دیروز عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ایران گفته است در صورتیکه به دلیل تحریمهای آمریکا میزان فروش نفت ایران به صفر برسد، از مهاجران افغان ساکن ایران خواهد خواست که ایران را ترک کنند. تا کنون سخنان متعارض با ارزشهای حقوق‌بشری و مغایر با جوهر فرهنگ ایرانی از جمهوری اسلامی بسیار شنیده بودیم، ولی این بار این گفتار بار سنگینی بر نگرش انسانی و اجتماعی یک‌یک ما ایرانیان وارد ساخت که یک دیپلمات عالیرتبه صرفا بر مبنای دیدگاه اقتصادی خاص چنین موضعی را اعلام نماید.

ما پیوند تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و افغانستان را ارج می نهیم. ما خود را در حل مشکلات مردم افغانستان بر مبنای حسن همجواری نیز سهیم میدانیم. کمااینکه نخستین بیانیه در محکوم کردن حمله شوروی به افغانستان را در همان هفته‌های واپسین ۱۳۵۸ جبهه ملی داد، و همچنین اظهارنظر غیردوستانه از سوی یکی از مسئولان در روز سیزده‌بدر سال ۱۳۹۱ که دستور توهین آمیزی نسبت به شهروندان افغانستانی در اصفهان داده بود، ناروا دانسته و محکوم کردیم. جبهه ملی ایران نارضایتی خود را از آن رویداد که بحق با باورها و پیشینه تاریخی مردم ایرانزمین بیگانه بود اعلام نمود.

در دهه ۱۳۷۰، ما مکرر در رسانه‌ها، رفتار دولت جمهوری اسلامی نسبت به پناهجویان افغان را مورد سوال قرار داده و بر اساس وظیفه ملی و فرهنگی خود خواهان تلاش در جهت جذب آنها در جامعه ایرانی و بهره‌مندی از امکانات شهروندی بوده‌ایم. در بازسازی افغانستان ما تلاش زیادی برای تشویق به سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی صنایع در افغانستان کردیم. ما از رفع ممنوعیت بهره‌مندی از حق آموزش و تحصیل کودکان افغانستانی در هر مدرسه و هر رشته مانند کودکان ایرانی و بطور رایگان دفاع کردیم، و موفق شدیم.

ما به مقامات میگوییم که گناه این هم‌میهنان تاریخی ما که بعلت خشونتهای حاکم در کشور خودشان به ایران پناه آورده‌اند چیست؟ مهاجران افغان در حال حاضر سختکوش‌ترین بخش زحمتکش ایران را تشکیل می‌دهند.
ما انتظار داریم که در این موضع اعلام شده تجدیدنظر لازم صورت گیرد.

جبهه ملی ایران-سامان ششم
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸خ

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)