با انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران از جانب دیکتاتور و معمار اصلی انتخابات نمایشی علی خامنه ای بحثها در مورد قتل‌عام تابستان ۱۳۶۷ و جنایاتی که ابراهیم رئیسی علیه حقوق بشر مرتکب شده به طوری شدت گرفته که کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی از وی به عنوان “قاتل ۶۷” یا “جلاد ۶۷” یاد میکنند. از طرفی دیگر عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته تا سازوکاری برای تحقیق درباره “جنایاتی” که ابراهیم رئیسی علیه حقوق بشر مرتکب شده به وجود آورد.

گنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل نیز در این رابطه اعلام کرده: “اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه، به مقام ریاست جمهوری رسیده است نمودی فجیع از سلطه مطلق مصونیت در ایران است”

در تابستان ۱۳۶۷ هزاران نفر از مخالفین نظام با فتوای روح الله خمینی مخفیانه در زندانهای ایران اعدام و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند. اعدام‌شدگان یا اعضای سازمان مجاهدین خلق و یا حامیان و اعضای سازمان‌های چپ و مارکسیستی و دیگر احزاب مخالف جمهوری اسلامی بودند.

ابراهیم رئیسی، جانشین وقت دادستان تهران در سال ۱۳۶۷ و مسئول رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی در آن زمان به همراه یک هیئت چهار نفره معروف به “هیئت مرگ” متشکل از حسینعلی منتظری، مرتضی اشراقی (قاضی زندان اوین)، حسینعلی نیری (دادستان تهران) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وزارت اطلاعات) یکی از عاملان اصلی اعدام هزاران تن زندانی سیاسی بشمار میرود. هیئتی که تنها پس از طرح چند سؤال در مورد عقاید سیاسی و مذهبی زندانیان، برای اعدام یا زنده ماندن آن‌ها تصمیم می‌گرفت. نام دو نفر اول در فرمان (فتوای مرگ) روح‌الله خمینی آمده‌است. این گروه چهار نفره مسئول اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی ایران می‌باشند.

گروه عدالت برای قربانیان کشتار ۶۷ در ایران (JVMI) با گردآوری اطلاعات مربوط به متهمان این جنایات، فهرستی را از افرادی که در سال ۶۷ به عنوان اعضای “هیئت مرگ” فعالیت داشته و یا بر فعالیتهای این هیئت نظارت میکرده اند در شهریورماه ۹۵ منتشر کرده که نام ابراهیم رئیسی نیز در آن فهرست موجود میباشد. در این فهرست اسامی ۹۶ نفر موجود میباشد که حداقل ۸۷ نفر از آنان اعضای هیئت مرگ بوده اند.

“حتی نگهبانان زندان هم وحشت کرده بودند”

سعید امیرخیزی یکی از زندانیان زندان اوین در آن زمان به یاد می آورد که حتی آن محافظانی که سالها زندانیان را شکنجه و اعدام می کردند از این میزان قساوت و توحش متحیر بودند. هیئت مرگ اغلب با پرسش‌هایی مانند: “آیا قرآن میخوانید؟” “آیا مسلمان هستید؟” “آیا در خانواده ای مسلمان بزرگ شده اید؟” ” آیا روزه میگیرید؟” “آیا نماز میخوانید؟” “آیا به خدا اعتقاد دارید؟” “آیا ترجیح می‌دهید با یک مسلمان هم‌بند شوید و یا یک غیرمسلمان؟” “آیا شما مایل به پاکسازی میادین مین برای جمهوری اسلامی هستید؟” و در دادگاه‌هایی بعضا چند دقیقه‌ای حکم اعدام زندانیان را صادر میکرد. هرگونه جواب اشتباه به این سوالات به معنای “مرگ” بود. هرچند اکثر زندانیان اگر به این سوال‌ها جواب موردپسند هیئت مرگ را هم می‌دادند، به اتهام “محاربه” و به عنوان “مرتد” راهی چوبه‌های دار می‌شدند.

اعدامها معمولاً بصورت حلق آویز کردن یا تیراندازی در همان روز بازجویی برگزار می شد. جنازه ها پس از اعدام در گورهای دسته جمعی بدون هیچ آثار و نشانی دفن میشدند. رژیم ماه ها پس از اعدام زندانیان از اطلاع دادن به خانواده و بستگانشان خودداری میکرد. محل دفن اجساد فاش نمیشد و به خانواده ها اجازه عزاداری در ملا عام داده نمیشد!

هیئت رئیسی در آن زمان در زندانهای اوین و گوهردشت (دو زندان مشهور در ایران) مشغول به کار بود. کمال افخمی اردکانی یکی از مقامات سابق اوین میگوید که در ماه های تیر و مرداد زندانیان هر نیم ساعت از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۵ عصر اعدام میشدند. اکثر قربانیان زنان و کودکانی حتی در سنین ۱۳ سالگی بودند.

بی شک این قتل و عام یکی از بزرگترین جنایات رژیم جمهوری اسلامی میباشد و در آینده از همه افرادی که در این کشتار دست داشته اند به عنوان جنایتکار یاد خواهد شد.

“ابراهیم رئیسی” هیچگاه خواسته ملت ایران نبوده و نخواهد بود.

