بی‌وفایی» در برابر ارزش‌های والای یک ارتش خواند. در همین‌حال؛ دگروال ریچارد کیم‌پ، فرمانده پیشین در ارتش بریتانیا نیز طی یک مصاحبه‌ای با شبکه اسکای نیوز افشاگری‌های شاهزاده هری را «غیرعاقلانه و بدون قضاوت» خواند.

شاهزاده هری چه زمانی به عنوان عضو ارتش در افغانستان خدمت می‌کرد؟

این همان چیزی است که ما تا کنون در موررش می‌دانیم و نه بیش‌تر از آن. شاهزاده هری ده سال در ارتش بریتانیا خدمت کرده و در این مدت دوبار به افغانستان رفته است. او برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ میلادی به میادین جنگ افغانستان رفت. آقای هری در یک مأموریت عملیات ده هفته‌ای به عنوان بازرس عملیات‌های حملات هوایی نیروهای ویژه بریتانیا در یکی از ولایت‌های خطرناک افغانستان به ولایت هلمند مستقر شد. با این‌حال؛ زمانی که رسانه‌های بین‌المللی خبر مأموریت مخفی وی را به صورت آنلاین افشا کردند، با این وجود زمان مأموریت نظامی هری در افغانستان کاهش یافت.


بازگشت به میدان نبرد با مهارت‌های خلبانی

آقای دوک ساسکس در سال ۲۰۱۲ میلادی، پس از آموزش‌های مجدد در ارتش بریتانیا با مهارت و تخصص خلبانی به عنوان خلبان هلی‌کوپتر آپاچی به میدان نبرد در افغانستان بازگشت. این بار او به مدت ۲۰ هفته در پایگاه کمپ باستیون به ولایت هلمند در جنوب افغانستان با نیروی‌ عملیات‌های ویژه هوایی ارتش بریتانیا به خدمت پیوست. هری در آن‌جا به عنوان کمک خلبان توپچی در عملیات‌های ویژه شرکت می‌کرد.

هری در کتاب جدیدش در مورد افغانستان چه گفته است؟

بر اساس گزارش‎‌های روزنامه تلگراف، شاهزاده هری در کتاب خاطراتش به نام «نیروی ریزرفی» فاش می‌کند که در شش عملیات جنگی در افغانستان شرکت کرده و این مشارکت وی در عملیات‌های جنگی منجر به «قتل و گرفتن جان انسان‌ها» در افغانستان شده است. او پس از بازگشت به پایگاهی محل اقامتش، به تماشای فیلم‌های «کشتن هر نفر» که توسط دوربین ‌مدارسته بر روی دماغه هلی‌کوپتر آپاچی‌اش نصب شده بود می‌پردازد.


آموزه‌های بدی شورشیان

هری در این کتاب نوشته است؛ [آن شورشی‌هایی را که در جنگ افغانستان کشته است به ‌عنوان «آدم‌های بسیار بد» می‌دیده و شرح داده است که کشتن هیچ آدمی ممکن نیست «اگر او را به ‌عنوان یک انسان ببینی»، ارتش به من خوب آموزش‌ داده بود، اما شورشیان به من «آموزه‌های بدی» دادند. شاهزاده در محتوای کتابش گفته است: «من از روز اول هدفم را بر این اساس تعیین کردم که هرگز با هیچ شک و تردیدی به رخت‌خوابم نروم که آیا کار درستی انجام داده‌ام یا نه… من فقط و فقط به جنگ‌جویان گروه طالبان شلیک کرد‌ه‌ام که در مجاورت آن‌ها هیچ فرد ملکی و غیرنظامی وجود نداشت].

من می‌خواستم که با وجدان سالم به خانه برگردم

هری در پاراگراف دیگری از کتابش نوشته است «من می‌خواستم با جان و تن سالم به بریتانیای کبیر بازگردم، اما مهم‌تر از آن من می‌خواستم که با وجدان سالم به خانه برگردم». او در ادامه‌ی متن کتابش فاش کرده که چندین نفر را در افغانستان کشته است و شرح می‌دهد که «در زمان عملیات‌های جنگ توسط هلی‌کوپترهای آپاچی‌ مجهز با لپ‌تاپ‌‌ها و دوربین‌های فوق امنیتی، می‌توانستم بگویم که به طور دقیق چند نفر از جنگ‌جویان دشمن را کشته‌ام. و به نظرم بسیار ضروری بود که از آن عدد هم نترسم».


نه از آن شرمسارم و نه به آن افتخار می‌کنم

بنابراین؛ شاهزاده هری ۳۸ ساله نوشته است که «من ۲۵ نفر را کشتم، این عددی است که نه از آن شرم‌سارم و نه به آن افتخار می‌کنم». هری در ادامه گفته است: «وقتی که در گرما و سردرگمی عملیات جنگ غوطه‌ور شدم، به آن ۲۵ نفر به عنوان انسان فکر نمی‌کردم. آن‌ها مثل مهره‌های شطرنج بودند که از روی تخته حذف می‌شدند. آدم‌های بد حذف شدند قبل از اینکه آدم‌های خوب را بکشند».

