پرویز فتاح کیست؟
پرویز فتاح از فرماندهان سپاه و وزیر سابق نیرو در دولت احمدی نژاد در کشمکش درونی «جمنا» بعد از ابراهیم رئیسی با بیشترین اقبال مواجه شده است.

پرویز فتاح متولد ۱۳۴۰ در ارومیه است. سالی که بسیار از فرماندهان و افرادی که در ابتدای پیروزی انقلاب ۵۷ به سپاه پیوستند متولد این سال یا سال های پیرامونی آن هستند. مهمترین منصب شناخته شده او وزیر نیرو در دولت نخست احمدی نژاد است. دولتی که در تاریخچه جمهوری اسلامی! به دولت پاسداران معروف شد.

پرویز فتاح شغل های بسا مهمتری نیز در جمهوری اسلامی! داشته است که هرچند به اندازه یک وزیر او را در معرض دید افکار عمومی قرار نمی‌داده است اما به لحاظ تأثیر گذاری بر سرنوشت روزانه مردم شاید بسیار مهم تر از شغل وزارت او بوده است.

پیشتر پرویز فتاح به مدت یازده سال قائم‌مقام شرکت مهندسی سپاسد و معاون فنی آن بود. سپاسد اصلی ترین شرکت از زیر مجموعه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه است. از جمله دست آوردهای! فراموش نشدنی این شرکت، سدسازی های گسترده در خوزستان است، آنچه منجر به خشک شدن برخی تالاب های خوزستان و ایجاد هوای غبار آلود در استان شده است.

به طور مشخص پرویز فتاح برای چهار سال مدیر پروژه سدهای کرخه و گتوند بوده است. سدهایی که از خوزستان منطقه ای غبار آلود و غیر قابل زیست درست کرده اند. حداقل آثار این نوع سدسازی های غیر علمی در بحران خاک در اواخر سال گذشته، در خاطره ها مانده است.

حضور پرویز فتاح در سپاه و نهادهایی که پیوند ارگانیک یا بسیار نزدیک با آن داشتند به سال های نخست بعد از پیروزی انقلاب۵۷ بر می‌گردد. جوان ارومیه ای آن سال ها که آینده سیاسی ـ اجتماعی خود را در پیوند با قدرت نوظهور ولایت فقیه می‌دید، نخستین گامش در پیمودن مدارج قدرت را با حضور فعال در تأسیس جهادسازندگی! استان آذربایجان غربی برداشت. فعالیتی که سال های ۵۸ و ۵۹ او را تعیین کرد. او معاون فرهنگی جهاد سازندگی استان بود.

پرویز فتاح مثل بسیاری دیگر از مقامات جمهوری اسلامی! از مدارک دانشگاهی بی نصیب نمانده است. با وجود فعالیت های گسترده اش در جنگ ۸ ساله در زمینه هایی که منابع حکومتی آنرا « مدیریتی و مهندسی» ذکر کرده اند، [میزان ۱۶فروردین۹۴] در سال ۶۸ در رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل می‌شود. سال ۷۲ او مدرک کارشناسی ارشدش در علوم سیستم ها را از دانشگاه امام حسین و صنعتی امیرکبیر اخذ می‌کند.

مدارک دانشگاهی مقامات در جمهوری اسلامی! با هدف کسب اعتبار علمی برای مقام مزبور می‌باشد، زیرا به طور عام این مدارک همواره بعد از مسؤلیت های اجرایی! برای افراد حاصل می‌شود و نه قبل از آن. پرویز فتاح نیز از این قاعده مستشنی نیست.

او در سال های ۶۸ تا ۷۰ مسئول ستاد نیروهای سازمان ملل در ایران است. چیزی که البته از فعالیت های علمی! او نمی‌کاهد. او در سال های ۷۲-۷۷عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین می‌شود، دانشگاهی که متعلق به سپاه است.

مأموریت های پرویز فتاح برای تأمین منافع سپاه پاسداران تنها محدود به داخل مرزهای کشور نمی‌شود او تحت عنوان ارائه طرحی برای بازسازی کشور بوسنی و هرزگوین مدتی به عنوان مطالعه و تحقیق میدانی در آنجا مستقر می‌شود. همچنین سفرهایی نیز به آلمان، تاجیکستان، ژاپن و امارات دارد. [میزان ۱۶فروردین۹۴] اما یکی از مهمترین مأموریت های فتاح در خارج از کشور، فعالیت در کردستان عراق و ارتباط با سران کرد آنجا می‌باشد.

در ۱۶ فروردین ۹۴ پرویز فتاح با حکمی از طرف خامنه ای به عنوان رئیس کمیته امداد منصوب می‌شود. پیش از آن او به مدت ۵ سال در موضع مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه بود. او به هنگام نقل مکان از بنیاد تعاون سپاه به کمیته امداد گفت: «افتخار ما این است که ولایی، پاسداری و ارزشی عمل کرده و نگاه اعتقادی را در کارها مورد توجه قرار می دهیم.» [عصر ایران ۲۴فروردین۹۴]

در تاریخ ۱۷ فروردین ۹۶ پرویز فتاح در کشمکش درونی «جمنا» به عنوان نفر دوم معرفی می‌شود؛ [ایلنا ۱۷فروردین۹۶] جلسه ای که قرار بر این بود که ۵ نفری که بیش از همه در طیف اصول گرا! بر روی آنها اجماع وجود دارد را معرفی کند.

سوابق او در خدمات گسترده اش به سپاه پاسداران و دفاع از موجودیت نظام مقدس! او را تا این پایه شایسته اعتماد بخشی از حکومت گران کرده است، هرچند مردم خوزستان، آذربایجان غربی، کردستان، بوسنی و هرزگوین و هر جای دیگری که با نهاد پشتیبان او یعنی سپاه و حضور خود او مواجه شده باشند، قضاوت دیگری درباره او داشته باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)