حماس، نقش سلاح و فلسطین، نقش سپر انسانی را بازی می کند

 

در طی روزهای اخیر حماس به عنوان حاکم غزه که از طرف سران رژیم جمهوری اسلامی تامین، مسلح و هدایت می شود، بیش از ۴ هزار موشک به شهرها و روستاهای اسرائیل شلیک کرده است.

 

نه تنها حماس بلکه:

حزب الله نیز در لبنان (کشوری که اکنون در فقر شدید فرو رفته) از طرف ایران مسلح و از لحاظ مالی تامین می شود.

 

همچنین بشار اسد، دیکتاتور سوریه که مسئول کشتار صدها هزار نفر از شهروندان خود، و آواره کردن میلیون ها نفر دیگر می باشد، از دیگر گروه های نیابتی از دیگر عوامل نیابتی ایران است.

 

شورشیان حوثی در یمن (کشوری که امروزه از بدترین بحران انسانی رنج می برد)، نیز به طور علنی و حتی به گفته سازمان ملل، از طرف سران رژیم جمهوری اسلامی حمایت و مسلح می شوند.

 

در این میان، با مشاهده وضعیت جنگ و ناآرامی و ترور در منطقه، درکِ پیشرفت بدست آمده از مذاکرات وین با ایران به گفته نمایندگان آمریکا و اروپایی بسیار سخت می باشد. با وجود حمایت مستقیم و آشکار ایران از حماس و حزب الله و دست داشتن در درگیری های این چند روزه با اسرائیل، چطور می توان با یک دید خوشبینانه و مثبت به بازگشت دوباره آمریکا به تعهدنامه ناقص برجام و همچنین کاهش تحریم های ایران نگاه کرد؟ توافق با رژیمی که بدون شک فقط برای چند سال برخی از جوانب برنامه توسعه سلاح هسته ای خود را نه کاملا حذف، بلکه تنها محدود می کند!

 

رژیم ایران هیچگاه قول بهبودی وضعیت حقوق بشر در ایران و سرکوب نکردن اعتراضات و نکشتن معترضان و آزاد کردن زندانیان سیاسی و حذف شکنجه و اعدام خودسرانه منتقدان و مخالفان سیاسی رژیم را نمی دهد. آنها قول توقف حمایت از تروریسم و حمایت و مسلح کردن انصارالله، حزب الله، حماس، القاعده، الشباب، کتائب حزب الله، حرکت النجبا، عصائب اهل الحق و جهاد اسلامی فلسطین که شریک اصلی حماس می باشد را نمی دهند.

 

آنها قول نمی دهند موشک هایی را که می توانند کلاهک های هسته ای را با خود به هر نقطه از جهان حمل کنند، متوقف کنند. برعکس! آنها از هر سرمایه ای برای بقای ترویج مذهب شیعه در منطقه و ادامه حمایت خود، از این گروه ها و سازمانهای تروریستی و نقض حقوق بشر استفاده خواهند کرد.

 

در ویدئویی که هفته گذشته توسط MEMRI (مؤسسه پژوهش رسانه‌ای خاورمیانه) منتشر شد، اصغر امامی یکی از سرکرده های ارشد سپاه پاسداران می گوید: “ایران برای حمله به اسرائیل نیازی به ارسال موشک یا هواپیما ندارد! ما از طریق حضور در جبهه مقاومت، اسرائیل را محاصره کرده ایم و می توانیم شهرهای آنرا با خمپاره شخم بزنیم. برای گرفتن امتیازات از آمریکا، حلق اسرائیل را حالا می توانیم محکم فشار بدهیم.”

 

هفته گذشته، پس از شروع به اصطلاح شخم زدن شهرهای اسرائیل توسط خمپاره های حماس، ۴۴ سناتور جمهوری خواه، نامه ای به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ارسال کردند. آنها در اظهارات خود به جو بایدن نسبت به تحریک فلسطینیان با سلاح هایی که رژیم ایران در اختیار حماس و جهاد اسلامی قرار داده و خواهد داد تذکر داده بودند. سناتورها، همچنین از بایدن خواستند تا مذاکرات با ایران را متوقف کند و برای غنی سازی و توانمندسازی حاکمان این رژیم کاری بیش از این انجام ندهد.