آیا شاهزاده هری با مجازات انضباطی ارتش روبرو خواهد شد؟

به گفته‌ی برید جنرال چیپ چپ‌من، مشاور ارشد پیشین ارتش بریتانیا در امور افغانستان، شاهزاده هری حداقل «چهار مادۀ از قوانین ارزشی، اصولی، رفتاری و انضباطی نظامی» را نقض کرده است. بر اساس گزارش شبکه یاهو نیوز، جنرال چپ‌من کتاب خاطرات شاهزاده هری را «بی‌وجهه، ساده‌لوحانه، احمقانه» و هم‌چنین «بی‌وفایی» در برابر ارزش‌های والای یک ارتش خواند. در عین‌حال، وی هشدار می‌دهد که این کتاب خاطرات زمینۀ انتقام‌جویی را برای افراد «جهادی و بدخواه» فراهم می‌کند. آقای برید جنرال چپ‌من در یک گفت‌گوی با شبکه رادیو تایمز گفت: «ما یک مادۀ قانونی به نام سوء رفتار انضباطی در قانون ارتش داریم که شامل ارزش‌ها، موازین، رفتارها و استانداردهای حفظ نظم ارتش می‌شود. بنابراین؛ آقای هری حداقل چهار مورد از این ارزش‌هایی را که شامل صداقت؛ وفاداری؛ تعهد فداکارانه و احترام به حرمت دیگران می‌شود نقض کرده است.

جنرال چپ‌من در مصاحبه‌اش افزود: «شما نمی‌توانید بیش از این به ارتش بی وفا باشید، با وجود که شما و ملکه اعضای یک خانواده هستید. بنابراین؛ واقعاً! از هیچ نگاه این کاری عاقلانه‌ای نیست». او گفت: «نشر این کتاب از سوی هری، ناشرانش و نویسنده خیالی آن، به طرز عجیبی بی‌وجهه، ساده‌لوحانه و احمقانه است». در همین‌حال؛ آقای ریچارد کیم‌پ فرمانده پیشین در ارتش بریتانیا، در صحبت با شبکه اسکای نیوز، این افشاگری را یک عمل «غیرعاقلانه و بدون قضاوت» خوانده است. او گفت من فکر می‌کنم هری افرادی را که به دلیل خدمت سربازی‌اش به دنبال آسیب رساندن است، دوباره تحریک می‌کند که به وی آسیب برساند و دیگر بس.

دگروال کیم‌پ گفت: «این قضایا ده سال پیش از امروز بود و این خاطرات دیگر ممکن است که در عصر امروزی کم‌رنگ شده باشد. خوب! به هرحال؛ این خاطراتی است که امروز دوباره زنده شده است. در این‌جا؛ شاید افرادی وجود خواهند داشت که از گروه طالبان حمایت کنند، از برنامه‌های آن‌ها حمایت کنند. اکنون این خاطرات ممکن است که یک انگیزه‌ی برای کشتن هری شود».

اولین رابطه جنسی در پشت میخانه

آقای هری دوک ساسکس در کتابش در مورد اولین رابطه جنسی خود با یک زن خیلی بزرگ‌تر از خودش در مزرعه‌ای پشت یک میخانه نیز نوشته است. به گزارش روزنامه دیلی ‌میل، هری در متن کتاب خاطراتش به نام «نیروی کمکی» می‌نویسد که چگونه برای اولین‌بار در سن ۱۷ سالگی با معشوقه‌ی ناشناس خود که خیلی بزرگ‌تر از خودش بود سکس انجام داده است. هری مدعی شده است که این اتفاق در یک مزرعه ‌باز پشت یک «میخانۀ بسیار شلوغ» رخ داد و آن زن با هری مثل یک «نریان جوان» رفتار کرده است. شاهزاده هری گفته است که «بسیار به سرعت روی زن سوار شدم، اما او هنگام عمل جنسی شروع به سیلی زدن به باسنم کرد که من هم از چنگش فرار کردم. یکی از اشتباهات من این بود به زن اجازه دادم که عمل جنسی در یک میدان‌ باز رخ دهد، درست پشت یک میخانه‌ی بسیار شلوغ اتفاق افتاد. بنابراین؛ من تصور می‌کنم که بدون شک و تردید کسی ما را دیده بود».


کتاب «نیروی کمکی» چه وقت منتشر می‌شود؟

کتاب خاطرات جدید شاهزاده هری به نام «نیروی کمکی یا ریزرفی» روز سه‌ شنبه دهم جنوری ۲۰۲۳ میلادی، در ۴۱۶ صفحه در بریتانیا منتشر خواهد شد. در همین‌حال؛ در یک بیانیه مطبوعاتی توسط مارکوس دوهل مدیر عامل انتشارات پنگوئن آمده که این کتاب را به عنوان یک «سفر شخصی متحرک از زخمی به بهبودی» توصیف کرده است. این عنوان منعکس‌کننده سنت خانوادۀ سلطنتی است که پسر اول آن وارث است و پسر دوم آن هم کتاب «نیروی کمکی» است. این کتاب ابتدا به گونه‌ی ناگهانی در اسپانیا منتشر شد، و بسیاری از محتوای متحرک آن به رسانه‌های مطبوعاتی درز کرد که اکنون غوغاهای زیادی را به وجود آورده است. در نهایت؛ در پاسخ به درخواست‌های مکرر مجله «نشنال‌ ولد» سخن‌گوی وزارت دفاع بریتانیا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.


سارا مک‌کان؛ نویسنده و روزنامه‌نگار تحقیقاتی در مجله نشنال‌ ولد است. سارا متولد منطقه بلفاست و ساکن ایرلند شمالی می‌باشد. خانم سارا علاقه خاصی به برنامه‌های تلویزیونی، فیلم، سینما، قوانین زندگی و علوم معاصر دارد.

پانوشت‌ها و پیوندها:
http://www.indiandefencereview.com/from-the-first-love-affair-in-the-uk-to-the-military-mission-in-helmand-province/
https://www.lbc.co.uk/news/pen-farthing-prince-harry-book-badly-judged-taliban-spare/
https://www.youtube.com/watch?v=LHOQV5I6Qvo
https://b2n.ir/SpareBookHarry.com

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)