بعد از ظهر امروز، دومین مناظره تلويزيوني کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوعات فرهنگی و اجتماعي برگزار شد.

به گزارش مهرخانه،‌ در مرحله اول اين مناظره كانديداها به بيان برنامه هاي خود در حوزه فرهنگي و اجتماعي پرداختند و در ادامه به مباحث مربوط به زن و خانواده،‌ سبك زندگي و آسيب هاي اجتماعي اشاره شد.

سعيد جليلي: براي مقابله با آسيب هاي اجتماعي نبايد از نقش مادري غافل شد
جليلي در اين مناظره به نقش مهم مادري در رشد فرهنگ جامعه اشاره كرد و افزود: اگر به مادری به عنوان نقش تمام وقت و موثر نگاه كنیم و از اين ظرفيت براي تربيت درست فرزند استفاده شود، با خيلي از آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي مقابله كرده ايم.
وي ادامه داد: در كنار نقش مادری بايد به ظرفيت آموزش و پرورش و مساجد نيز براي رفع مسائل اجتماعي توجه كرد. بايد از همين امروز براي خیلی از آسیب های اجتماعی كه هنوز ما را تهديد نمي كند، هزینه و سرمایه گذاری کرد و در اين رابطه نبايد از سه حوزه مسجد، معلمی و  مادری غافل شد.

جلیلی دور دور دوم مناظرات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به عقیده شما مهمترین آسیب فرهنگی -اجتماعی که تحکیم خانواده ها را تهدید می کند چیست؟ اظهار داشت: در نگاه به زن و خانواده باید به دیدگاه اصیل خودمان که مبتنی بر اندیشه دینی و فرهنگ ایرانی است،‌ توجه كنيم.

وي مونتاژ و التقاط را مهمترین تهدید برای خانواده دانست و گفت: در غرب به زن به عنوان نیروی کار که باید اشتغال داشته باشد تا چرخ سرمایه داری بچرخد نگاه می شود ولي نگاه ما این است که خانواده سلول و بنیان جامعه است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي تصريح كرد: غربي ها می گویند فرد بنیان جامعه است در حالي كه اگر به خانواده بها دهیم بسیاری از سیاست ها و تدابیر ما متفاوت خواهد شد.

جليلي افزود: بزرگترين تهديد براي خانواده هاي ما اين است که نگاهمان که اصیل، دینی و مترقی است و موجب احترام به زن مي شود را ناديده گرفته ایم و وظیفه اصلی زنان یعنی مادری و حضور مجاهدانه در عرصه های مختلف را فراموش كردیم.‌

وي خاطر نشان كرد: اگر به مادری بها دهیم شاهد بسیاری از آسیب های اجتماعی نخواهیم بود. باید به این موضوع توجه جدی داشته باشیم و با اقتضائات و الزاماتی که نگاه دینی و ایرانیمان دارد برای خانواده برنامه ریزی کنیم نه بر اساس نگاه دیگران.

غلامعلي حداد عادل: مهمترین اقدامم معتقد کردن نسل آینده و جوانها به حجاب است
غلامعلي حداد عادل در مرحله اول اين مناظره اظهار داشت: بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات فرهنگی ماست و سبک زندگی اسلامی و اقتصاد مقاومتی را نمی توان بدون تغییر نگرش فرهنگی ایجاد کرد.

وي ادامه داد: من در دولت آینده تلاش می کنم نسل جوان، فرهنگ خود را بشناسد و احساس هویت کرده و به این فرهنگ افتخار کند و در برابر دنیا سر خود را بالا بگیرد و به اسلامی و ایرانی بودن خود افتخار نماید.

