مردم هزاره، به عنوان بومیان افغانستان تا پیش از قرن نوزده میلادی، حدود ۶۷ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند. در قرن نوزدهم میلادی، مردم هزاره دوبار با قتل عام و بردگی مواجه شده‌اند. آنان با کوچ اجباری روبرو شده و سرزمین‌‌هایشان که قسمت‌های جنوبی افغانستان امروزی را تشکیل می‌دهد، به زور از آنان گرفته شده است. در این دوره بیش از ۶۰ درصد جمعیت هزاره‌ها به قتل رسیده و هزاران تن آنان به عنوان برده فروخته شد.

در نامه‌ای سرگشاده شاعران جهان به دبیر کل سازمان ملل متحد‌بان کی مون، رییس کمیسیون اروپا خوزه مانوئل باروسو و رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا باراک اوباما، در مورد خشونت‌های سیستماتیک به مردم هزاره اعتراض کرده‌اند. متن این نامه از این قرار است:

با گذشت بیش از یک قرن جنایات سیستماتیک همچون نسل کشی، به بردگی گرفتن، تجاوز جنسی، جنایات جنگی و تبعیض علیه مردم هزاره، هزاره بودن همچنان در پاکستان و افغانستان جرمی آشکار محسوب می‌شود.

آخرین کشتار وحشیانه هزاره‌ها بدست گروه‌های تروریستی به تاریخ ۱۰ جنوری سال روان میلادی در کویته پاکستان طی یک حمله تروریستی برنامه ریزی شده رخ داد که درآن بیش از یکصد تن کشته شدند. در طی چند سال گذشته، فقط در پاکستان بیش از هزار تن از مردم بیگناه هزاره در جریان حملات مشابه تروریستی به قتل رسیده‌اند.
مردم هزاره امروز حتی در خاک آباییشان افغانستان نیز از امنیت برخوردار نیستند. برای نمونه، هزاره‌ها همه ساله توسط کوچی‌های افغان که از طرف طالبان و حکومت افغانستان حمایت می‌شوند، به صورت فجیعی به قتل می‌رسند. جاده‌های مناطق هزاره نشین توسط طالبان مسلح مسدود شده و وسایط نقلیه آن‌ها غارت گردیده و خودشان به قتل می‌رسند.

درمناطق مرکزی افغانستان که جمعیت قابل توجهی از مردم هزاره ساکن‌اند، آنان به حاشیه رانده شده‌اند و از ابتدایی‌ترین حقوق مشروع خویش محروم می‌باشند. آنان هنوزهم از یکسو زیر حملات طالبان قرار دارند و از سوی دیگر از تبعیض سازمان یافته که توسط حکومت افغانستان اعمال می‌شود رنج می‌برند. در نتیجه میلیون‌ها تن از مردم هزاره با هزاران دشواری مجبور به ترک وطنشان شده در کشورهای مختلف تقاضای پناهندگی می‌کنند. این پناهجویان در برخی موارد در این کشور‌ها نیز با شرایط ناگواری مواجه می‌شوند.

مردم هزاره، به عنوان بومیان افغانستان تا پیش از قرن نوزده میلادی، حدود ۶۷ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند. در قرن نوزدهم میلادی، مردم هزاره دوبار با قتل عام و بردگی مواجه شده‌اند. آنان با کوچ اجباری روبرو شده و سرزمین‌‌هایشان که قسمت‌های جنوبی افغانستان امروزی را تشکیل می‌دهد، به زور از آنان گرفته شده است. در این دوره بیش از ۶۰ درصد جمعیت هزاره‌ها به قتل رسیده و هزاران تن آنان به عنوان برده فروخته شد.
تاریخ افغانستان در قرن بیستم میلادی، سراسر با خون هزاره‌ها و تبعیض سیستماتیک علیه آنان رنگین شده است. به تاریخ ۱۰ و ۱۱ فبروری/فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی درمنطقه افشار کابل، حکومت مجاهدین و متحدین آنان هزاران تن از زنان، مردان و کودکان بیگناه هزاره را کشته و زخمی کردند. در ماه آگوست سال ۱۹۹۸ میلادی، طالبان بیش از ده هزارتن از مردم هزاره را در شهر مزارشریف واقع درشمال افغانستان قتل عام نمودند. در سایر نقاط افغانستان نیز مشابه آن حمام‌های خون برپا شد. علاوه بر این جنایات خونین، نابود سازی فرهنگ و پیشینه تاریخی این مردم و تبلیغ تاریخ نادرست و معلومات نادقیق در مورد هزاره‌ها، استراتژی بعدی دشمنان این مردم بوده است.

برای نمونه، درماه مارچ/مارس سال ۲۰۰۱ میلادی، طالبان، پیکره‌های بودای بامیان را که سمبول تاریخ و فرهنگ هزاره‌ها و از جمله شاهکارهای پنهان میراث انسانی نیز می‌باشند، با رسوایی تمام منهدم ساختند. هزاره‌ها حداقل به مدت دو قرن از وقوع چنین جنایاتی رنج برده و تاکنون نیز با آن مواجه‌اند.

از این روی، ما شاعران، از کشورهای مختلف جهان، همبستگی خویش را با مردم هزاره اعلام داشته، از شما رهبران جهان می‌خواهیم در موارد زیر اقدامات لازم را روی دست گرفته تا امنیت و سلامت مردم هزاره و فرهنگ آنان بصورت مناسب تضمین گردد:

۱-اعلام وضعیت اضطراری در مورد شرایط هزاره‌ها مطابق با کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی

۲- اعمال فشار دیپلوماتیک بر حکومت‌های افغانستان و پاکستان جهت متوقف ساختن فوری تبعیض علیه مردم هزاره و متوقف ساختن حمایت از تروریست‌هایی که علیه این مردم دست به خشونت می‌زنند

۳- درخواست از کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگان برای حمایت از پناهجویان هزاره و اعطای پناهندگی به آنان

۴- تشکیل یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب جهت تحقیق در مورد جنایات علیه هزاره‌ها

۵- تشکیل پرونده‌های جامع نسل کشی و جنایت شدید در دادگاه‌های بین المللی همچون دادگاه بین المللی جزایی (آی. سی. سی)

۶- بیش از یک صد و پنجاه هزار سرباز بین المللی در افغانستان مستقر هستند که باید قبل از ترک افغانستان، امنیت هزاره‌ها را تضمین نمایند.

۷- درخواست از رسانه‌های جهانی برای تحقیق و اطلاع رسانی در مورد فعالیت‌هایی که علیه مردم هزاره بویژه در افغانستان و پاکستان در جریان است.

شاعران از کشورهای مختلف جهان

برای مشاهده امضاءها، نگاه کنید به اینجا.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)