رئیسی پس از یکبار شکست در انتخابات سال ۹۶ در مقابل حسن روحانی اکنون با حمایت مستقیم علی خامنه ای  و جناح های تندرویی که خواهان تداوم رژیم جمهوری اسلامی هستند و یا به نوعی از ایدئولوژی حاکم پیروی میکنند، در نمایش انتخابات پیروز و به مقام ریاست جمهوری رسیده است. انتخاباتی که به گفته خود رژیم ایران تنها ۴۸.۸ درصد از افراد واجد شرایط در آن شرکت کرده اند که حدود ۴ میلیون از این میزان، آرای باطله میباشد. با این حساب اگر آرای باطله نیز در نظر گرفته نشوند، تنها ۴۲ درصد از واجدین شرایط به نامزدها رای سالم داده اند که در واقع این کمترین میزان مشارکت و بیشترین آرای باطله در تاریخ جمهوری اسلامی میباشد. هر چند با وجود عدم استقبال مردم و حوزه های خلوت انتخابات بر اساس تصاویر منتشر شده و فیلم‌هایی که کاربران شبکه های اجتماعی از سراسر ایران در روز انتخابات منتشر کرده بودند اعلام آمار مشارکت ۴۸.۸ درصدی  بدور از حقیقت میباشد.

“رئیسی به قتل عام ۶۷ افتخار میکند” 

ابراهیم رئیسی در نخستین نشست خبری خود در روز دوشنبه ۳۱ خردادماه بیان کرد که “مدافع حقوق بشر است ولی به احکام اعدامی که علیه مخالفان سیاسی و معترضان صادر کرده است افتخار میکند.”

وی قبل از این نیز در سال ۱۳۹۷ اعدامهای تابستان ۶۷ را “یکی از دستاوردهای افتخارآمیز رژیم” دانسته و از آیت الله خمینی به عنوان “یک قهرمان ملی” نام برده است.

رئیسی نه تنها متهم به دست داشتن در قتل و عام زندانیان سیاسی ۶۷ بلکه تا به امروز به عنوان رئیس قوه قضائیه در کنار مقامات دولتی و امنیتی، مسئول کشتن بیرحمانه صدها زن و مرد و کودک، دستگیری هزاران معترض و شکنجه و سوءرفتار با آنها و نیز ناپدید شدن حداقل صدها نفر در جریان اعتراضات آبان ۹۸ میباشد.

وی به خاطر قرار داشتن در سمت معاون اولی قوه قضاییه در زمان انتخابات ۱۳۸۸ نقشی تعیین کننده در برخورد با معترضان به این انتخابات داشت. وی مسئول مستقیم اعدام معترضان به انتخابات جعلی ایران و همچنین شکنجه و بدرفتاری با دستگیرشدگان میباشد. او در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ تقریباً یک هفته پس از اعدام دو نفر به اتهام شرکت در اعتراضات به نتایج انتخابات اعلام کرد که “۹ نفر دیگر نیز به زودی اعدام خواهند شد”.

رئیسی در همان سال ۱۳۸۸ پس از اینکه خامنه ای اعلام کرده بود “زیر سوال بردن اصل انتخابات یک جرم بزرگ است” اعلام کرد “کسانی که انتخابات را تقلبی میخوانند و تردید را در ذهن مردم ایجاد کرده اند، بدون شک مرتکب جرمی سنگین شده اند و طبیعتاً مجبور به پاسخگویی آن نیز خواهند شد.”

یک سال بعد در آبان ۱۳۸۹ وی در رابطه با قطع دست یک سارق در یزد اعلام کرد که “قطع دست سارقان مبتنی بر قانون و حدود الهی بوده و این از افتخارات بزرگ ماست”.

وی از سال ۱۳۹۳ تا به امروز به ترتیب به عنوان معاون اول رئیس قوه قضاییه و سپس دادستان کل کشور و همچنین بعدها رئیس قوه قضاییه نه تنها عضو هیئت قضایی اعدامهای سال ۶۷ بوده بلکه در مجازاتهای سنگدلانه و بازداشتهای غیرقانونی و تجاوز جنسی و شکنجه و بدرفتاری با زندانیان و … نیز در دستگاه قضایی تحت هدایتش دست داشته.

او از چهره‌های مورد علاقه و مورد اعتماد سید علی خامنه‌ای است و نام او به همین دلیل با “نقض حقوق بشر” گره خورده‌است. او هم چنین یکی از بدنام‌ترین مقامات قضائی ایران در مجامع بین‌المللی است.

در سال ۱۳۹۰ نام ابراهیم رئیسی در فهرست ۸۰ مقام ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا قرار گرفت این افراد شامل نیروهای پلیس و ‌نظامی، مسئولین زندان، دادستان‌ها، قضات و دیگر مقاماتی بودند که در نقض حقوق بشر و شکنجه و کشتن معترضان دست داشتند.

در آبان ۱۳۹۸ نیز دولت ترامپ ۹ نفر از نزدیکان علی خامنه ای از جمله ابراهیم رئیسی را به دلیل دست داشتن در اعدامهای سال ۶۷ و همچنین سرکوب و کشتار معترضان در آبانماه ۹۸ در ایران تحریم کرد.

اکنون آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که دولت بایدن با هدف تشویق ایران برای بازگشت به توافق برجام ممکن است برخی از تحریم های غیر هسته ای علیه ایران را لغو کند. از طرفی رژیم ایران نیز مذاکره کننده گان را برای لغو سریع تحریمها از جمله خارج کردن نام رئیسی از لیست افراد تحریم شده، تحت فشار قرار داده است. اما دولت بایدن و دیگر کشورهای مذاکره کننده باید در برابر چنین فشاری مقاومت کنند.

صرف نظر از سرنوشت توافق هسته ای، مرتکبان جنایات علیه بشریت نباید مورد بخشش قرار گیرند.

 

 

منابع:

  • مرکز اسناد حقوق بشر ایران – iranhrdc.org
  • iran1988.org
  • عفو بین الملل – Amnesty International
  • سازمان حقوق بشر ایران – iranhr.net
  • کمپین حقوق بشر ایران – persian.iranhumanrights.org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)