کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۱دی ۱۴۰۰، به نقل از یک منبع موثق: میثم کاظمی از روز ۱۳ آذرماه ۱۴۰۰با اتهام انتسابی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در بازداشت بسر می برد که ۱۶روز آن را در زندان شهرستان بهبهان و ۱۲روز را در انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز گذرانده است. وی همچنان در بازداشتگاه اطلاعات اهواز در انفرادی میباشد و استمرار نگهداری در سلول انفرادی نگرانیها از وضعیت میثم کاظمی را افزایش داده است.

میثم کاظمی از اولین روز بازداشت تا روز پانزدهم بازداشت، از داشتن وکیل محروم بوده است. از روز پانزده هم اجازه مطالعه پرونده به وکیل داده نشده است.

به گفته این منبع، میثم از روز انتقال ممنوع ملاقات و ممنوع تماس است و با پیگیری های زیاد خانواده و وکیل فقط دوبار و هر بار کمتر از ۱دقیقه موفق به تماس با خانواده شده است.

آقای کاظمی از تاریخ ۱۳ آذرماه پس از حضور در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای انقلاب بهبهان به ریاست قاضی کاظم طیب بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. وی پیشتر جهت دفاع از اتهام تبلیغ علیه نظام(انتشار مطالب مربوط به بازداشت‌شدگان اعتراضات ۲۶ تیر ماه ۹۹ بهبهان)به این شعبه احضار شده بود.

فرشته تابانیان، وکیل مدافع آقای کاظمی در مصاحبه‌ای از عدم پذیرش وکالت وی توسط شعبه چهارم بازپرسی دادگاه بهبهان خبر داده و گفته بود از بازپرس این شعبه در دادگاه انتظامی قضات شکایت کرده است. نهایتا با پیگیری خانم تابانیان وکالت ایشان در روز پانزدهم بازداشت میثم پذیرفته شد. اما برغم پیگیریهای فراوان خانم تابانیان، بازپرس پرونده تا به امروز اجازه مطالعه و دسترسی به جزئیات پرونده را به وی نداده است.

میثم از بیماری دیسک خفیف گردن رنج می برد که در فصل سرما شدیدتر می شود و یک ماه قبل از دستگیری هم عمل سر پایی داشته است.

کاظمی پیشتر نیز در جریان اعتراضات دیماه ۹۶ در بهبهان بازداشت شده بود. فیلمی از لحظه بازداشت او در بهبهان نشان میدهد که ماموران امنیتی او را با ضرب و شتم برده اند.

میثم کاظمی در دیماه ۹۶ به همراه ۱۲ نفر دیگر با اتهاماتی همچون «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و همچنین «تجمع غیرقانونی در میدان بانک ملی و دادن شعار» مواجه بودند.

شایان ذکر است خواهر و برادر میثم کاظمی به نامهای مریم و علی کاظمی نیز در تاریخ ۸ مرداد ۹۹ بازداشت شده و روز شنبه ۴ دیماه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ایشان در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ بهبهان به ریاست قاضی رسولی برگزار شد.

اکنون بعد از گذشت نزدیک به دوهفته نگهداری این فعال سیاسی در اداره اطلاعات اهواز، نگرانیها از وضعیت میثم کاظمی افزایش یافته است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)