نماينده مجلس نهم در پاسخ به اظهارات عارف در خصوص جمع آوري ماهواره،‌ به نقش خانواده اشاره كرد و افزود: يکی از مهمترین ارکانی که باید حفظ شود خانواده است و  خطاب به آقای عارف که راجع به برداشتن آنتن های ماهواره ای صحبت کردند، عرض می کنم كه بعضی از این سریال های ماهواره ای و فیلم هایی که تهیه می شود را دقت کنند با چه نیتی تولید می شود؟ به ما به عنوان اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی گزارش داده می شود. بیشتر این سریال ها چنان طراحی شده که بنیان خانواده را ویران کند. جمع کردن آنتن اگر راه درستی نیست که یا خوب عمل نشده یا بهتر می شود عمل کرد، دوستان بگویند چه باید کرد؟ آیا باید هیچ کاری در این زمینه انجام ندهیم؟

حدادعادل در دور دوم مناظره در پاسخ به این سوال که مهمترین اقدام شما در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه چیست گفت: مهمترین اقدام بنده برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب معتقد کردن نسل آینده و جوان ها به حجاب است.

وي افزود: من در سال ۱۳۵۹ کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی را نوشتم. این کتاب تا به امروز ۲۱ بار تجدید چاپ و به ۱۰ زبان خارجی ترجمه شده است. با استفاده از نظرات استاد شهیدم مطهری همان اول انقلاب اهمیت حجاب را متذکر شدم.

حداد عادل ادامه داد: معتقدم پایه های حجاب باید با اعتقاد محکم شود. جامعه ما عفیف است اگر چه برخی خانم ها به قول هواشناسی کمی تا قسمتی بدحجاب هستند ولی اینطور نیست که زن ایرانی حجاب را نپذیرفته باشد.

نماينده مردم تهران در خانه ملت تصريح كرد: زن ایرانی به خاطر فطرتش حجاب را پذیرفته و ما باید برای ترویج حجاب، اختلاف نظر در مسئولان را به وحدت نظر تبدیل کنیم. نمی شود نیروی انتظامی یک سیاستی را در پیش بگیرد و بعد سخنگوی دولت بگوید این را نمی پذیریم و اين رفتارها اقتدار نظام را كاهش مي دهد به علاوه اينكه نباید به زن استفاده ابزاری داشت.

حدادعادل در پايان مناظره به توجه اش به نهاد خانواده اشاره كرد و افزود: در دولتم خانواده اهمیت زیادی دارد. من به کرامت زن در جامعه اهمیت می دهم و در عین اینکه تحصیل و اشتغال زنان را مهم می دانم معتقدم خانه دار بودن به معنای بیکار بودن نیست.

وي خاطر نشان كرد:‌ مردان و زنان جامعه فردا را می سازند و من براي تامين آتيه زنان بیمه زنان خانه دار را مهم می دانم و اجرايي خواهم كرد.

محسن رضايي:‌ باید فقر را به عنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم
رضايي در دور اول مناظرات به حدیثی به مضمون “نزدیک است فقر به کفر بینجامد” اشاره کرد و گفت: زمانی که از فرهنگ صحبت می‌کنیم، باید فقر را به عنوان دغدغه مردم مورد توجه قرار دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا بیکاری به عزت جوانان ما لطمه نمی‌زند و آن ها را به فساد و اعتیاد نمی‌کشاند، اظهار داشت: وقتی خبر به زمین افتادن جوانی را در کف خیابان تهران می‌شنوم مثل این است پتکی به سر من خورده است و یا دختری را در سر چهارراه می‌بینیم که دست گدایی بلند می‌کند، گویی به قلبم تیر زده‌اند که اینها باعث شرمندگی ما می‌شود.

رضایی در پاسخ به این سوال که موثرترین اقدام دولت شما در حل مساله اعتیاد چیست گفت: ما انسان ها به دنیا آمده ایم که قیمتی زندگی کنیم نه آنکه به هر قیمتی زندگی کنیم! وضعیت جوانان ما که از روی ناچاری به همه چیز دست می زنند تا سرپا بمانند باید پایان یابد.

