براساس خبرهای ارسالی به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، صبحگاه روز  یکشنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۰ دو زندانی به اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی یزد اعدام شدند.

دو زندانی به نامهای حسین و رامین دادخواه که پدر و پسر بودند، پیش از این به اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. 

این پدر و پسر دستکم ۵ سال را زیر حکم اعدام در زندان بسر برده بودند.

خبر اعدام این دو زندانی برغم گذشت یک هفته از اجرا آن، هنوز هم در هیچیک از رسانه‌ها رسمی جمهوری اسلامی منتشر و اعلام نشده است.

براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی تا اکتبر ۲۰۲۱ دستکم ۳۱۴ زندانی در زندانهای خامنه‌ای به دار آویخته و اعدام شده‌اند.

همچنین روز جمعه ۱۶ مهر ماه، یک زندانی بنام داریوش پورخدایی، ۲۸ ساله در زندان مرکزی اردبیل، به اتهام قتل، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل گردیده است.

گفتنی است که بدلیل عدم درجه بندی قتل عمد در ایران، هرگونه قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام برای متهم می‌گردد.

خبر تکاندهنده دیگری حاکی از صدور حکم ضدانسانی و تحقیرآمیز برای کور کردن چشم یک متهم در تهران است.

این خبر حاکی است که بدنبال یک اختلاف و درگیری بین دو نفر در تهران، مرد ۴۰ ساله‌ای از ناحیه چشم مجروح شده و سرانجام بدلیل شدت جراحات، مجبور به تخلیه چشم وی شدند. پس از شکایت این مرد، متهم به قصاص چشم (کور کردن) محکوم شد.

متهم گفته است:‌

«روز حادثه شاکی به مقابل خانه‌ام آمد و با داد و فریاد گفت که از دست مزاحمت‌های من خسته شده و باید خانه‌ام را بفروشم و بروم. می‌خواستم در خانه را ببندم که مانع بسته شدن در خانه شد و باهم درگیر شدیم او به رویم چاقو کشید و به سمتم حمله کرد، من هم چاقو را از او گرفتم و یک ضربه زدم من چاره‌ای به جز ضربه زدن به او نداشتم».

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)