به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، زندانی سیاسی مهران قره باغی که هم اکنون در زندان اهواز محبوس است، همچنان از عارضه قلبی رنج می برد، اما عوامل زندان او را از مراجعه به پزشک متخصص منع کرده اند. همچنین بر اساس گزارشی از وضعیت این زندانی سیاسی، وی بیش از ۴۰ ثانیه امکان تماس و صحبت ندارد و در بند خود بشدت تحت نظر است.

یک منبع مطلع پیرامون وضعیت مهران قره باغی به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام گفت: «مهران از بیماری قلبی رنج می برد و شبها از شدت درد نمیتواند بخوابد.»

این منبع افزود: «مهران را بجای دکتر متخصص قلب، نزد دکتر عمومی بیمارستان بردند، بنابراین بردن او به دکترهیچ فایده ای نکرد.»

این منبع همچنین پیرامون شرایط نگهداری زندانی سیاسی مهران قره باغی گفت:«ارتباط مهران در زندان محدود است و بیشتر از ۴۰ ثانیه امکان تماس و صحبت ندارد. او در بندی که کاملا تحت نظر میباشد به سر میبرد.»

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام پیشتر نیز در گزارشی پیرامون وضعیت مهران قره باغی، شرایط نگهداری وی را در زندان شیبان اهواز نامساعد و غیرقابل تحمل توصیف کرده و نوشته بود:«مهران قره باغی بر خلاف اصل تفکیک جرائم با زندانیان جرائم خشن هم بند است. همچنین وضعیت بهداشتی بند وی خراب و پر از ساس است به طوری که شبها زندانیان نمی توانند از هجوم ساس ها استراحت کنند و بدن وی از شدت خارش زخم شده است.»

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت تاکنون نزدیک به ۲ سال است که در بلاتکلیفی به سر می‌برد و بطور مستمراز طرف وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارد.

این زندانی سیاسی روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، همراه با محمدحسین انصاری فر، به طور ناگهانی از زندان بهبهان به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل گردید و تحت بازجویی قرار گرفت. ماموران اطلاعات علیه او پرونده سازی کرده و این زندانی سیاسی را به دادگاه کشاندند.

این در حالی است که هنوز پرونده قبلی او بسته نشده و با وجود بارها انتقال به دادگاه، بدون نتیجه به زندان بازگردانده شده است.

دادگاه ماهشهر برای آزادی مهران قره باغی قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی تعیین کرد که تا تاریخ تعیین تکلیف نهایی پرونده آزاد شود، اما به دستور اطلاعات از آزادی وی با پرداخت وثیقه هم مخالفت شد.

مأموران اطلاعاتی برای فشار بر خانواده این زندانی و شکنجه روحی – روانی آنها در بهبهان گفته بودند که فرزندشان به اعدام محکوم شده و از خانواده اش خواسته بودند روی مهران فشار بیاورند که قبل از صدور حکم رسمی در دادگاه، از عقاید خود دست برداشته و به همکاری با اطلاعات و خواسته ‌های اطلاعات تن بدهد.

مهران قره باغی، متولد ۱۳۷۱ و از اهالی روستای سرحد آقا از توابع شهرستان بهبهان و لیسانس کشاورزی است. او در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ به همراه مجید خادمی توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد.

مهران قره باغی، سرانجام روز ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در دادگاه ماهشهر با ریاست قاضی افشون حضور یافته و محاکمه شد.

اتهامات وی «تبلیغ علیه نظام، عضویت در مجاهدین خلق و ارتباط با کانالهای خبری مجاهدین خلق، مشارکت در تخریب و احتراق، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد آتش زای غیرنظامی و افساد فی الارض» اعلام شد.

مهران قره باغی در پرونده پیشین خود، توسط دادگاه انقلاب به اتهامات «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد که ۲ سال آن اجرایی است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)