وي ادامه داد: کانون اصلی مواد مخدر سنتی و قدیمی در ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ماست. عوامل خاصی که در دبی و ترکیه هستند این مشکلات را برای ما بوجود آوردند و دولت من به کمک نیروهای امنیتی و نیروهای دیگر در مقابل این مشکل خواهد ايستاد. به کشورهای منطقه می گویم و به آمریکا هشدار می دهم که این وضعیت را جمع کند و  اگر این کار را نکند به صراحت می گویم که این مراکز را از بین می بریم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: مساله بعد تقاضاست که باید از طریق فرهنگی کاهش یابد. معتادهای فعلی هم باید ترک اعتیاد شده و به حالت قبلی برنگردند.

حسن روحاني: بايد فرصت برابر به زنان و مردان جامعه داد
روحاني در اين مناظره تاكيد كرد: مساله فرهنگ و آسیب های اجتماعی از مهمترین مسائل اجتماعی و ملی ماست.
وي به بيان برخي مسائل اجتماعي كشور پرداخت و گفت: وقتی افرادی که مسئولیت های سنگین دارند اخلاق را زیر پا می گذارند چه باقی می ماند؟ اعتماد عمومی از بین می رود و اينگونه چك هاي بي محل زياد شده و آمار اعتياد افزايش پيدا مي كند،‌حاشیه نشین ها زیاد می شوند و به خاطر همين بي اخلاقيها، ‌آمار طلاق در یک سال گذشته ۷ درصد رشد داشته است و افزايش آسيب هاي اجتماعي به صدمه ديدن مبناي فرهنگ مربوط مي شود.

عضو مجمع تشخيص مصلت نظام افزود: در بحث سلامت مردم مشکلات زیادی دارند و برای راه حل آن باید در بحث بیمه، پوشش را همگانی کرده و ۵ میلیون نفری که بیمه ندارند صاحب بیمه کرده و خود بیمه را رقابتی کنیم و از انحصار چند سازمان خارج نماييم و دولت باید کمک کند سهم مردم از درمان که الان ۷۰ درصد است به نرم جهانی برسد.

روحانی در پاسخ به این سوال که دولت شما برای حفظ حقوق شهروندی و حریم خصوصی شهروندان چه برنامه هایی دارد گفت: مساله حقوق شهروندی طبق قانون اساسی و فصل سومش که در واقع حقوق ملت است و این حقوق شهروندی باید تدوین شود.

وي با بيان اينكه اساس حقوق شهروندی این است که همه ایرانیان از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند،‌تصريح كرد: مساله مذهب و قومیت و نژاد نمی تواند در حقوق شهروندی تاثیرگذار باشد.

عضو مجمع تشخيص مصلت نظام ادامه داد: مساله مهمتر مساله حریم خصوصی است و من از اقدام نيروي انتظامي براي جمع آوري ماهواره ها تعجب مي كنم و در دولت من ورود به حریم خصوصی ممنوع است.

روحاني در جمع بندي مباحث مطرح شده اظهار داشت: باید فرصت برابر به زنان و مردان جامعه داد و خدمات بیمه اي برای زنان آسیب دیده در نظر بگيريم.

وي افزود:‌تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش بینی کردیم تا حقوق ضایع شده بانوان را به آنها برگردانيم.

محمدرضا عارف: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان باید مد نظر قرار گيرد
محمدرضا عارف در دور اول مناظرات به موضوعاتي در خصوص زن و خانواده اشاره نكرد و تنها اشاره اي به پايين آمدن سن مصرف كنندگان مواد مخدر داشت.

وي در دور دوم مناظرات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت شما چگونه فضای مجازی را ساماندهی خواهد کرد گفت:‌ وجود فضای مجازی یک واقعیتی است که اطلاعات فراوانی در آن رد و بدل می شود که علی الاصول دانشمندان و محققان برای کارهای پژوهشی نیاز دارند و باید استفاده کنند.

