از راست به چپ آرلین فاستر رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک، ترزا می رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر فعلی، روث دیویدسن رهبر حزب محافظه‌کار اسکاتلند

ال‌جی‌بی‌تی‌ها رکورد کسب کرسی در پارلمان‌های جهان را شکستند/ کسب «ضمانت قطعی» از نخست‌وزیر بریتانیا برای حفاظت از حقوق ال‌جی‌بی‌تی

نتیجه انتخابات پارلمان بریتانیا در ۱۹ خرداد ۹۶ دو نتیجه مهم برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی داشت:
اول راه یافتن شمار بی‌سابقه‌ای (۴۵۵ نفر) از نمایندگان آشکارا ال‌جی‌بی‌تی به پارلمان و دوم از دست رفتن اکثریت قاطع محافظه‌کار پارلمان و به دنبال آن اعلام خبر تشکیل دولت جدید.
🌈💙 https://t.me/Iran6Rang
این تعداد نماینده آشکارا ال‌جی‌بی‌تی هم در بریتانیا و هم در جهان بی‌سابقه است و نسبت به دور قبل ۶ نفر افزایش داشته است.
می‌توان گفت یکی از این دو نتیجه انتخابات برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی بریتانیا خبر خوبی است و دیگری نه.

بی‌شک کسب این تعداد کرسی ادامه قدرت گرفتن جامعه ال‌جی‌بی‌تی به عنوان بازیگران صحنه سیاسی است. جامعه -جهانی- ال‌جی‌بی‌تی به تدریج جایگاه و سهم خود را از قدرت می‌ستاند و اعضای آن در نقش قانون‌گزار، نخست‌وزیر، رهبران احزاب و … برگ‌های بازی را در دست می گیرند.

اما چرا از دست رفتن اکثریت محافظه‌کار پارلمان و تشکیل دولت ائتلافی برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی مایه نگرانی است؟
🌈💙 https://www.facebook.com/6rang.Iran

در بریتانیا هر حزبی که بیشترین کرسی‌های مجلس عوام را به دست بیاورد، دولت تشکیل می‌دهد و رهبر حزب هم ۵ سال نخست وزیر می‌شود. اما این‌بار هیچ کدام از احزاب در انگلستان نتوانستند اکثریت کرسی‌ها را از آن خود کنند و پارلمان «معلق» ماند. بر همین اساس ترزا می در میان تردیدها برای ادامه رهبری او، اعلام کرد که با همکاری حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی دولتی جدید تشکیل خواهد داد. این حزب کوچک و کمترشناخته‌شده با داشتن تنها ۱۰ کرسی می‌تواند حزب محافظه‌کار را به اکثریت موردنیازش برساند.

حزب اتحادگرای دموکراتیک به همجنسگراستیزی زبانزد است. این حزب طی این چند سال فرایند بررسی قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در پارلمان ایرلند شمالی را بلوکه کرده است. آرلین فاستر رهبر این حزب نیز خود از مخالفان آشکار ازدواج همجنسگرایان در ایرلند شمالی است.
🌈💙 https://www.instagram.com/6rangiran
بنابراین به درستی نگرانی‌هایی وجود دارد که تقسیم قدرت بین دو حزب محافظه‌کار و اتحادگرای دموکراتیک، پیشبرد حقوق همجنسگرایان و سایر اقلیت‌های جنسی را متوقف کند و یا به عقب براند.

حامیان ال‌جی‌بی‌تی بیکار ننشستند.

به محض اعلام این خبر، روث دیویدسن رهبر حزب محافظه‌کاران اسکاتلند در دیداری با ترزا می خواهان «ضمانت قطعی» حفاظت از حقوق همجنسگرایان در صورت تشکیل ائتلاف با اتحادگرایان دموکراتیک شد. وی به عنوان یک لزبین سیاستمدار و رهبر دومین حزب بزرگ اسکاتلند از تریبون خود آشکارا برای پیشبرد حقوق اقلیت‌های جنسی استفاده می‌کند. دیویدسن در مصاحبه با بی‌بی‌سی اسکاتلند اعلام کرد که این ضمانت قطعی را از نخست وزیر دریافت کرده و اینکه حقوق ال‌جی‌بی‌تی از حزبش برای او مهم‌تر هستند.
🌈💙 https://www.youtube.com/user/6rangIran

امیدواری‌ها و اهرم‌های قدرت جامعه ال‌جی‌بی‌تی به همینجا ختم نمی‌شود.

اپوزیسیون کارگر با کسب غیرمنتظره ۲۶۱ کرسی و حزب ملی اسکاتلند با کسب ۳۵ کرسی بیشترین تعداد سایر کرسی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. رهبران این دو حزب یعنی جرمی کوربین و نیکلا استرجن پیشتر خود را به عنوان متحدان جامعه ال‌جی‌بی‌تی شناسانده‌اند. در شرایط فعلی این دو حزب عملا پشتوانه اصلی اقلیت‌های جنسی برای حفاظت از حقوقشان در مجلس عوام به شمار می‌آیند.

از ۴۵ نماینده آشکارا ال‌جی‌بی‌تی جدید در پارلمان نیز ۲۶ نفر به همین دو حزب تعلق دارند و مابقی به حزب محافظه‌کار.

باید منتظر ماند و دید معامله قدرت چگونه و بین کدام احزاب جوش خواهد خورد. اما در هر صورت جامعه ال‌جی‌بی‌تی و متحدانشان در چشم انداز سیاسی بریتانیا یک وزنه غیرقابل انکار هستند. از مجموع آنچه گفته شد امید می‌رود که در صورت تشکیل دولت ائتلافی ترزا می با هموفوب‌ترین حزب بریتانیا لااقل از عقبگرد حقوق همجنسگرایان و سایر اقلیت‌های جنسی جلوگیری به عمل آید.
🌈💙 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org
تصویر: از راست به چپ آرلین فاستر رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک، ترزا می رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر فعلی، روث دیویدسن رهبر حزب محافظه‌کار اسکاتلند

#انتخابات_بریتانیا #شش‌رنگ #همجنسگرایان #ال‌جی‌بی‌تی #قدرت #سیاسی #گی #لزبین #بایسکشوال

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com