در چند روز گذشته و با پیدان شدن مومیایی منتسب به رضا شاه در ایران و جامعه مجازی غوغایی به پا شده اما چرا اصلا رضا شاه که بود و چرا اهمیت دارد و اینکه چرا در این زمان حساس باید این مومیایی پیدا شود ؟

رضا پهلوی پدر ایران نوین زاده ۲۴ اسفند ۱۲۵۶ در آلاشت سواد کوه مازندران به دنیا امد ولی دوران کودکی را در فقر به سر برد و در نوجوانی به نظام پیوست مدارج ترقی را پیمود در کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ نیروهای قزاق به فرماندهی ایشان تهران را اشغال نمود او ابتدا در مقام وزیر جنگ بسیاری از نارامی ها را از میان برد .

در سال ۱۳۰۲ با فرمان احمد شاه قاجار به نخست وزیری رسید که تلاش های در جهت جمهوری خواهی انجام داد که ناکام ماند ولی در سال ۱۳۰۴ به پادشاهی رسید .

پس از اشغال ایران توسط متفقین با اولتیماتوم بریتانیا مجبور به ترک ایران شد و سلطنت به ولیعهد ایشان رسید تنها سه سال بعد از این اتفاق پدر ایران سردارسپه رضاخان میرپنج در ۴ مرداد ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی بدور از میهن چشم از جهان فرو بست .

پیکر این بزرگ مرد بعد از مرگ به صورت مومیایی به قاهره ،مصر برده شد سرانجام جنازه رضاشاه در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۲۹ بعد از سالها دوری از وطن با تشریفات ویژه به ایران اورده شد و درآرامگاه ویژه او در شاه عبدالعظیم به خاک سپرده شد .

آرامگاه رضا شاه بعد از انقلاب انجام شده در ایران بنا به دستور حاکم شرع وقت صادق خلخالی به کلی نابود و ویران گردید .

در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در جریان گودبرداری محل سابق آرامگاه جسد مومیایی کشف شد و گمانه زنی ها در اینباره شدت گرفت اما رضا پهلوی دوم نوه رضا شاه بر این باور است که این مومیایی متعلق به پدربزرگ اوست .

اما واقعا این شک در ذهن انسان پیش می آید چه احتیاجی به گود برداری در این مکان بخصوص در این زمان حساس وجود داشت دقیقا در مکانی که ارامگاه این بزرگ مرد وجود دارد با علم براینکه در این مکان ارامگاهایشان قراردارد ایا این یک سناریو کثیف دیگر توسط جمهور اسلامی برای منحرف کردن ذهن مردم از اوضاع کنونی و شرایط نابسامان ایران در جهان و منطقه نیست دقیقا در زمانی که ایران در تنگنای برجام و خطر لغو ان است و در شرایطی که مردم ایران در حال اعتراض شدید به اوضاع اقتصادی و قومیتی در گوشه و کنار کشور  از جمله اهواز و کرمانشاه و کردستان هستند .

ایا باز برنامه ای خصمانه در ذهن سردمداران جرم و جنایت در ایران رشد کرده و بااین کار و اهانت به چنین بزرگ مردی قصد دارند که اعتراضات به حق مردم را به بهانه مومیایی رضا خان میرپنج به گوشه ای بکشانند و این اعتراضات را باشدت بیشتری سرکوب کنند .

همچنان که شاهد ان هستیم که درچند روز گذشته بازدشت های پنهانی و حتی علنی زیادی در حال وقوع هست از جمله بازداشت اخیر خانم مریم شریعتمداری یکی از دختران جنبش دختران خیابان انقلاب که با اعمال زور همراه با مادر به شدت ضرب و شتم و سپس به جای نامعلوم انتقال یافت .

اما باید این را دانست که نام رضا شاه با وجود سالها بعد از مرگ باز هم برای عده ای وطن فروش بسیار ترسناک است. اما ایا مردم ایران  اجازه اهانت بر پیکر چنین بزرگ مردی را قبول میکنند حداقل این را باید در نظر داشت که او را نه به عنوان یک شاه بلکه به عنوان سرباز این میهن باید با احترام به خاک سپرد و دست از اهانت به جسد این مرد برداشته شود چرا که خشم عاشقان ایرن مرز و بوم دامن بدخواهان را خواهد گرفت که سر انها را همچون درختان خشک خواهد انداخت

در اینجا لازم میبینم به بررسی کارشناسی محل دفن و گودبرداری انجام شده در محل ارامگاه از زبان مهدی ماهورام اشاره داشته باشم :

وقتی به عکس منتشر شده مومیای دقت میکنیم میبینیم این اکتشاف در حالی کشف شد که یک عدد بیل مکانیکی در محل مشغول گودبرداری است عمق این گودبرداری با توجه به پشت بیل مکانیکی حدود یک ونیم متر بیشتر نیست روش مومیای کردن در گذشته بیش از دو هزار سال در این منطقه انجام میشد اگر این مومیای باقی مانده از ان زمان است باتوجه به عوامل زمین شناسی  بایستی در عمق حدافل چهار متری زمین کشف میشد

نکته دیگر  در سطحی که این مومیای کشف شده مقداری نخاله ساختمانی دیده میشود از جمله اجر و سیمان.در گذشته بیش از دویست سال مواد که با ان خانه سازی میکردن چوب و خشت و گل بود این دلیل محکمی است که ثابت میکند این مومیای کمتر از صد سال پیش در زمین دفن شده است

 

اما لازم است در این جا این را هم اضافه کنم که حاکم شرع بینان کردند که بنایی ارامگاه این بزرگ مرد به حدی محکم بوده که به ناچار از بمب استفاده کرده اند که همه اینها دلیلی بر این است که مومیایی یافت شده مطعلق به سده گذشته است و نه بیشتر و این مومیایی مطعلق به رضا شاه است که باید در حفظ ان و جلوگیری از نابودی ان توسط رژیم ایران تمام تلاش را به عمل اورد.

 

یاداشت:عادل محمدی

یاداشت کارشناسی :مهدی ماهورام

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)