عارف به تهديدات اين فضا براي خانواده ها اشاره كرد و افزود: باید درباره بدآموزی این فضا و سایت های غیراخلاقی باید ممانعت شود و جلوگیری کرد اما با یک حرکت جهشی در  امور فرهنگی و تامین فضا و اطلاعات مورد نیاز مردم بتوانیم نوعی مصونیت را ایجاد کنیم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که دولت شما برای تسهیل جوانان چه اقدام عاجلی مي كند،‌اظهار داشت: الان با مشکل افزایش سن ازدواج مواجه هستيم كه علت آن مسائل اقتصادي است.

وي ادامه داد: مهمترین اقدام من بحث اشتغال است به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری و عدم امکان تامین زندگی جوانان رغبتی به ازدواج ندارند. مشکل مسکن هم بحث دیگر است که مسکن ماندگار را با اصلاحی بر روی مسکن مهر فعلی مطرح كرده ام.

كانديداي يازدهمين دوره رياست جمهوري افزود: ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان هم باید مد نظر قرار گيرد؛ چراكه وام های فعلی کفایت نمی کند و در اين خصوص مي توان برگزاری مراسم ازدواج با همکاری شهرداری ها را پيشنهاد داد.

وي اذعان داشت: حل مشکلات معیشتی در حقیقت مهمترین مساله است تا دغدغه جوانان در زمينه ازدواج را کاهش دهد به علاوه اينكه جوانان بايد حین و قبل ازدواج آموزش های لازم را ببینند تا زندگی با ثباتی داشته باشند تا با افزايش آمار طلاق مواجه نباشيم و الان نرخ طلاق از ۱ به ۱۶ به نرخ ۱ به ۶ رسیده است.

سيد محمد غرضي: شبکه هوشمند سلامت را راه اندازي مي كنم
غرضی كه در دور اول مناظره به مسائلي در حوزه زن و خانواده اشاره نكرد در مرحله دوم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فوری ترین اقدام دولت شما برای حل مشکلات سلامت در جامعه چیست، گفت: شبکه هوشمند سلامت را راه اندازي مي كنم  و نسل سوم و چهارم تلفن همراه را وارد کشور می نمايم که خدمات بسیار زیادی را می تواند در سطح اجتماعی در اختيار مردم قرار دهد.

وي ادامه داد: هرچه سلامت تکنیکی و مهندسی پزشکی توسعه یابد هزینه ها پایین می آید. نمی توانیم نسل وسیع تری را به دانشهای پزشکی مامور  کنیم چون هزینه اش بالاست و وقت زیادی می خواهد بلكه باید از طریق دولت الکترونیک نیازها را برآورده کنیم.

غرضي افزود: اینکه تعداد زیادی را وادار كنيم تا پزشک شوند زمان می برد ولی استفاده ازدولت الکترونیک مشکل را حل می کند و امیدوارم پزشکان را از اینکه مریض به آنها رجوع کند نجات دهیم.

محمدباقر قاليباف: دولت ها نمي توانند تحت عنوان فرهنگ وارد حريم خصوصي خانواده ها شوند
قالبيباف در دور اول مناظرات از ورود دولت به حريم خصوصي خانواده ها گلايه كرد و گفت: مظلومیت فرهنگ ما اینجا است که تا کسری بودجه می‌آید اولین کاری که می‌کند از فرهنگ کم می‌گذارد. اگر  فرهنگ پایه قدرت ملی ما است، بنده این قول را می‌دهم که این موضوع در دولت ما اتفاق نیفتد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: رویکردها باید اصلاح شود. یعنی اینکه دولتها نمی‌توانند دست‌وپای خود را آنقدر بزرگ کنند که تحت عنوان فرهنگ به حریم زندگی اشخاص بروند. دولت باید توجه کند که فرهنگ سفارشی نیست.

