https://twitter.com/arashyavari1

آرش یاوری –  یکسال پس از تولد یک شبکه اجتماعی تازه که کاربران را دور هم جمع می‌کرد تا فقط با هم حرف بزنند، نام این شبکه اجتماعی حالا در ایران بر سر زبان‌ها افتاده و حتا ابزاری شده برای مردان حکومت ولایت فقیه جهت تبلیغ و تبیین و توجیه عملکرد خود و نظام جمهوری اسلامی.

در این میان، برگزاری یک جلسه پرسش و پاسخ با حضور محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در کلاب‌ هاوس و گزینش سوال‌کنندگان از میان افراد خودی و اجازه ندادن به غیرخودی‌ها برای طرح سوال دوباره نام چند نفر را که در خارج از ایران زندگی اما برای بقای حکومت ملایان در ایران تلاش می‌کنند مطرح کرد.

آرش یاوری

کم نیستند تعدادی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای خارج از ایران که تمام همّ و غم‌شان  توجیه و عادی نشان دادن حکومت جمهوری اسلامی است و البته برخی از این افراد در مطبوعات معروف غربی هم فعالیت می‌کنند و در لابلای مقالات و مطالبی که به زبان انگلیسی منتشر می‌کنند می‌توان دید که عملکرد نظام خونریز ولایت فقیه را با کلمات دوپهلو می‌آرایند و تلاش می‌کنند آنچه را حکومت اسلامی در ایران مایل است به گوش جهانیان برسد منعکس کنند.

و البته این چرخه ادامه دارد و رسانه‌های داخل ایران هم به همین دست مطالب و مقالات متوسل شده و به مردم ایران می‌گویند «ببینید، در غرب هم روزنامه‌ها حق را به ما می‌دهند اما دولت‌های غربی با ایرانی و ایران دشمن‌اند».

برخی از این افراد که از امکانات زندگی در لندن و نیویورک استفاده می‌کنند برای مردم شناخته شده هستند مانند نجاح محمدعلی اهل عراق که با چفیه در برنامه‌های تلویزیون‌های ایرانی خارج از کشور حاضر می‌شد یا علی علیزاده که علی خامنه‌ای را معمار بزرگ امنیت ملی ایران می‌نامید و آنقدر آش را شور کردند که اکنون نظرشان را فقط می‌توان در وبسایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران دنبال کرد.

نجاح محمدعلی مهمان و «تحلیلگر» بی‌بی‌سی فارسی

اما برخی دیگر از عناصر دستگاه عریض و طویل پروپاگاندای جمهوری اسلامی نقشی تاثیرگذارتر بر عهده دارند. مخاطبان این عده نه ایرانیان بلکه جامعه جهانی و رسانه‌های بین‌المللی است و نقش آنها برای جمهوری اسلامی بسیار مهم‌تر است و البته این بازو‌های تبلیغاتی حکومت بر حسب تخصص و مهارت خود کارآمدی هم داشته‌اند.

دستگاه پروپاگاندای رژیم جمهوری اسلامی را می‌توان به اختاپوسی تشبیه کرد که بازوهای متعددی دارد که در این نوشته تنها به بخشی از آنها اشاره می‌شود مانند نظرسنجی‌هایی که در مراکز دانشگاهی انجام می‌گیرد و به اعتبار نام آن دانشگاه و یا مرکز علمی، بسیاری تصور می‌کنند که این یک نظرسنجی معتبر و بی‌طرفانه است.

اما با کمی‌ تحقیق و جستجوی ساده درمی‌یابیم افرادی که پشت این نظرسنجی‌ها هستند با کمک سایر لابی‌های هماهنگ با جمهوری اسلامی به دانشگاه‌ها راه پیدا کرده و سابقه حمایت‌شان از رژیم ولایت فقیه آشکار است. مانند دانشگاه مریلند که نظرسنجی‌های متعددی در مورد مسائل مختلف ایران برگزار کرده و از جمله مدعی شده است که تنها ۱۶ درصد از شهروندان ایرانی خواهان سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی هستند و یا اینکه ۸۵ درصد ایرانی‌ها موافق متوسل شدن حکومت به خشونت در برابر معترضان بوده‌اند!

در آخرین نمونه از همین دست نظرسازی‌ها، این دانشگاه مدعی شده ۸۸ درصد مردم ایران معتقدند فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه، ایران را کشور امن‌تری کرده است!

اما کسی که در دانشگاه مریلند این به اصطلاح نظرسنجی‌ها را مدیریت می‌کند ابراهیم محسنی چراغلو نام دارد که عضو بسیج دانشگاه تهران بوده و پیش از استقرار در دانشگاه مریلند از سخنرانان مراسم بسیج در ایران بود و مشخص است چنین فردی که هنوز مرید ولایت فقیه است برای بَزَک چهره ی حکومت اسلامی دست به نظرسازی می‌زند.

اما اختاپوس تبلیغاتی حکومت روحانیون در خارج از ایران دست‌های دیگری نیز دارد که برخی از آنها در میان رسانه‌های بین‌المللی نفوذ کرده‌اند و بعضا با تلاش و کوشش در حوزه تخصصی خود پیشرفت‌هایی هم داشته‌اند اما همین افراد در بزنگاه‌های حساس برای تطهیر حکومت کم نمی‌گذارند.