 

“رژیم ایران از طریق حماس قصد بدست آوردن تشکیلات خودگردان فلسطین را دارد”

 

نقش رژیم جمهوری اسلامی به عنوان تحریک کننده اصلی نبرد بین حماس و اسرائیل توسط خبرنگاران شاید تا حدی نادیده گرفته شده است. آنها در عوض بر شرایط وخیم تر درگیری به ویژه اختلافات مربوط به چند ملک کوچک در شرق بیت المقدس که در قرن نوزدهم هنگامی که این شهر تحت امپراطوری عثمانی بود، توسط یهودیان از اعراب خریداری شده بود، تمرکز کرده بودند.

 

هنگامی که نیروهای اردن در سال ١٩۴٨ بیت المقدس شرقی را فتح و اشغال کردند، تمام املاک متعلق به یهودیان را تصرف، و همه یهودیان را اخراج کردند. در جنگ شش روزه ١٩۶٧ اسرائیلی ها، شرق اورشلیم را از اردن دوباره پس گرفتند. از آن زمان تا کنون اختلافات و درگیری های مکرر بین اعراب و یهودیان بر سر ملک و خاک و اجاره و اِشغال وجود داشته و این موضوع همیشه در دادگاه های اسرائیل بررسی و مورد بحث قرار گرفته است.

 

در سال ٢٠٠۵ “محمود عباس” رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در انتخابات برای یک دوره چهار ساله به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیروز شد. او از آن زمان تا کنون با رای دهندگان (مردم فلسطین) روبرو نشده است! چند هفته پیش وی اعلام کرد که انتخابات جدیدی برگزار خواهد شد.

 

سپس از ترس شکست در انتخابات، از پیشنهاد خود انصراف داد. بلافاصله پس از آن درگیری هایی میان پلیس اسرائیل و فلسطینیان در محوطه مسجدالقصی در اورشلیم رخ داد! همانطور که بارها در طول تاریخرخ داده است! در دهم ماه مه، نیروهای اسرائیلی برای سرکوب شورش و برداشتن سنگ ها، کوکتل مولوتف و سایر سلاح هایی که در دست فلسطینیان بود، وارد محوطه شدند. سخنگوی محمود عباس اسرائیلی ها را به “حمله به الاقصی” متهم کرد و قول داد که تشکیلات خودگردان فلسطین به این تجاوزات شنیع پاسخ خواهد داد.

 

در این میان، حماس که از طرف رژیم ایران مسلح و از لحاظ مالی و معنوی تامین می شود، با صدور یک اولتیماتوم سریع اسرائیل را تهدید می کند. “سامی ابو زهری” سخنگوی حماس میگوید: “ما از کل ملت خود می خواهیم که به خیابان ها بیایند و با اِشغالگران درگیر شوند. اسرائیل هزینه زیادی را برای اِشغال مسجدالاقصی پرداخت خواهد کرد.” اسرائیلی ها اما این تهدیدات را نادیده گرفتند و پس از آن طولی نکشید که اولین موشک ها شلیک شدند.

 

“لیور حیات” سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل روز شنبه به خبرنگاران گفت: “این درگیری هیچ ارتباطی با غزه ندارد. حماس در تلاش است تا تشکیلات خودگردان فلسطین را به دست گیرد. آنها از اسرائیل برای به دست آوردن قدرت در چارچوب سیاسی فلسطین استفاده می کنند.”

 

از قضا، اگر نبرد فعلی حماس را خسته و رهبران و مبارزان آنها را از سلاح ها و کمک مالی محروم کند، به نفع محمود عباس خواهد بود. “کارل فون کلاوزویتس” اندیشمند نظامی روسی می گوید “جنگ یک ابزار سیاسی است.” اما اینجا به نظر میرسد که جنگ می تواند معنای دیگر انتخابات باشد!

 

به نظر می رسد که توانایی تشخیص این واقعیت که حاکمان رژیم ایران از حماس و جهاد اسلامی به عنوان سلاح و از فلسطینی ها به عنوان سپر انسانی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند، برای بایدن و مشاورانش چندان راحت نیست.

 

منابع:

  • The Washington Times
  • The Times of Israel
  • The Middle East Media Research Institute

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)