وي در دور دوم مناظرات در پاسخ به سئوالي مبنی بر اینکه دولت شما در تحقق سبک زندگی ایرانی اسلامی تا چه میزان خود را مسئول می داند اظهار داشت: سبک زندگی از موضوعات مهم حوزه های فرهنگی و اجتماعی است.

قاليباف ادامه داد: در رابطه با سبك زندگي دو نگاه وجود دارد. یک وقتی نگاهي از بالا به پایین داریم که در آن رئیس دولت حس می کند رئیس خانواده ها هم هست و می تواند برای همه تعیین تکلیف کرده و به سبک کره شمالی می تواند بگوید همه یک جور بخورید و بپوشید و رفتار کنید در حالي كه سبک زندگی باید از دل مردم، جامعه و خانواده بیرون آيد تا واقعی باشد.
وي تصريح كرد: دولت می تواند توسط سرمایه های اجتماعی،‌ نخبگان، سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها و مراکز اجتماعی به هنجارهای جامعه توجه كرده و آن ها را به سمت کارهای فرهنگی هدایت كند و خودش نبايد در اين زمنيه دخالت نمايد.

شهردار تهران افزود: دولت اگر بتواند در رفتارش اعتمادسازی کند و اعتماد به مهمترين سرمايه اش تبديل شود، مردم توجهشان بیشتر خواهد شد که توصیه و نصیحت ها را به کار بگیرند.

علي اكبر ولايتي: ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و دبستان شکل می گیرد
علي اكبر ولايتي در سخنانش به نقش خانواده و آموزش و پرورش در تربيت افراد جامعه اشاره كرد و افزود: ۷۰ درصد تربیت افراد در خانواده و دبستان شکل می گیرد. اگر خانواده ما در سلامت باشد که بوده و  هست، مقاومت در خانواده ها شکل می گیرد.

وي ادامه داد: ما برای رفع مشکلات فرهنگی بايد در خانواده ایجاد مصونیت کنیم، زیرا بر اساس نظریه های تافلر و هانتینگتون خانواده ما را در معرض خطر قرارداده اند. باید ازدواج تسهیل شده و ایجاد شغل شود و خانواده ها پایدار شوند و به آموزش و پرورش توجه کامل شود.

نماينده رهبر انقلاب در امور بين الملل افزود: در کشورهای کره جنوبی و تایوان، به آموزش پرورش و بخصوص دبستان پرداختند و همین موجب پیشرفت اقتصادی شد.

ولايتي در دوره دوم مناظرات در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه الگوی دولت شما برای تحقق شادی و نشاط بیشتر در جامعه چیست؟ گفت: قبل از هرچیز باید موضوع شغل و مساله بیکاری جوانان مورد نظر قرار بگیرد و تا زمانی که مساله اقتصادی مردم حل نشود و تا زمانی که معاش مردم تامین نشود صحبت از ایجاد شادی و نشاط در جامعه و خانواده‌ها صحبت بی پایه ای است.
وي ادامه داد: براي ايجاد نشاط و پركردن اوقات فراغت در جامعه می توانیم از انواع امکانات در کشور برای گردشگری داخلی و  همچنین تامین یک مسائلی که بتواند اوقات فراغت جوانان و مردم را به وجه احسن تامین کند استفاده خواهيم كرد.

ولایتی در پاسخ به این که مهمترین اقدام دولت شما برای گسترش ورزش چیست گفت: اولین خاصیت ورزش این است که مهمترین نقش را در پیشگیری بیماری ها دارد لذا از خردسالی تا سالخوردگی باید وسیله اش برای مردم فراهم باشد.

وي اضافه كرد: اساس تربیت ورزش قهرمانی باید در دبستان ها جستجو شود. دو ورزش ژیمناستیک و شنا بايد در دبستان ها اجباری شود؛‌چراكهافراد را ورزیده می کند.
ولايتي افزود: باید زنگ ورزش جدی گرفته شود و مربیان استعداد یابی کنند تا اين دانش آموزان در بزرگسالی و جوانی بتوانند مدال آور باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)