در این مورد هم مثال‌های متعددی را می‌توان ذکر کرد مانند نگار مرتضوی که تقریبا سابقه همکاری با بیش از ده روزنامه و رسانه بین‌المللی را در کارنامه خود دارد و حتا نشریه «فوربز» نام وی را در میان ۳۰ زن الهام‌بخش قرار داد!

اما همین فرد در هر رسانه‌ای که سخن از استبدادی بودن حکومت علی خامنه‌ای و عدم نظارت بر او به میان می‌آید به دفاع از حکومت می‌پردازد و عنوان می‌کند «مجلس خبرگان که منتخب مردم هستند بر عملکرد رهبر نظارت دارند و می‌توانند او را برکنار کنند» در حالی که همه ایرانیان می‌دانند که چنین چیزی در عالم واقعیت شوخی بیش نیست.

او همچنین همزمان با اعتراض‌های سراسری در آبان‌ماه ۹۸ که با کشتار و دستگیری‌های گسترده از سوی حکومت جمهوری اسلامی سرکوب شد با چهره‌ای آرایش و بزک‌کرده در گفتگو با تلویزیون‌های مختلف آمریکایی با وارونه جلوه دادن وقایع داخل ایران با وقاحت معترضین را به وحشیگری و خرابکاری متهم می‌کرد و دولت آمریکا را به دلیل تحریم رژیم ایران عامل اصلی اعتراض‌ها معرفی می‌کرد و هیچگاه به خواست مردم که تغییر حکومت است اشاره نمی‌کرد.

او پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران و پیش از پذیرش مسئولیت آن توسط سپاه نیز با حضور در برنامه‌های تلویزیونی آمریکایی به راحتی دروغ گفت و عکس‌ها و تصاویری که از سقوط هواپیما منتشر شده بود را جعلی خواند و تلاش کرد رژیم جمهوری اسلامی را از اتهام ساقط کردن هواپیما تبرئه کند.

او حتا گفت سقوط هواپیما در ایران امری عادی است! و مسولان ایرانی به روش خودشان این موضوع را بررسی می‌کنند.

یا نمونه دیگر از این دست افراد فرناز فصیحی است که هم‌اکنون معاون بخش اخبار آفریقا و خاورمیانه روزنامه وال استریت ژورنال است که سابقه کار خبرنگاری بلندبالایی هم دارد و گزارش‌های متعددی توسط وی منتشر شده.

اما با دقت به نظرات و گزارش‌های او می‌توان دریافت که او هم در بزنگاه‌های مهم در حمایت از حکومت جمهوری اسلامی دست به قلم شده است.

او البته بیشتر سیاست دولت خوب و دولت بد را به مخاطب آمریکایی می‌فروشد و تلاش دارد اینگونه وانمود کند که می‌توان با بخشی از حاکمیت در جمهوری اسلامی کنار آمد و باید قدر آنها را دانست و از آنها حمایت کرد. مانند زمانی که محمدجواد ظریف در اعتراض به سفر بشار اسد به تهران که با هماهنگی قاسم سلیمانی و بدون اطلاع او انجام شد استعفا داد، گزارشی در وال استریت ژورنال با تیتر «ایرانی‌ها از ظریف می‌خواهند که بماند» منتشر کرد که با هشتگ «ظریف بمان» در توییتر می‌خواست به ظریف اعتبار بدهد.

اما وی هیچگاه هشتگ‌‌های فراگیر مانند هشتگ «اعدام نکنید» را در اعتراض به حکم اعدام سه جوان به نام‌های امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی که در اعتراض‌های مردمی ‌علیه حکومت شرکت کرده بودند و در آن زمان در جایگاه نخست ترند جهانی هم قرار داشت ندید و آن را به  تیتر تبدیل نکرد که ایرانی‌ها میخواهند اعدام جوانان‌شان را متوقف کند. یا هشتگ‌های مربوط به نوید افکاری و پرواز ۷۵۲ یا حتا کارزار و هشتگ «نه به جمهوری اسلامی» که فراگیر شده نیز به گزارش‌های این خبرنگار راه نیافتند.

فرناز فصیحی در ماجرای ساقط کردن هواپیمای اوکراینی تلاش کرد که دولت روحانی را از دروغگویی سه روزه حکومت مبرا کند و در گزارشی عنوان کرده بود که روحانی خبر نداشته است.

 

او برای عادی نشان دادن وضعیت جامعه ایران و نمایش چهره‌ای متعادل از حکومت جمهوری اسلامی مدعی شد که در ایران پارک مخصوص بانوان وجود ندارد و زنان در همه پارک‌ها آزاد هستند.

دوباره به موضوع کلاب ‌هاوس و  حضور محمدجواد ظریف در یکی از اتاق‌های این شبکه و اجازه ندادن به خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران و فعالان سیاسی مخالف حکومت برای  طرح سؤال باز می‌گردم.

در آن شب فقط ایرانیانی در خارج از کشور اجازه یافتند از وزیر خارجه نظام سوال بپرسند که منافع حکومت را در نظر داشتند و یا حداقل با بخشی از حاکمیت همدل هستند و برخی از همین افراد در حالی از دیکتاتوری اسلامی و ضدزن دفاع می‌کنند که زنان ایرانی در راه داشتن همان آزادی که آنها دارند با فشار و سرکوب شدید روبرو هستند مانند صبا کرد افشانی که به اتهام نداشتن حجاب اسلامی، بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به ۲۴ سال زندان محکوم شد. اما این زنان خبرنگار مدافع جمهوری اسلامی با لب‌های سرخ در گفتگوها حاضر شده و از حکومتی خونریز حمایت می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)